ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Професійні медіа vs анонімні телеграм-канали: як на Дніпропетровщині висвітлюють обстріли російськими ракетами

Дніпровські медіа тепер не повідомляють про точні місця влучання російських ракет та їхні наслідки. Рекомендації Міноборони та попередження місцевої влади тут виконують сумлінно. Чого не можна сказати про місцеві телеграм-канали: з кожним вибухом вони повідомляють про місто чи район області, де це сталося, та про характер вибухів: "до нас" чи "від нас". Офіційні джерела зазвичай мовчать до ранку, іноді кілька діб. Через це місцеві журналісти не мають підтверджених даних, тож нічого не повідомляють. У такий спосіб місцева влада та військові відсутністю власних оперативних коментарів власноруч штовхають цивільних шукати хоч якісь подробиці в анонімних  телеграм-каналах, від читання яких водночас і застерігають українців, щоб зменшити поширення неперевіреної інформації.

9 та 10 квітня стали одними з найтяжчих днів для Дніпропетровщини. Згідно з офіційним телеграм-каналом "Сирена Днепр", який веде дніпровська міська рада, 9 квітня в області пролунало дев'ять повітряних тривог, до 8-ї ранку 10 квітня – ще пять, і з 8-ї ранку до півночі 10 квітня – ще чотири повітряні тривоги. Протягом цього періоду по містах і селищах області влучили понад 10 ракет.

Щоб зрозуміти, як вибудовується комунікація цих процесів у регіоні, можемо проаналізувати, як висвітлювалися "прильоти" в Дніпро та область цієї ночі різними місцевими майданчиками. 

Ближче до півночі з 9 на 10 квітня телеграм-канали місцевих професійних медіа повідомили про кілька повітряних тривог. Так, наприклад, виглядають телеграм-канали "Суспільного Дніпро" та "Информатора": просто повідомлення про необхідність піти в укриття без будь-яких подробиць.


Натомість "Информатор" між стриманими повідомленнями про повітряні тривоги пропонує читачам стежити за ситуацією на іншому каналі – "Днепр Сейчас". 

І вже на ньому читачі можуть прочитати о "бабахе над Павлоградом". Тут же підписникам пропонують самим підтвердити або спростувати це повідомлення.


Три інші популярні місцеві анонімні телеграм-канали так само повідомляють про ймовірні місця влучання, редагують власні повідомлення, час від часу спростовують власні припущення і закликають читачів "не панікувати". 

В обласному центрі Дніпропетровщини в ніч з 9 на 10 квітня пізніше підтвердять сім влучень. Утім, до самого ранку жодного офіційного повідомлення в жодному медіа опубліковано не було. Вже о 8.35 голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резниченко написав у своєму офіційному телеграм-каналі:

"У Дніпрі  ворожими ударами знищено інфраструктурний об’єкт. Пожежу там рятувальники приборкували кілька годин. Є один постраждалий. У Павлоградському районі ракета поцілила в промисловий об’єкт. Зруйнувала приміщення і спричинила займання. Людей не зачепила. У Дніпровському районі згоріла будівля фермерського господарства. На щастя, ніхто не постраждав".

За 35 хвилин голова облради Микола Лукашук відзвітував про те саме на своїй сторінці у фейсбуку, доповнивши допис ще деякими деталями:

"У Солонянській громаді, що в Дніпровському районі, збили ракету. Уламки впали на дах будівлі фермерського господарства. Постраждалих немає. В Синельниківському районі збито ворожий безпілотник".

Одна з місцевих журналісток на умовах анонімності розповіла, що жодних офіційних коментарів щодо влучань ані від Командування Повітряних Сил ЗСУ, ані від місцевої військової адміністрації журналістам у регіоні не надають уже близько двох тижнів. Раніше таку інформацію можна було отримати протягом 30–60 хвилин після вибухів. Інформація була дуже загальна, з дотриманням усіх рекомендацій Міноборони: йшлося про місто чи район, характер цілі (інфраструктурний об'єкт чи військовий) та наявність чи відсутність травмованих або загиблих. Це давало можливість повідомляти читачам і глядачам перевірені дані, яким можна довіряти. Це стосується всіх медіа – як місцевих, так і національних. Також тепер журналісти не можуть отримувати статистику щодо поранених (зокрема, евакуйованих) у Дніпрі та знімати їх у лікарнях. Ще двоє місцевих журналістів підтвердили ці дані  регіональній представниці ІМІ.

Чи отримують місцеві анонімні телеграм-канали інформацію від офіційних джерел в обхід професійних медіа або ж роблять власні висновки на основі повідомлень підписників – сказати важко. Утім, деякі з цих каналів гіпотетично можуть мати перевагу в отриманні закритої інформації. За неофіційними даними, телеграм-канал ХД наразі належить міськраді Дніпра. А канал Днепр Оперативный (25 лютого був перейменований на "Днепр Оперативный Война") асоціюється з однойменним інформаційним сайтом, що отримував фінансування на висвітлення діяльності міської ради Дніпра у 2021 та 2022 роках. Тож виходить, що цим каналам або "зливають" закриту інформацію, або канали шукають її самостійно, але на ці публікації місцева влада закриває очі, тоді як професійні журналісти не мають змоги публікувати офіційні перевірені дані, щоб заспокоїти власні аудиторії. 

Попри рекомендації військових базові людські потреби нікуди не поділися: цивільні шукатимуть дані про влучання ракет, щоб убезпечити себе та близьких. І замість того, щоб знайти прийнятні способи інформування населення у воєнний час, влада штовхає українців отримувати інформацію саме в анонімних телеграм-каналах, водночас усіляко застерігаючи українців від читання неофіційних джерел. Так формується хибне враження, що саме анонімні телеграм-канали, що не обмежені професійними стандартами та кримінальною відповідальністю за поширення неправдивої інформації, і є достовірним джерелом, на відміну від професійних медіа, які мовчать у таких критичних ситуаціях.

Нагадаємо, що заступниця міністра оборони Ганна Маляр надала рекомендації, як саме можна безпечно інформувати населення про бомбардування. Наприклад, повідомляти про те, що ракета влучила в школу №7 не треба, утім можна повідомити: "ракета влучила в такому-то населеному пункті в житловий квартал".

Довгостроково така комунікаційна прогалина може призвести до невиправдано високої довіри до анонімних телеграм-каналів, що може бути використане в дуже різний спосіб як у воєнний час, так і після його завершення. 

Liked the article?
Help us be even more cool!