Сувеніри з фронту. Як журналістам зберігати пам’ять без ризику для життя
Починаючи з 2014 року майже в кожного медійника чи медійниці, які висвітлювали війну в Україні, є “сувенір з фронту”. А починаючи з лютого 2022 року такі сувеніри стали рутиною. Мабуть, немає жодної української редакції медіа, де б не було осколків від снарядів, відпрацьованих гільз, частин розбитої ворожої техніки тощо. Ці предмети є важливим щоденним нагадуванням про війну в Україні та про подвиги української армії, але вони можуть становити небезпеку. Наприклад, нещодавно в Києві в радіоведучої каналу “Армія FM” під час ефіру в руках вибухнув боєприпас.
ГО “Інститут масової інформації” підготувала поради з безпеки в разі роботи з “трофейними” військовими предметами.
Крок 1. Політика безпеки редакції
- Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити дотримання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (стаття 13 Закону України “Про охорону праці”).
- Керівництво редакції має призначити відповідальну за безпеку особу, яка стежитиме за дотриманням протоколів безпеки в приміщенні медіа.
- Кожна редакція повинна мати розроблені протоколи безпеки на випадок актуальних загроз (обстрілів, пожеж, кібератак, хімічного забруднення тощо).
- Щонайменше раз на пів року потрібно проводити аудит безпеки приміщення редакції. Якщо це складно зробити власними силами, можна найняти зовнішнього спеціаліста.
- У редакції повинні бути вогнегасники, аптечки, протигази, інші засоби безпеки відповідно до актуальних загроз (ст. 153 КЗпП).
- Керівництво редакції має організовувати регулярні тренінги для колективу з першої домедичної допомоги, кібербезпеки, дій під час надзвичайних ситуацій, подолання стресу тощо.
Крок 2. Виявлення всіх потенційно небезпечних предметів, які є у вашій редакції
- Проведіть перевірку офісу, шаф, сховищ та інших технічних приміщень. Зверніть особливу увагу на місця, де зберігаються архівні матеріали, військові експонати, застаріла техніка, обладнання чи інші предмети, які давно забуті, але можуть бути потенційно небезпечними.
- Особливу увагу варто приділити начебто навчальним військовим предметам; невідомим армійським артефактам; предметам, на яких є видимі залишки якихось речовин; старим, зношеним предметам.
- Водночас для загальної безпеки перевірте стан меблів, старі кабелі, неякісні електроприлади.
Крок 3. Перевірка історії предмета
- Створіть табличку зі списком виявлених військових трофеїв. Навпроти кожного такого предмета вкажіть ім’я людини, яка його принесла, або історію, як предмет зʼявився у вашій редакції.
- З'ясуйте, для чого використовувалися предмети. Чи є це навчальним предметом / гільзою / осколком тощо? Чи може предмет містити залишки вибухових речовин або токсичних матеріалів?
Крок 4. Якщо під час перевірки виявлено підозрілий предмет
- Якщо знайдено підозрілий вибуховий предмет, негайно наберіть ДСНС (за номером 112) і викличте вибухотехніків.
- Якщо ви підозрюєте, що на предметі є залишки токсичних речовин або він радіоактивний, також викликайте ДСНС. У них є спеціальні прилади для перевірки на вибухові, токсичні речовини чи радіоактивність.
- Залиште приміщення та не торкайтеся предмета.
- Не намагайтесь утилізувати підозрілий предмет самостійно. Усі виявлені небезпечні предмети мають бути передані для утилізації ДСНС.
Крок 5. Правила зберігання
- Військові предмети, які є експонатами, трофеями, повинні зберігатися на спеціально відведених полицях, бажано за склом, щоб працівники або гості редакції не могли їх так просто взяти. Призначте особу, відповідальну за їхнє зберігання.
Юридична відповідальність керівництва та працівників редакції за недотримання правил безпеки на робочому місці
- Керівництво редакції є кримінально відповідальним за порушення правил охорони праці, що призвели до травм чи загрози життю працівників (ст. 271, 272 ККУ).
- Як на керівництві, так і на працівниках редакції лежить адміністративна відповідальність за порушення правил безпеки на робочому місці (ст. 41 КУпАП).
- Працівники редакції зобов'язані дотримуватися вимог нормативних актів про охорону праці (ст. 139 КЗпП).
Детальніше про вибухівку читайте в статтях ІМІ “Міни проти людей. Основні типи протипіхотних мін” та “Міни проти машин. Чому вони небезпечні для людей”.
Help us be even more cool!