ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Путін нападе? Як медіа висвітлюють підготовку Росії до навчань “Кавказ-2020”

Пряма військова агресія восени 2020-го. Такий можливий сценарій розвитку навчань російської армії “Кавказ-2020” почали обговорювати в медіа наприкінці червня – на початку липня. 

Росія всі закиди про наступ із Криму на Херсон та Одесу спростовувала. Ба більше, до спростування таких планів долучились і керівники українських збройних сил.

На цьому тлі до Криму вже почали стягувати додаткові підрозділи армії Росії.

Інститут масової інформації робить огляд матеріалів українських медіа про підготовку Росії до військових навчань та можливу пряму агресію.

Хто говорив про можливість відкритої агресії

Головним спікером у темі можливого наступу Росії з Криму став колишній командувач силами США в Європі генерал Бен Годжес. Наприкінці червня – на початку липня він дав коментарі кільком українським медіа з відповідними прогнозами.

“Сподіваюся, я помиляюсь, але в мене є бачення (і це так типово для того, що Росія зробила в минулому), що під час навчань на Кавказі вони оголосять гуманітарну кризу в Криму через воду, а потім скажуть, що в них немає вибору: вони повинні захопити дамбу в Херсоні на півночі, щоб дозволити воді повернутися до Криму”, – процитував 24 червня американського генерала сайт телеканалу “Дом”.

Після цього Годжес дав ексклюзивні інтерв’ю й іншим українським медіа.

Так, 3 липня сайт LB.ua інтерв’ю американського генерала опублікував під заголовком “Не думаю, що Росія бачить своєю кінцевою метою Херсон. Наступний крок – це Одеса”. У ньому Годжес провів паралелі з російською агресією щодо Грузії у 2008-му. Тоді це сталося саме після навчань “Кавказ-2008”. Ще одна схожість: і 2008-го, і 2020-го відбуваються вибори американського президента.

“Я б не хотів вживати тут вислів “ідеальний шторм”. Утім, існує чимало ідеальних умов, щоб Кремль вирішив: можна провести наступ (проти України. – LB.ua), на який Захід не зможе відреагувати належним чином”, – заявив Годжес в інтерв’ю LB.ua.

Також він розповів, що нині на Півдні України, особливо в Херсонській області, йде масштабна інформаційна кампанія і сили, підтримувані Росією, заявляють про гуманітарну кризу, у такий спосіб намагаючись підірвати довіру місцевого населення до українського уряду.

За кілька днів Годжес поспілкувався з журналістами “ТСН-тижня”. Тут генерал робить акцент, що він не каже, що агресія росіян у вересні обов’язково станеться, і висловлює сподівання, що у своїх прогнозах він помиляється. Проте знову звертає увагу на умови, які складуться у вересні: нестача води в Криму, військові навчання “Кавказ-2020”, занурення США в президентські вибори

“Я думаю, що вони використають спочатку “м'яку силу”  гроші, дезінформацію, інші засоби, щоб змусити український уряд відкрити заглушки та відновити постачання води до Криму”, пояснив Годжес.

10 липня сайт “Тиждень.ua” опублікував інтерв’ю з Годжесом під заголовком “Якщо Кремль наважиться на наступ, слід чекати потужних кібератак проти України, які мають зруйнувати комунікації, вивести з ладу системи управління”.

У цьому інтерв’ю Годжес, по суті, повторив усе те, що казав раніше.

Менш помітним для медіа стало інтерв’ю з представником Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадимом Скібіцьким, яке 25 червня вийшло на сайті Укрінформу.

У ньому Скібіцький пояснює, які загрози для України становлять навчання “Кавказ-2020”. Також він заявив, що залишається загроза застосування російських військ для забезпечення доступу до дамби на Північно-Кримському каналі. І додає, що “пробити” сухопутний коридор до Криму – це не ідея, а план Росії.

Очевидно, що стратегічний план застосування ЗС РФ для створення цього сухопутного коридору та позбавлення України виходу до Чорного моря й світового океану залишається в Росії актуальним. Воєнна розвідка має певну інформацію щодо навчань, які проводяться за таким сценарієм, та інших дій”, каже Скібіцький.

Також він пояснив, що, відповідно до українських документів (Воєнна доктрина України, Стратегія національної безпеки), нарощування Російською Федерацією поблизу державного кордону України угруповання військ з потужним ударно-наступальним потенціалом є актуальною воєнною загрозою для нашої країни.

Наступного дня вже сайт Головного управління розвідки Міноборони опублікував брифінг Скібіцького. Він також наголосив, що навчання “Кавказ-2020” становлять загрозу нацбезпеці України, бо російські війська можуть швидко перейти від навчання до безпосереднього застосування.

“Також однією із загроз російських навчань воєнна розвідка України визначає те, що навчання будуть використані російським керівництвом для демонстрації воєнної могутності Україні та державам Європи і їх слід розглядати як елемент тиску на нашу країну. У цей час посилиться інформаційна кампанія Росії, у тому числі з використанням українського інформаційного простору”, цитує Скібіцького сайт ГУР МОУ.

Після цього, 29 червня, ще один офіційний представник заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар – в інтерв’ю інформагентству Інтерфакс-Україна заявив: “Нам треба ментально бути готовими до того, що РФ не зупиниться перед використанням ВС для досягнення своїх цілей”. Завдання для дипломатів Бондар сформулював так: донести інформацію про реальність такої небезпеки до міжнародної спільноти, що ми робимо в ООН, ОБСЄ і на двосторонньому рівні. 

Про можливу агресію Росії восени говорили й інші спікери.

Так, 5 липня в інтерв’ю 5 каналу про можливі передумови для військової агресії заявив Олександр Турчинов. 

А 12 липня телеканалу “Еспресо” Роман Безсмертний розповів про формування Росією трьох ударних напрямків на кордоні з Україною. “Сьогодні весь західний напрямок російської бойової машини розгортають як ударні угруповання. Причому вони чітко спрямовані в конкретних напрямках Київ, Кременчук, Дніпро, Херсон, Одеса”, сказав Безсмертний.

Про підготовку повномасштабної військової конфронтації в інтерв’ю одеському сайту “Думская.net” розповів командувач Військово-Морських сил України Олексій Неїжпапа. Інтерв’ю вийшло 5 липня.

“Як тільки ми зрозуміємо, що в Криму почне відновлюватися канал, туди вливатиметься фінансовий ресурс Російської імперії (так, я так їх називаю: це імперія з диктатором на чолі), то це буде вірним сигналом того, що РФ готується до повномасштабної конфронтації. І тоді нам доведеться відповідати на виклики… Ми готуємося. Усе розповісти не можу, але ось вам маленький факт. Дальність ракетного комплексу “Нептун” дозволяє застосовувати його з материкової України на підходах до Севастополя”, розповів “Думській” Неїжпапа.

Хто спростовував можливість відкритої агресії

На прогнози прямої агресії росіяни відреагували не одразу, а лише після заяв Неїжпапи.

6 липня з посиланням на російські сайти українські медіа поширили заяву прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова: “Це штучне нагнітання... жодним чином не сприяє врегулюванню ситуації на південному сході”.

16 липня ще один росіянин, заступник очільника МЗС Росії Андрій Руденко, повідомив, що в РФ немає “агресивних планів щодо України”. “З боку України ми чуємо войовничу риторику, яка явно провокується штучно, з приводу можливих військових планів Росії щодо України”, сказав Руденко.

До кампанії з спростування можливої агресії з Криму долучились і українські посадовці.

Ще 1 липня, коментуючи “РБК-Україна” заяви Годжеса, командувач Об’єднаних сил Сергій Наєв розповів про відсутність даних про підготовку атаки росіян з півдня. Тут варто зауважити, що цю заяву Наєв зробив після виступів Скібіцького, що “воєнна розвідка має певну інформацію щодо навчань, які проводяться за таким сценарієм”.

Пізніше, 6 липня, в ефірі “Свободи слова” на телеканалі ICTV Наєв повторив: “На сьогодні безпосередньої загрози вторгнення на територію України з боку Російської Федерації немає”. Про це ж Наєв казав 9 липня в ефірі ток-шоу “Право на владу” телеканалу “1+1”.

Питання можливої агресії Росії з боку Криму порушили на засіданні Верховної Ради 17 липня. Його адресували міністру оборони Андрію Тарану. Він також спростував підготування Росії до нападу на Херсонщину.

“На теперішній час ознак безпосередньої підготовки до активних бойових дій російських окупаційних військ поблизу адмінмежі Херсонської області з тимчасово окупованою територією АР Крим не виявлено. На півострові не фіксуються дії зі створення ударних угруповань”, заявив у парламенті Таран.

Що вже відбувається в Криму

Після заяви Тарана минуло менш ніж 40 хвилин, як українські медіа повідомили про наказ Путіна щодо раптової перевірки стану армії РФ на кордоні з Україною.

За словами міністра оборони Росії Сергія Шойгу, перевірка потрібна для “оцінювання здатності ЗС гарантувати військову безпеку на південному заході Росії, де зберігаються серйозні загрози терористичного характеру, і підготовки до стратегічних командно-штабних навчань “Кавказ-2020”.

Того ж дня, 17 липня, фб-користувач Василь Савчук виклав відео з колоною БТРів. Це відео він підписав: “Крим… Сподіваюсь, наша розвідка в курсі…

Уже в неділю, 19 липня, керівник проєкту в Інституті Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко повідомив у фейсбуці про перекриття Росією Керченської протоки. Причина – “через Керченський міст іде перекидування військ”.

Також українські медіа на тому тижні повідомляли про військові навчання за участю літаків та кораблів, військові навчання морських піхотинців та посилення систем ППО в анексованому Криму.

Напередодні цих подій українські ЗМІ повідомляли про візит Путіна до окупованого Криму, який відбувся 16 липня.

В одному з останніх досліджень ІМІ “Крим у російських медіа” вже згадувалося, що на початок літа наповнення водосховищ Криму було у 2,3 раза меншим, ніж у 2019-му році.

Уже в період цього дослідження експерти ІМІ звернули увагу на ще два матеріали, які проливають світло на ситуацію з водою в Криму.

На сайті проєкту “Крим. Реалії” вийшов матеріал під заголовком “Крим: слідом за верхів'ями висохла серединна частина Білогірського водосховища”. А російська “Новая газета” опублікувала репортаж з Криму під заголовком “Вода в Крыму – только для богатых”.

Ці матеріали вказують, що за шість років окупації Криму Росії так і не вдалося розв'язати питання з водопостачанням на півострові. І цього літа ситуація найгірша за цей час.

Маніпуляції

Під час дослідження висвітлення українськими медіа теми можливої агресії Росії з Криму експерти зафіксували два маніпулятивні матеріали. Так, сайт “Страна” новину з інтерв’ю Неїжпапи сайту “Думская” видав під заголовком “Пустим ракеты на Севастополь”. Командующий ВМС Украины заявил о подготовке к вторжению России”. У заголовок винесли фейкову цитату Неїжпапи. Це, зокрема, зафіксував екснардеп Ігор Луценко.

Скрін Ігоря Луценка

Пізніше сайт замінив заголовок на “Ракеты долетят до Севастополя. Командующий ВМС Украины заявил о подготовке к вторжению России”. Проте в мережі досі можна знайти щонайменше два медіа, які продублювали новину із сайту “Страна” з маніпулятивним заголовком, – TheWorldNews.net та PlainNews.ru. Останній сайт серед розділів має “Шарий”.

Другий маніпулятивний матеріал зафіксовано на сайті ZIK.ua. 10 липня там вийшла новина під заголовком “Українським політикам терміново потрібна психіатрична допомога – французькі ЗМІ”. У самій новині наводилася реакція на заяву Неїжпапи. “Українські політики та воєначальники фонтанують неадекватними заявами-страшилками про російську загрозу”, цитує ZIK.ua реакцію французького журналіста Крістель Неан із сайту AgoraVox.

Ще три роки тому проєкт “StopFake” викривав фейковість цього “французького медіа”.

“То, что российские и русскоязычные латышские СМИ назвали “французским СМИ” – это блог-платформа AgoraVox, на которой могут публиковать свои материалы все желающие, при этом не являясь журналистами или исследователями. Этот автор, Кристель Неан (Christelle Néant),  – журналистка DONIPress, ярая сторонница вооруженных формирований так называемых “ДНР” и “ЛНР”, одна из первых, кто получил паспорт так называемой “ДНР”, йшлося в матеріалі StopFake.

А 2016-го “Міністерство інформації ДНР” у своєму ютуб-каналі зазначало, що “журналистка из Франции Кристель Неан” нещодавно отримала “громадянство ДНР”.

Тож маніпулятивний матеріал ZIK.ua можна прирівняти або до фейкового, або до відверто пропагандистського.

Висновки

Загалом тему можливої прямої агресії з Криму восени 2020-го українські медіа висвітлювали достовірно.
Проте варто звернути увагу, що основним спікером на початку цієї інформаційної хвилі виступив колишній командувач силами США в Європі генерал Бен Годжес. При тому що він висловлював своє бачення ситуації.
Натомість такої уваги медіа не отримав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький. Хоча він про загрозу агресії Росії з боку Криму говорив у той самий час, що і Годжес. Ба більше, Скібіцький робив заяви не як своє особисте бачення, а з огляду на наявну інформацію в розвідки та з посиланням на українські документи, які визначають накопичення Росією військ поблизу кордонів України як воєнну загрозу. І на цій базі Скібіцький прямо називав російські навчання “Кавказ-2020” загрозою нацбезпеці України.
Через меншу увагу з боку медіа до заяв Скібіцького більший резонанс отримала заява командувача Військово-Морських сил України Олексія Неїжпапи про підготовку до повномасштабної військової конфронтації. Лише після цього росіяни почали спростовувати сценарії, про які раніше казали і Годжес, і Скібіцький.
І тут варто звернути увагу не лише на роботу медіа, а й на дивну позицію командувача Об’єднаних сил Сергія Наєва та міністра оборони Андрія Тарана. Їхні заяви йшли в розріз із озвученою інформацією представника розвідки Скібіцького: на сьогодні безпосередньої загрози вторгнення на територію України з боку Російської Федерації немає. Заява Тарана у Верховній Раді лунала на тлі вже тривалих навчань і за кілька днів до стягування російських військ до Криму.
Під час дослідження знову “відзначилися” сайти “Страна” та ZIK.ua (входить до сфери впливу Віктора Медведчука). Цього разу це були не просто маніпуляції, а маніпуляції навколо військової агресії. Маніпуляції, які можна вважати такими, що вигідні країні-агресору.

Liked the article?
Help us be even more cool!