ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ЩО ПИШУТЬ ПРО УКРАЇНУ РОСІЙСЬКІ МЕДІА?

12.11.2019, 10:00
Фото – Alamy / theguardian.com
Фото – Alamy / theguardian.com

Якщо вірити російським медіа – в Україні чотири проблеми: націоналісти, Зеленський, українські політики і трішки Порошенко. Зеленський, бо не може впоратися з націоналістами, націоналісти, бо заважають Зеленському, українські політики, бо вміють лише битися та “листуватися з повіями”, ну а Порошенко – то старий гріх українців.

Згідно з даними досліджень Internews, українці продовжують відвідувати російські інтернет-сайти новин. Експертам ІМІ було цікаво дослідити, що пишуть про українців та Україну провідні російські медіа *, які маніпулятивні меседжі та наративи використовують працівники пропагандистських сайтів та чому нам варто остерігатися такої інформації в українському середовищі.

ВІДВЕДЕННЯ ВІЙСЬК

Однією з найпопулярніших тем, які стосувалася України в російських онлайн-медіа, виявилося відведення військ у Золотому. Цьому було присвячено 19,3% всіх матеріалів про Україну. У Росії попередньо називали умови для проведення зустрічі нормандської четвірки – першочергово  зупинення вогню та розведення сил у с. Золоте та с. Петрівське. Від 29 жовтня почалась операція розведення військових.

Є ймовірність, що якщо в російських медіа вживати в заголовках слова “радикали” або “націоналісти”, то ці матеріали набирають більшу кількість переглядів. Та й загалом, якщо щось не виходить або йде не за планом, провина в цьому "радикалів" / "націоналістів".

Наприклад, у російському медіа “Лента.ру” опублікували звернення представника так званої “Народної поліції ДНР” про те, що “радикали” влаштовують польові табори, а деякі бандитські угруповання обирають місце проживання – будинки місцевих жителів, до слів “поліції” приєднується голова так зв. “ДНР” Пушилін, який стверджує, що:

"С прибытием в зоны разведения [украинских] националистических подразделений может возрасти опасность для жизни и здоровья мирных жителей на подконтрольной Киеву территории", тому “факты нарушения украинскими силовиками перемирия и информационные атаки вызывают озабоченность в ДНР”.

Згодом пропагандистський сайт РИА вирішив ще й оперувати цифрами для створення ефекту правдивості. Але, видно, щось пішло не так, і цифри трішки не узгодили:

ЩО ТАМ З ГАЗОМ?

14,2% матеріалів про Україну в російських медіа стосувалися другої за популярністю теми – газу або “газової війни”. Саме такий наратив підхопили російські медіа від нардепа партії “Опозиційна платформа – За життя” Олега Волошина. Нардеп Волошин в ефірі проросійського 112 каналу заявив, що в разі виникнення “нової газової війни, Європа буде звинувачувати Київ. Тому українській владі не варто доводити до цієї ситуації, бо в такому разі Україна програє”.

(Депутат Рады предрёк поражение Киева в случае газовой войны с Россией / RT)

Цей меседж опублікували фактично всі російські медіа, які увійшли до моніторингу. 

Чому нардеп виголошує проросійські меседжі? Все просто: політична партія неодноразово артикулювала інтереси Росії в українському медіапросторі. 

Наприклад, влітку цього року експерти ІМІ зафіксували, що в компліментарних матеріалах  на користь Медведчука (одного з лідерів ОПЗЖ) йшлося про те, що Віктор Медведчук – єдиний, хто здатний реально відновити взаємовигідні двосторонні російсько-українські економічні відносини”.

Це не єдиний випадок проросійських меседжів від членів партії ОПЗЖ, нижче в тексті ми наведемо ще кілька прикладів, як активно росмедіа підхоплюють антиукраїнські меседжі з їхніх уст.

Якщо повернутися до теми газу, то наприкінці цього року закінчується 10-річний контракт щодо транзиту газу з Росії через Україну. Росія хоче якнайшвидше підписати контракт з Україною на продовження, однак з умовою, що Україна мусить забрати всі судові претензії.

Для достижения договоренностей с Украиной по газу нужно исключить из повестки дня судебные претензии к российской стороне в этой сфере”.

Крім цього, росмедіа опублікували, що міжнародна спільнота незадоволена результатами перемовин України-Росії через газ. І якщо згадати слова нардепа ОПЗЖ, Україну очікує “поражение”.

І навіть Путін заявив, що Росія готова і відкрита до України:

На додаток до благородності Путіна та Росії росмедіа акцентували та пропонували маніпулятивні заголовки, що українська влада всіляко брикається і не хоче партнерити з Росією, хоч Путін уже обіцяв і вигідні умови, і низьку ціну, і міжнародна спільнота занепокоєна, а “киевская власть” усе ніяк не може дати собі ради. 

До прикладу, в новині Украина пообещала обойтись без российского газа ("Лента.ру") використали маніпулятивний емоційний заголовок з посиланням на УНІАН, а в оригіналі все було значно простіше:

ЗЕЛЕНСЬКИЙ

Третьою темою за кількістю згадок про Україну стала діяльність Президента Зеленського, на яку припало 10,9% матеріалів. 

Нагадаємо емоційну лексику Зеленського: Послухай, я Президент цієї країни. Мені 42-й рік. Я ж не лох якийсь. Я тобі прийшов і сказав – зброю прибери. А ти мене не переводь на акції. Я хотів побачити в очах розуміння. А побачив хлопця, який вирішив, що перед ним якийсь лопух стоїть, і переводить мене на іншу тему".

Ці слова виникли під час суперечки Президента з добровольцями та ветеранами щодо відведення військ із Золотого. Однак з усієї фрази саме словосполучення “я не лох” стало топовим у росмедіа. Це словосполучення працівники росЗМІ використовували за першої-ліпшої нагоди.

За спостереженнями експертів ІМІ, в російських медіа зараз вибудовується образ Зеленського як Президента, яким керують “нацики”, “бандеровци”, а він не може собі дати ради. Тому Владімір Путін “усомнілся”, “задался вопросом, сможет лі Зеленский” і обов'язково має дати фідбек на дії та президентство Зеленського.

У так званому “ЛНР” також прихильники тієї думки, що націоналісти керують Зеленським:

Проросійська Наталя Поклонська приєдналася до Путіна зі своїми порадами для Зеленського:

Також із Кремля сповіщають, що слідкують за діями Зеленського і все тримають надію, що Зеленський хоч трохи послабить вплив “націоналістів” на себе: Песков выразил надежду, когда Зеленский заставит военных выполнять собственные приказы, тогда можно будет говорить о подготовке к разведению, что, в свою очередь, является важной частью подготовки к проведению нормандского саммита” (Кремль следил за посещением Зеленским поселка Золотое в Донбассе / "Газета.ру").

Окрім цього, депутат Держдуми Андрій Козенко порівнює Зеленського з персонажем російської казки та коментує: "...глава Украины дает обещание, "как в русской сказке, пойти не знаю куда и принести не знаю что" (В Госдуме Зеленского сравнили с персонажем сказки / "Газета.ру").

Не обійшлося без маніпулятивних заголовків щодо Зеленського під час виступу на форумі RE:THINK. Invest in Ukraine у Маріуполі:

Працівники росмедіа також у тексті навели деталі з негативним забарвленням, хоча саме цих слів Зеленський не казав.

ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Четверта за популярністю тема – політики України. Цій темі присвячено 9,1% матеріалів у російських медіа, які ввійшли до моніторингу.

У російських медіа активно обговорювали конфлікт між представниками ОПЗЖ та “Слугою народу”, причина конфлікту – створення ТСК щодо подій в Одесі 2 травня 2014 року.

Зі слів росмедіа, українські нардепи не лише б'ються, а також у робочий час займаються особистими справами:

Не обійшлося без згадок Порошенка. За словами росмедіа, позиція української влади стала на заваді антикорупційним реформам:

У російських медіа згадки про українських нардепів можна умовно розбити на дві групи – ті, кого критикує російська влада (або ж росмедіа їх висвітлюють у негативній тональності), та ті, які критикують або коментують ситуацію в Україні. За дивним збігом до останньої групи належать лише нардепи “Опозиційної платформи – За життя”.

Ще один маніпулятивний заголовок від лідерів ОПЗЖ – Медведчук обвинил Киев в бесчеловечных социальных экспериментах (РИА):

"Украина – страна с нищим населением как по европейским, так и по мировым меркам. И в этой ситуации уже новая власть продолжает проводить бесчеловечные социальные эксперименты над собственными гражданами". 

Однак якщо глянути на дані ВВП України, то за останні три роки є приріст майже на 32%. Та й загалом Україна далеко не найбідніша країна за розрахунком ВВП на одну душу населення. Детальну інформацію можна перевірити на сайті Gapminder (GDP per capita current US$).

Інша маніпулятивна заява звучала з вуст одного з лідерів ОПЗЖ – Вадима Рабіновича. Ось наведемо скрін з новини В Раде заявили о возвращении фашизма на Украину / "Газета.ру":

Загалом тема фашизму в Україні є однією з топових, більшість пропагандистських медіа рясно зловживають цим у своїх заголовках:

Підставою для таких висловлювань стало те, що напередодні свята Дня захисника Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук відвідав концерт, організований ГО "Рух ветеранів України". Серед музикантів, які виступали, був скінхед-гурт "Сокира Перуна". Як згодом написав Гончарук, цей захід він відвідав, щоб підтримати оборонців України. Про це він написав на своєму фейсбуці


ЩО ЩЕ?

“О ні! Трапився дипломатичний скандал”. Саме так можна подумати, коли прочитати новини про Україну в російських пропагандистських медіа. Цього разу в росмедіа опублікували новину, що в Києві закрили Посольство Ізраїлю в Україні.

Насправді це фейк, бо посольства Ізраїлю закрилися в усьому світі, а не лише в Україні. Але російські медіа про це не написали. Ніщо не зупиняє російських пропагандистів, коли треба накинути чергову “зрадоньку” про Україну.

Згадки про Україну в міжнародному контексті становили 8,5% загальної кількості новин про Україну в російських медіа. Також експерти ІМІ зафіксували новини, що стосувалися "Азову" (4,9%), новини про Донбас, про кримінал (4,4%). Значно менше новин стосувалося Криму (2,7%) та так зв. “ЛНР" / "ДНР” (2,6%).

Зазначимо, що новини, які стосувалися Криму, мали компліментарний характер:

“Среди иностранных туристов больше всего в Крыму отдохнуло граждан Украины – порядка 1,035 млн человек. Также в Крым прилетают на отдых граждане Казахстана, Германии, Белоруссии и других стран”.

* Моніторинг проходив з 28 до 31 жовтня 2019 року. Оглянуто було 10 популярних російських онлайн-медіа (за статистикою Liveinternet.ru): РИА, Russia Today, Lenta.ru, Gazeta.ru, "Известия", РБК, "Комсомольская правда", "Вести", "Эхо Москвы", "Новая газета". Вибірка становила 551 матеріал, що стосувався України.

Дослідження проведено в межах проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Liked the article?
Help us be even more cool!