ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Тепла ванна "неминучої поразки". Моніторинг наративів російської пропаганди

08.01.2024, 10:00
Олена Голуб
Колаж ІМІ
Колаж ІМІ

Read this article in English.

Такого емоційного підйому у ворожих медіа, як у грудні 2023 року, експерти Інституту масової інформації не спостерігали ні до повномасштабного вторгнення, ні вже після нього. Російські ЗМІ один поперед іншого пишуть про власні перемоги й водночас невдачі й поразки України на всіх фронтах. Очевидно, що такий підйом є черговою психологічною операцією РФ для підвищення мотивації власного суспільства і військових Росії.

Такими є результати дослідження ІМІ, яке охопило дев’ять популярних російських онлайн-медіа в грудні 2023 року. 

Центральним наративом російської пропаганди в грудні 2023 року став наратив про неминучу поразку України та перемогу Росії у війні. На нього припадає 30% усіх згадок про Україну в російських медіа. 

Двома іншими топовими наративами стали “розкол українського суспільства” та “Україна – розмінна монета для західних партнерів”, на які припали по 22,5% всіх пропагандистських наративів. 

Наратив №1 – “неминуча поразка України”

Наратив про поразку України – це комплексний наратив, який охоплює кілька основних тем. Звісно, насамперед ми розглянемо військовий аспект, який акцентує на українських втратах та поразках.

 • “Тотальные удары. В Киеве забили тревогу из-за катастрофы ВСУ на фронте” – РИА Новости 
 • “WSJ: у Украины может не быть крупных наступлений до 2025 года” – KP.RU  
 • “Asia Times: Визит Зеленского в Аргентину трудно объяснить на фоне неудач ВСУ” – “Российская газета”
 • “Тенденция плохая”: в ВСУ признали тяжелое положение и готовность сдать позиции” – KP.RU

“Газета.ru” робить гучні заяви про те, що нібито “армия РФ перешла на тактику полного уничтожения ВСУ”. Окрім цього, в матеріалі з упевненістю стверджується, що Росії вдасться досягти своєї мети – зайнята нею територія “буде відірвана від України, включно з Кримом”. А в Україні “виникне слабка, відрізана від ресурсів держава”, пише видання.

Натомість, за повідомленнями KP.ru, російські військові нібито перевершили себе. “Россия превзошла саму себя и все ожидания в вопросе обеспечения безопасности собственных позиций”, – пише видання.

Для мобілізації власного населення ворожі медіа акцентують на відсутності мотивації в українських військових. “Комсомольская правда” стверджує, що військові відмовляються воювати за корумпований “киевский режим”

У матеріалах пропагандистів стверджується, що українські військовослужбовці нібито дедалі частіше здаються в полон і загалом не розуміють, заради чого воюють.

 • “Минобороны сообщило о бегстве военных ВСУ при штурме поселка Артемовское” – МК

Скриншот ІМІ з Lenta.ru

Російські медіа з посиланням на експертів стверджують: ЗСУ катастрофічно не вистачає озброєння, що теж негативно відбивається на мотивації Збройних сил України. Про це пише РИА Новости з посиланням на експерта Олега Соскіна.

Російські експерти, яких транслюють російські видання, також стверджують про відсутність мотивації українських військових і наголошують на поганій підготовці мобілізованих бійців, що призводить до залишення позицій і поразок ЗСУ. “Охваченный паникой личный состав “бросают раненых, убитых, вооружения и сбегают”, – стверджує директор музею військ ППО Росії Юрій Кнутов.

Відразу кілька російських видань одночасно використали словосполучення “неизбежное поражение”:

 • “InfoBRICS: Запад готовится к неизбежному поражению Украины” – “Российская газета”

Скриншот ІМІ з РИА Новости

Таке одночасне використання однакових словосполучень може свідчити про свідоме просування цього наративу.

Наратив №2 – “розкол українського суспільства”

Цей наратив, як і попередній, теж охоплює відразу кілька тем, і передусім пропагандисти розгойдують тему конфлікту президента Володимира Зеленського з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Пропагандисти цілеспрямовано протиставляють Валерія Залужного президенту, називаючи його головним конкурентом Зеленського.

 • “В офисе президента Украины задумались об отставке главного конкурента Зеленского” – KP.RU

Водночас пропагандисти помітили, що наразі головнокомандувач практично не перетинається із Зеленським. “Президент Украины Владимир Зеленский перестал появляться на важных мероприятиях с главнокомандующим ВСУ Валерием Залужным”, – пишуть  KP.RU, РИА Новости,  “Российская газета”, “Лента.ру” та ін.

Як стверджують прокремлівські медіа, дедалі вищі рейтинги Залужного можуть стати причиною військового перевороту в країні. Так, вони пишуть, що через падіння рейтингу Зеленського в Києві нібито серйозно побоюються можливого державного перевороту. Проте зазначають, що Залужний ніяк не декларував своїх політичних амбіцій, а дії головнокомандувача на політичному фронті називають “недолугими”.

В російських медіа з посиланням на власні джерела у Верховній Раді стверджують, що нібито Зеленський намагається перекласти відповідальність за невдалий контрнаступ на Залужного і той зі свого боку натякає на корупцію у владі, а щораз вищі рейтинги головкома сильно лякають Зеленського.

Проте пропагандисти не зациклювалися на конфлікті двох “З”, а пішли далі й заявили загалом про протистояння політичної влади та військових. Так, з посиланням на ексрозвідника США Ріттера (відомий любитель Путіна, — ред.), вони стверджують, що серед офіцерів ЗСУ зростає невдоволення Зеленським, яке згодом може обернутися проти президента.

“Ведь они чувствуют себя преданными из-за некомпетентности Зеленского. Ситуация ухудшится, когда станет ясно, насколько он коррумпирован и насколько коррумпировано его правительство. Всем об этом известно, и это вызывает растущее недовольство”, – цитують Ріттера кремлівські ресурси. Єдиним варіантом для Зеленського, з погляду російських пропагандистів, є втеча, і це єдине, що може його врятувати.

На думку експертів ІМІ, російські політтехнологи зробили ставку на протестність українського суспільства і намагаються на цьому грати. 

Наратив №3 – “Україна як розмінна монета” 

На зазначений наратив, як і на попередній, припадає 22,5% всіх наративів. Просуваючи цей меседж, пропагандисти стверджують, що західні партнери “кинули” Україну, сприймають її як “буфер” між Європою та Росією і готові нею пожертвувати.

Малу результативність літнього контрнаступу російські медіа пов'язують із провальною стратегією США, які нібито не мали достатнього досвіду в подібних конфліктах і штовхали ЗСУ до безрезультативних штурмів, про це пише “Комсомольская правда”. А складності з наданням Україні подальшої допомоги ставлять її під ще більший удар.

 • “Союзники Орбана встретятся с республиканцами США для прекращения помощи ВСУ” – KP.RU
 • “США подтвердили прекращение поставок оружия Украине, когда закончатся деньги” – “Российская газета”
 • “Кирби: США исчерпают возможность помощи Украине через несколько недель” – KP.RU
 • “Полковник Тиле: ВСУ ждет критическая ситуация из-за дефицита западного оружия” – “Российская газета”
 • “Боррель: выделение военной помощи Украине от ЕС остается блокированным” – KP.RU

У статті російського видання ТАСС “Задвинуть Украину куда подальше”: теряет ли Киев значимость для США” йдеться, що Україна втратила свій особливий статус для країн Заходу і вони більше не вважають конфлікт у країні питанням власної безпеки.

Своєю чергою “Московский комсомолец” у власному матеріалі пише: “Украина оказалась расходным материалом в руках западных стран. За участие в этой западной авантюре Киев заплатил высокую цену: погибли или остались инвалидами тысячи людей, а страна столкнулась с тяжелыми потерями”.

Несподівано в російських виданнях з’явився Олексій Арестович, який теж передбачає поразку Україні через відсутність допомоги партнерів. “Около 50% украинцев все еще верят, что ВСУ выйдут на границы 1991 года, хотя впору говорить о перспективах обвала фронта”, – цитує Арестовича “Московский комсомолец”. Завершити конфлікт, на думку Арестовича, можуть лише “глобальні перемовини Росії та Заходу”. 

Наратив №4 – “перемовини можливі лише на російських умовах”

На  цей наратив припадає 10% усіх пропагандистських матеріалів Кремля, і в межах нього просувається основний меседж, що конфлікт закінчиться перемовинами Росії і Заходу з втратою з боку України значної частини своєї території.

В аналітичному матеріалі “Переговоры через год и эффективное вручение повесток. Ситуация вокруг Украины” на пропагандистському ресурсі ТАСС ідеться, що Україна буде змушена погодитися на “корейський сценарій” виходу з конфлікту з РФ із відмовою від територій.

У цьому наративі активно просувається меседж про відсутність суб'єктності України, адже перемовини мають відбуватися між Росією та Заходом.

Скриншот ІМІ з РИА Новости

Результати дослідження показали кілька ключових речей, які свідчать про кардинальну зміну в інформаційній війні Росії проти України. Наразі пропаганда зосередилася на пом’якшенні своєї агресивної риторики щодо українців, адже наративи про нацистів в Україні, схоже, вже не діють. Натомість спостерігаються меседжі, які можуть знайти відгук в українському суспільстві. Практично всі наративи можна звести до єдиного твердження: “Захід втягнув Україну в заздалегідь програшну війну для послаблення Росії, водночас відмовляється Україні допомагати, прирікаючи її на внутрішні конфлікти і її практичне знищення”.

Дослідження проводилось із 6 до 10 грудня 2023 року включно в дев'яти російських інтернет-медіа: Комсомольская правда, Известия, РИА Новости, Лента, РБК, Московский комсомолец, Газета.ру, Российская газета, NEWS.ru.

Інститут масової інформації (ІМІ) — медійна громадська організація, яка працює з 1995 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень у зону бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20-ти регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ — “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!