ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

То панікувати чи ні? Як медіа окупованих регіонів висвітлюють можливість українського контрнаступу

16.05.2023, 10:00
Олена Голуб
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Медіа окупованих територій за прикладом російських пропагандистів формують суспільну думку, що тотожна і корисна для керівництва Кремля. Це стосується всіх соціальноважливих подій, зокрема й українського широко анонсованого контрнаступу.

Інформаційний простір останнім часом переповнений оцінками різних експертів, які прогнозують та аналізують, але, мабуть, точіше сказати віщують, як, де та коли відбудеться український контрнаступ.

Тож ми вирішили проаналізувати й поділитися з вами тими наративами, які зараз поширюють медіа окупованих територій щодо цієї події.

Пропагандисти зі ЗМІ окупованих регіонів в один голос зі своїми російськими колегами та, власне, з українськими журналістами також заявляють про неминучість українського контрнаступу.

Цитує експерта сайт “Русская весна”.

Не надто оптимістичні прогнози дає й інший пропагандистський ресурс:

Постачання Україні західної техніки також пов'язують з контрнаступом. Донецкое агентство новостей цитує газету Le Figaro та міністра збройних сил Франції Себастьяна Лекорню: “Париж поставит технику, необходимую для контрнаступления Украины: мы удвоим поставки 155-миллиметровых снарядов, чтобы довести их количество до 2 тысяч в месяц”.

У бекграунді до новини пропагандисти додають, що саме такими снарядами ЗСУ нібито бомблять так названу “ДНР”.

Проте особливо песимістичні прогнози останнім часом дає власник ПВК “Вагнер” Євгеній Пригожин, якого цитує, зокрема, російська агенція Eurasia Daily. Пригожин вважає, що контрнаступ почнеться, щойно “Вагнер” захопить Бахмут, і в такий спосіб нібито ЗСУ заманять його армію в пастку в місті, а самі почнуть атакувати з флангів:

“Но как только мы закончим брать Бахмут, как только мы выгоним последнего солдата из него или уничтожим на территории Бахмута, в этот день начнется украинское контрнаступление, – уверен он. – Я образно говорю “в этот день”, это может быть плюс несколько дней, плюс неделя. Но очень близко, потому что у украинцев выставится огромное количество войск”.

Крім того, Пригожин навіть похвалив президента Зеленського, а військове керівництво Росії назвав “безалаберным”:

“…Так что вектора сходятся: взятие Бахмута, контрнаступление, поставка зарубежной техники, наша полная безалаберность – всё сходится в одну точку. Зеленскому надо ударить без промаха, и он, как бы его ни критиковали, делает это высокопрофессионально. И нам надо заниматься тем же самым…”.

Не відрізняються оптимізмом експерти, яких цитують кримські медіа.

До прикладу, голова “Центра изучения военных и политических конфликтов” Андрій Клінцевич, якого цитує “Лента новостей Крыма”, вважає, що українці вже готові контратакувати й наразі чекають сприятливої погоди: “ВСУ с помощью западных стран уже накопили резервы и с наступлением хорошей погоды могут попытаться “прощупать” российскую линию обороны на разных участках спецоперации”.

Кримчан пропагандисти лякають “роєм дронів”, які мають летіти на півострів.

Не дуже обнадійливим видається заклик Аксьонова, який радить просто не панікувати: “В основном данные атаки носят информационный характер. Задача у террористического киевского режима сейчас одна – посеять панику среди населения в тылу нашей группировки войск”.

Та не лише Аксьонов прагне заспокоїти суспільство, пропагандисти теж поширюють тези про провальність контрнаступу. Медіа окупованих регіонів усіляко переконують своїх читачів у тому, що контрнаступ не досягне своєї мети або ж досягне мінімальних результатів.

Причину вбачають передусім у недостатній кількості озброєння.

  • “ВСУ перенесли своё весеннее наступление из-за дефицита оружия и огромных потерь в Артёмовске”
  • “Украине не хватит танков для контрнаступления NYT”
  • “Контрнаступление ВСУ перенеслось из-за плохой погоды и нехватки боеприпасов”

Свої прогнози щодо контрнаступу дає і колаборант Олег Царьов, якого чомусь пропагандистські медіа зробили військовим експертом. А титрують його як “депутата последнего легитимного созыва Верховной рады Украины”: згідно з їхньою логікою, легітимність ВР визначається наявністю в ній Царьова.

У Царьова суцільні інсайди, так, ніби він і в Генштабі ЗСУ перебуває поряд із Залужним і Сирським, і в українські підрозділи в Бахмуті вхожий. “Зеленский якобы требует от Сырского держать Артёмовск до 9 мая, а в тылу артемовской группировки ВСУ идут бунты, военные бросают оружие и уходят”, віщує Царьов.

Навіть більше, цей “військовий експерт” уже радить російським військовим, які цілі ліквідовувати насамперед. “В Запорожье отмечается подтягивание личного состава и техники ВСУ к линии соприкосновения. Надеюсь, что это не просто фиксируется, но и определяется в качестве целей для авиации и артиллерии”, цитує Царьова сайт “Русская весна”.

Свої прогнози дає й інший експерт “капитан первого ранга запаса Василий Дандыкин”: він зазначає, що наступу, аналогічного Харківському, не вийде.

Сайт URA.ru цитує “экс-советника главы Пентагона полковника Дугласа Макгрегора”, який поширює наратив про поразку контрнаступу та знищення 90% західної техніки: “Украина потеряла 90 процентов оружия и техники, поставленных Западом, и не скоро будет готова к контрнаступлению”.

Про те, що цей експерт поширює російські наративи, повідомляє і Центр протидії дезінформації при РНБО України. “Цей орієнтований на західну аудиторію “експерт” поширює наративи про “неминучу поразку Києва”, “непереможну армію РФ” та залякує світ тим, що “Путін може застосувати ядерну зброю”, йдеться в повідомленні центру.

Повні рішучості захищати Крим, принаймні на словах, російські посадовці на півострові. Їхні промови цілковито в дусі радянських повідомлень. Так, голова  парламенту Криму Володимир Константінов в одному коментарі зумів об'єднати ледь не всі наративи російської пропаганди.

І про нацистів:

“Сапог украинского нациста никогда не ступит на крымскую землю, поэтому пусть продолжают заполнять эфир всевозможными заявлениями, трескучими и пустыми, как барабан", – цитує його “Лента новостей Крыма”.

І про “колективний Захід” і зовнішнє управління:

“Россия имеет дело с организованным Западом, который и является главным действующим лицом этого противостояния.

А шуты и клоуны ему нужны только для того, чтобы списать на них все неудачи, если или когда все станет плохо. А именно так и будет", – убежден Константинов.

Он выразил мнение, что Украина начнет контрнаступление только в том случае, если получит отмашку от своих западных кураторов”.

Очевидною є полярність повідомлень у медіа окупованих регіонів. Водночас вони повідомляють про небезпеку “неизбежного” контрнаступу та “рои дронов” і передрікають йому “ неминуемый провал”. 

Liked the article?
Help us be even more cool!