Позитивні чи негативні: як онлайн-медіа пишуть про лідерів топ-5 партій
Українські онлайн-медіа найчастіше і найбільше пишуть про Зеленського: тільки на нього одного припало цілих 54% загальної кількості згадок про політиків – лідерів топ-5 політичних партій, що балотуються до парламенту. Але не завжди ці згадки були позитивними. Експерти ІМІ перевірили, кого з найпопулярніших політиків найбільше хвалять, а кого найбільше критикують.
За основу для дослідження ми взяли дані соціологічної групи “Рейтинг”, яка щотижня оприлюднює свої моніторинги електоральних настроїв українців. Так, лідерами топ-5, згідно з цим дослідженням, є: "Слуга народу", "Опозиційна платформа", "Європейська солідарність", "Голос", "Батьківщина".
ЯК ЗДІЙСНЮВАВСЯ АНАЛІЗ?
За допомогою системи медіамоніторингу "Семантрум" експерти ІМІ отримали вибірку всіх матеріалів, що публікувалися 24–26 червня 2019 року на 12 найпопулярніших новинних сайтах*. Система відібрала до моніторингу матеріали зі згадками про таких лідерів партій: Володимира Зеленського, Петра Порошенка, Юлію Тимошенко, Святослава Вакарчука, Юрія Бойка, а також Віктора Медведчука. Всього системою “Семантрум” було відібрано 1748 матеріалів, в яких містилося 2419 згадок про політиків.
Потім експерти ІМІ оцінили кожен відібраний системою матеріал на предмет емоційного забарвлення (чи був він позитивним, негативним (критичним), чи нейтральним). До позитивних зарахували тексти, в яких йшлося про досягнення політиків, або вони згадувалися в позитивній тональності, або новини з ознаками замовлення / компліментарності. До нейтральних зарахували матеріали, в яких згадки про політиків не супроводжувалися оціночними судженнями, йшлося про суспільно важливу подію, достовірні рейтинги, або політик згадувався в бекграунді новини про іншого політика. До негативних зарахували матеріали, де була присутня критика діяльності політиків або ж тексти з негативними оціночними судженнями щодо політиків.
ЩО ТАМ З ПРЕЗИДЕНТОМ ЗЕЛЕНСЬКИМ?
Президент України Володимир Зеленський виявився лідером за кількістю згадок серед політиків, які увійшли до моніторингу. Експерти зафіксували 1307 матеріалів, де траплялися згадки про Зеленського. Це 54% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу.
Найчастіше Зеленського згадували на сайтах "Знай" (206), 112.ua (142) та "Гордон" (136), найменше – “Новое время” (23). Переважно писали про Зеленського нейтрально, хоча кількість позитивних згадок, як видно з інфографіки, переважає кількість негативних.
У моніторинговий період згадки про Зеленського найчастіше траплялися в матеріалах, присвячених ситуації з ПАРЄ, у новинах про призначення нових голів ОДА, крім того, часто згадувався Президент у новинах про розслідування самогубств серед військовослужбовців, а також чому Президент України не їде до Японії на зустріч G20 (“Великої двадцятки”).Матеріали, в яких Зеленський висвітлювався позитивно, становлять 12,1% загальної кількості. Найбільше позитивно забарвлених новин про Зеленського зафіксовано на сайтах “Знай”, “Сегодня”, “РБК-Україна”. Серед позитивних була присутня новина про те, що Зеленський купив квартиру в новобудові, як і обіцяв, родині загиблого шахтаря з Червонограда. Нагадаємо, що 29 травня Зеленський мав суперечку з журналісткою Прямого каналу. Він запропонував скинутися грошима і купити родині квартиру, оскільки сім'я шахтаря винаймала квартиру, і загиблий був єдиним годувальником сім'ї. Однак за кілька днів, 3 червня, канал у прямому ефірі купує квартиру для вдови загиблого шахтаря. Ну, а Зеленський теж обіцяв, тому:
- "Зеленский вселил семью львовян в новую квартиру: остались сиротами, "пообещал и сделал" / "Знай";
- "Зеленский тоже купил квартиру семье погибшего во Львовской области горняка. До этого жилье ей приобрел телеканал "Прямий" / "Гордон".
Згідно з меседжем новини, родина загиблого шахтаря може святкувати новосілля на День Незалежності, оскільки там зараз робиться ремонт. Також заступник голови АП Кирило Тимошенко зазначає: “Зеленский о покупке квартиры нигде не говорил "и не собирался этого делать". Он пообещал семье, он это сделал – и все. В отличие от некоторых телеканалов, которые квартиру покупали в прямом эфире". Серед менш яскравих позитивних новин можна згадати зустріч Президента Зеленського з представниками Національної академії наук, під час якої сторони обговорили ситуацію щодо стану української науки, відтік за кордон молодих вчених та можливості зацікавити їх працювати в Україні. "У нас непроста ситуація і багато пріоритетів, але я не хочу бути Президентом, який говорить, що, поки війна не закінчиться, ми нічим не будемо займатися. Проблеми треба вирішувати паралельно, інакше Україна не буде розвиватися", – зазначив Президент".
- "Зеленский обсудил с учеными перспективы развития науки в Украине"/ "Новое время";
- "Зеленський обговорив з керівництвом НАН перспективи розвитку науки в Україні"/ 112.
Не обійшлося без згадок про першу леді, яка раніше не була публічною, однак тепер “дивує та закохує українців своє простотою, красою та ніжністю”:
- "Олена Зеленська закохала українців молодістю і простотою: світла і дуже ніжна" / "Знай";
- "Олена Зеленська позбавила українців сну неперевершеним фото: "Вічно молода і прекрасна" / "Знай".
Також було зафіксовано новини, що Зеленський чудово ладнає з іноземними підприємцями ("Зеленский сделал владельцу Viber мощное предложение: "Откроем вместе") і його підтримують іноземні політики ("США підтримують ініціативу Зеленського про обмін утримуваними РФ особами у форматі "10 на 10"). Крім того, у команді Президента почали рахувати досягнення та перемоги (а їх аж 20 за місяць), зробили відео та опублікували на сторінці у фейсбуці, згодом українські медіа передрукували собі в стрічку:
І трішки соціології: Президенту немає чого перейматися, оскільки “соціологи виявили, кому довіряють українці найбільше”. Спойлер – Зеленському (67% опитаних).
- "Зеленський має довіру більшості українців, решта лідерів відстають" / "Українська правда";
- "В Верховную Раду пройдут шесть партий: лидируют Разумков, Гриценко и Вакарчук" / "Знай".
Ну і не обійтися без соціологічних досліджень від “братського народу”:
- "После ухода Порошенко с поста президента россияне стали лучше относиться к Украине – опрос" / "Страна".
Також Президент України став лідером серед нейтральних новин, які становили 79,8% усіх згадок про нього. Річ у тім, що траплялися згадки про Зеленського в бекграунді різнопланових новин, де емоційне забарвлення було максимально нейтральне. Деякі з них зовсім не стосувалися політики, однак журналісти вважають доцільним згадувати Президента.
- "Ирина Луценко пришла на благотворительный вечер в вышиванке за 50 000 гривен" / "Страна";
- "Уронил булаву. Появилось видео из Кривого Рога, где лишился руки Богдан Хмельницкий" / "Страна".
Однак експерти ІМІ вважають, що навіть ті новини, де Президент згадується нейтрально і які прямо не стосуються його діяльності, також можуть позитивно відображати імідж політика. 8,1% згадок, що стосувалися Зеленського, мали негативне забарвлення (про негативні згадки експерти ІМІ готують окремий матеріал).
ЩО ТАМ З ЕКСПРЕЗИДЕНТОМ ПОРОШЕНКОМ?
П'ятий Президент України Петро Порошенко посідає другу сходинку в рейтингу за кількістю згадок – 627 матеріалів. Це 26% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу.(наведіть мишкою на значення інфографіки, щоб отримати детальну інформацію)
Петро Порошенко за моніторинговий період зібрав лише 6,1% позитивних згадок у медіа, що вдвічі менше ніж у Зеленського. Порівняно з іншими політиками, які увійшли до аналізу, цей показник у Порошенка взагалі найменший.
Найбільше позитивних новин було опубліковано на сайті “Обозреватель”. Новини стосувалися заяв та обурення щодо рішення суду повернути проспектам Бандери і Шухевича старі проросійські назви
- "Українські герої – це символ": Порошенко пообіцяв повернути назви проспектам Бандери і Шухевича в Києві" / "Обозреватель".
Окрім цього, Порошенко з командою заявили, що захищатимуть "створення демократичного фундаменту української державності". За словами політика, для цього у них достатньо ресурсів і можливостей.
Також Порошенко під час виступу у львівському Музеї визвольної боротьби України, нагадав, що під час його президентства було звільнено ⅔ окупованих земель Донбасу.
- "Росія не змінила планів захопити Україну: Порошенко зробив заяву" / "Обозреватель".
Експрезидент подякував родинам загиблих та зазначив, що “...зараз, за останній місяць, ми бачимо потужний наступ ворога не тільки на фронті, а й всередині нашої держави. Наступ на армію – вони збираються її скорочувати, обрізати фінансування і давати наказ про заборону стріляти у відповідь. Ми не дамо нанести армії удар в спину. Зараз нам треба всім об’єднатися для того, щоб не дати зруйнувати пам’ять про них – про майже три тисяч воїнів, які віддали життя, боронячи країну проти російської агресії".
Окрім цього, зафіксовано, що “люди Порошенка” оновили розбитий меморіал Героя Небесної сотні Сергія Нігояна, який напередодні понівечив прихильник “руского міра”:
- "Партія Порошенка впорядкувала розтрощений пам’ятник Нігояну" / "Обозреватель".
Порошенко також привітав співвітчизників з Днем кримськотатарського прапора:
- "Крим — це Україна!" Порошенко подав потужний сигнал-попередження Путіну" / "Обозреватель".
Відсоток нейтральних новин про Порошенка становив 79,6%. Здебільшого Порошенка згадували в бекграунді політичних новин, у бекграунді матеріалів про Зеленського або в матеріалах, що містили соціологічні дані. 17,1% згадок, що стосувалися Порошенка, мали негативне забарвлення.
ЩО ТАМ З ЮЛІЄЮ ТИМОШЕНКО?
Лідерка партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко посідає третю сходинку за кількістю згадок – 124 матеріали. Це всього лише 5% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу.
Найчастіше пані Тимошенко траплялася в згадках на сайтах "РБК-Україна" (26), "Гордон" (18), "Знай" (18), а на сайті “Новое время” не зафіксовано жодної згадки.
Тимошенко має досить високий відсоток позитивних згадок – 28,2% загальної кількості матеріалів, де її було згадано. Втім, це пов'язано радше з матеріалами, що мають ознаки замовності, ніж з реальними інформаційними приводами.
Найбільшу кількість новин з позитивним забарвленням про Тимошенко було зафіксовано на сайтах "РБК-Україна" (16) та "24 канал" (10). Також є медіа, де не було жодної позитивної новини про Тимошенко – "Гордон", УП, "Страна", "Ліга", ТСН, "Сегодня".
Тимошенко запевняє, що добре розуміється на економіці, тому переконана, що “найбільшими інвесторами економіки кожної країни є її власні громадяни. Підвищення доходів людей, працююча за європейськими стандартами банківська система, деофшоризація і нова податкова система – це кроки, які допоможуть підняти економіку досить швидко”.
- "Тимошенко пояснила, як швидко підняти економіку" / РБК-Україна.
Окрім цього, політикиня нагадала, що мала зустріч із представниками МВФ і пропонувала переглянути програму співпраці, "зробити її більш логічною, ефективною".
- "Тимошенко розповіла, як домовлятися з МВФ, не підвищуючи тарифів" / РБК-Україна.
А також лідерка “Батьківщини” знає, які кроки необхідно зробити, щоб оминути банкрутство газотранспортної системи України.
- "Тимошенко: Ми зупинимо крадіжку стратегічної власності держави" / РБК-УКраїна;
- "Тимошенко до Рахункової палати: Ми зупинимо крадіжку стратегічної власності держави" / "Обозреватель";
- "Ми зупинимо крадіжку стратегічної власності держави – Тимошенко до Рахункової палати" / 24 канал.
До того ж у Тимошенко підрахували, що “в разі втрати нашої держвласності кожна родина втратить 18 тис. євро”. ̶С̶т̶р̶а̶ш̶н̶Е!̶ Однак Тимошенко заспокоює, що її команда стане на заваді старій владі: “Ми не допустимо, щоб з Україною та нашою власністю так поводились”.
Дипломатичні успіхи Тимошенко не випадковість. Так, наприклад, “лідерство "Батьківщини" є абсолютно закономірним і логічним. Це реальна партія, яка вже давно існує. Це одна з найбільш сталих партій, яка ефективно бере участь у всіх виборах: від місцевих до президентських і парламентських. Має розвинену партійну структуру, харизматичного лідера".
- “Політологи пояснили партійне лідерство "Батьківщини" / РБК-Україна;
- "Батьківщина" очолила ТОП-20 ефективних та активних партій України" / 24 канал.
Відсоток нейтральних згадок становить 69,4%. Переважно новини стосувалися даних соціологічних досліджень або в бекграунді новин про інших політиків. Згадки з негативним забарвленням про лідерку "Батьківщини" мають 2,4%.
ЩО ТАМ ЗІ СВЯТОСЛАВОМ ВАКАРЧУКОМ?
Лідер політичної партії “Голос” Святослав Вакарчук посів четверту сходинку за кількістю згадок серед політиків – 122 матеріали. Це 5% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу. Найчастіше згадки про Вакарчука були на сайтах "Знай" (34), "Українська правда" (22), 112.ua (20), водночас не було зафіксовано жодної згадки на сайті "РБК-Україна".
Вакарчук має середній показник за кількістю позитивних згадок – 13,1% (загальної кількості згадок про нього). Аналіз матеріалів показав, що в позитивному контексті Вакарчук не фігурував як головний герой новин. Зазвичай згадки траплялися в матеріалах, пов'язаних із соціологічними рейтингами: “Серед лідерів політичних сил відносно вищим рівнем довіри користуються Святослав Вакарчук (25%)...”
- "Зеленський має довіру більшості українців, решта лідерів відстають" / "Українська правда".
Також “Сегодня” підготувало лонгрід "Своїх не полишаємо" – історії полонених українських моряків. Зі свого боку відомі особи передавали листи ув'язненим морякам у російські СІЗО. Один з листів був від Вакарчука:
“Дорогі наші хлопці, моряки і офіцери. Ви для нас справжній приклад. Приклад цінностей українського патріота, українського воїна. Я впевнений, що прийде той момент і він настане швидко, коли ви повернетеся додому”.
Відсоток нейтральних новин становить 73,8%. Переважно новини стосувалися рейтингів політичних партій, суперечки Гриценка і Вакарчука в прямому ефірі, а також згадок Вакарчука в бекграунді політичних матеріалів, де героями новин є інші політики. 13,1% згадок, що стосувалися Вакарчука, мали негативне забарвлення.
ЩО ТАМ З ВІКТОРОМ МЕДВЕДЧУКОМ?
Віктор Медведчук, один з лідерів партії “Опозиційна платформа – За життя”, посів п'яту сходинку за кількістю згадок – 121. Це приблизно 5% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу. Найбільше згадок про Медведчука зафіксовано на сайтах "Знай" (26) та 112.ua (22), водночас зовсім відсутні згадки у виданні “Сегодня”.
(наведіть мишкою на значення інфографіки, щоб отримати детальну інформацію)
- "Медведчук заявил, что Москва частично сняла санкции с Украины после переговоров с "Оппозиционной платформой – За жизнь" / "Гордон";
- "В "Оппозиционной платформе" заявили, что отмена запрета на транзит украинских товаров через Россию произошла после встречи Бойко и Медведчука с Медведевым" / "Страна";
- "После переговоров с "Оппозиционной платформой – За жизнь" Москва частично сняла с Украины санкции" / "Знай";
- "Рабинович: Наша партия внесла большой вклад в частичную отмену Россией санкций против Украины" / "Знай".
Також на 112.ua зафіксовано компліментарний матеріал “Відновлення транзиту через РФ відродить транспортну галузь і транзитний потенціал України” щодо зустрічі політиків ОПЗЖ та російської сторони про відновлення транзиту російського газу до/через Україну.
“Успіх із вирішенням транзиту вкотре довів, що Віктор Медведчук – єдиний, хто здатний реально відновити взаємовигідні двосторонні російсько-українські економічні відносини. Саме він створює і пропонує успішне економічне майбутнє Україні, поки його політичні опоненти займаються інсинуаціями і шкідництвом відносно економіки і громадян власної країни”.
Не обійшлося без згадок щодо звільнення українських полонених з РФ за допомогою домовленостей Медведчука.
Ну і трішки соціології. Так, на “Знай” з'явився матеріал про те, що 19,6% українців хотіли б, щоб Медведчук був головою ВРУ.
Щодо нейтральних згадок, то Віктору Медведчуку припало 43%. Здебільшого такі матеріали стосувалися рейтингів політичних партій або згадки в бекграунді новин про інших політиків. Щодо негативного забарвлення, то 31,4% матеріалів про цього політика були негативними або містили критику.
ЩО ТАМ З ЮРІЄМ БОЙКОМ?
Юрій Бойко посідає останню сходинку щодо кількості згадок серед політиків – 118. Це майже 5% загальної кількості згадок про політиків, які увійшли до моніторингу. Найбільше згадок про Бойка зафіксовано на 112.ua (44), найменше у виданнях "Новое время" (1) та "Сегодня" (1).
Бойко є лідером серед політиків за відсотком позитивних згадок поміж усіх згадувань про нього – 36,4% загальної кількості матеріалів. Існує кілька меседжів, де Бойко фігурує в позитивному забарвлені. Один з провідних – Бойко та його співпартійці є єдиними українськими політиками, які пропагують мирне врегулювання конфлікту та відновлення миру, а також здійснення переговорів у форматі Київ – Донецьк – Луганськ – Москва, обов'язково “виконавши зобов'язання за Мінськими угодами, припинивши економічну блокаду Донбасу”, за словами політика.
- "Бойко: ОПЗЖ – єдина сила, здатна відновити мир" / "РБК-Україна";
- "Бойко: Ми йдемо на вибори, щоб повернути Україні мир" / "РБК-Україна";
- "Бойко: Только "ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИЗНЬ" способна восстановить мир в Украине" / "Знай";
- "Бойко: У "Оппозиционной платформы – За жизнь" есть план урегулирования ситуации на Донбассе и выхода страны из кризиса" / 112;
- "Бойко: у "Опозиційної платформи – За життя" є план відновлення миру в Україні" / "РБК-Україна".
Наступний меседж – суд відхилив позов зняти Юрія Бойка з виборів.
- "Експерт: Спроби зняти Бойка з виборів – це бажання збити серйозного гравця, який має позицію" / 112.
“Це спроби збити серйозного гравця, який зараз має позицію. Сьогодні було оприлюднено свіжий рейтинг, де є партійні позиції. Ми бачимо, що "Опозиційна платформа – За життя" міцно укорінилася на другій позиції. У самого Бойка є власний сталий електорат, це ще спадок від президентської кампанії, коли Бойко і Тимошенко поділили бронзу – отримали більше 2 млн власного виборця", – сказала кандидат філософських наук Олександра Решмеділова. Щоправда, “Тексти” занесли пані Олександру до рейтингу псевдосоціологів, але це не завадило експерці говорити про рейтинг Бойка в прямому ефірі 112 каналу.
55,9% згадок, що стосувалися політика, мали нейтральне забарвлення. Зазвичай Бойко згадувався в новинах про однопартійців або в бекграунді інших політиків. 7,6% згадок, що стосувалися Бойка, мали негативне забарвлення.
Дослідження проведено в межах проєкту Інституту Масової Інформації за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
*Аналіз проводився з 24 по 26 червня 2019 року. До моніторингу увійшли 12 українських сайтів: "Знай", 112.ua, "Гордон", "Обозреватель", "РБК-Україна", 24 канал, "Сегодня", ТСН, "Українська правда", "Страна", "Ліга", "Новое время".
Загалом до моніторингу потрапили 1748 новин, у яких було 2419 згадок про політиків. Матеріал готувався з використанням даних онлайн-системи Semantrum – сервісу для аналізу медіаактивності та PR-ефективності.
Яна МАШКОВА, медіаекспертка Інституту масової інформації
Help us be even more cool!