Міни проти машин. Чому вони небезпечні для людей
У статті Міни проти людей. Основні типи протипіхотних мін ми описали основні типи протипіхотних мін, які застосовуються в Україні. Але існують також інші типи мін. Це протитанкові або протитранспортні міни. Вони особливо небезпечні для транспортних засобів та сільськогосподарської техніки. Розберемося, як вони працюють та що робити в разі виявлення.
! Памʼятайте, що не варто намагатися самостійно знешкоджувати вибухівку.
Протитанкова міна (ПТМ) призначена для знищення або виведення з ладу танків та інших броньованих машин. Але з нею не варто поводитися легковажно.
В інтернеті є багато відео та фото, як протитранспортні міни виносять руками, грають ними у футбол тощо. Теоретично такі міни запрограмовані так, що можуть спрацювати тільки від натиску великої ваги (від 150 кг). Але часто під протитанкові міни ставлять протипіхотні, які спрацьовують від рухів. Крім того, такі міни бувають натискної, магнітної, теплової, нахильної, сейсмічної, інфрачервоної дії, тому не можна спрогнозувати, від чого вона саме розірветься.
Місця, які мінують найчастіше:
- Військові позиції та територію навколо них. Також поблизу блокпостів та спостережних пунктів.
- Важливі обʼєкти (критичної інфраструктури) – мости, аеропорти, заводи, склади та інше.
- Зруйновані та закинуті будівлі, спеціальне обладнання.
- Переправи через річки, колодязі тощо.
- Території, на яких велися воєнні дії, також потенційно вважаються замінованими.
Що свідчить про заміновану територію:
- Поблизу можна побачити трупи чи скелети тварин.
- Валяється характерне сміття – вощений папір та пластикові чи металеві коробки-контейнери військових кольорів.
- Позначки “СТОП МІНИ”, “МІНИ”, “НЕБЕЗПЕЧНО”, таблички у вигляді черепа та кісток. Або позначки з підручних засобів – схрещені палиці, каміння, різні стрічки тощо.
- Видно, що на цьому місці велися бойові дії, є розірвані чи спалені машини та інша техніка, пошкоджено будівлі та ґрунт, валяються шматки металу від вибуху.
- Незвичні для цієї території зміни на поверхні: виямки, розритий ґрунт, зламані гілки тощо.
ЗАПАМʼЯТАЙТЕ: якщо десь виявили протитранспортні міни, будьте впевнені – там є й протипіхотні!
Особливості протитранспортних мін:
- більші за розміром, ніж протипіхотні;
- зазвичай тарілкоподібної форми;
- колір зелений, коричневий різних відтінків (залежно від довкілля);
- поріг спрацювання – від 150–200 кг.
Основні види протитранспортних мін:
- Міна ТМ-62М. Є головною в сімействі мін ТМ-62, які відрізняються тільки матеріалом і формою корпусу, вибухово-ваговими характеристиками.
- Міна ТМ-57. Призначення міни – виведення з ладу гусеничної та колісної техніки. Встановлюється на ґрунт, під ґрунт, воду чи в сніг вручну або засобами механізації. Термін бойової роботи міни необмежений. Чутливість – 200–500 кг. У разі корозії та руйнування оболонки чутливість міни зростає до 3–5 кг!
- Міна-сюрприз МС-3. Може використовуватися як міна-пастка розвантажувальної дії.
- Протитанкова кумулятивна міна ТКМ-2. Встановлюється вручну. Кут нахилу подовжувача, необхідний для спрацювання підривника, – 24°.
ЗАПАМʼЯТАЙТЕ!!! Не можна наближатися до міни, торкатися чи якимось чином впливати на неї (намагатися пересунути, накрити іншим предметом, залити водою, кидати в неї камінням тощо). Все це може призвести до вибуху.
Мінімальна безпечна відстань від міни – не менш ніж 300 м.
Ірина Земляна, тренерка з безпеки ІМІ
Help us be even more cool!