ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Політики і депутати – головне джерело інформації про події навколо ООС у 2019-му – ІМІ

23.10.2019, 13:20
Фото – dreamstime.com
Фото – dreamstime.com

Президент України Володимир Зеленський ще під час передвиборчої кампанії позиціонував себе як лідера, що завершить війну на сході країни. Це він повторив і під час пресмарафону 10 жовтня: “Моє головне завдання як Президента – закінчення війни на сході”.

Саме цього очікує українське суспільство від свого Президента, про це свідчать і соціологічні дослідження. Так, згідно з результатами опитування фонду "Демократичні ініціативи" та КМІС, першочерговими завданнями для Президента Зеленського та його команди громадяни вважають припинення вогню на Донбасі – 71,5%.

Протягом жовтня відбулася низка значущих подій у темі врегулювання конфлікту на сході. Однією з найважливіших тем було затвердження українською стороною так званої “формули Штайнмаєра”, яка містить у собі низку політичних та соціальних заходів, таких як вибори на окупованій території сходу та надання їй особливого статусу.

ГО “Інститут масової інформації” провів дослідження 10 інтернет-ЗМІ, щоб з'ясувати, скільки загалом інформації на новинних сайтах було присвячено темі конфлікту на сході, а також які джерела використовують медіа для інформування аудиторії про війну. Також було досліджено, які основні теми у висвітленні конфлікту піднімаються в ЗМІ.

За результатами дослідження, темі конфлікту на сході було присвячено в середньому 9% загальної кількості матеріалів у досліджуваних ЗМІ. Найбільше таких матеріалів містилося на сайті "Цензор.нет": 17% загальної кількості матеріалів стосувалися цієї теми. Найменше, 5% загальної кількості матеріалів, було зафіксовано на сайті 112 каналу.

Що стосується джерел, звідки медіа брали інформацію про війну, то на першому місці виявилися українські політики та чиновники, на другому – силові структури (пресцентр ОС, Міністерство оборони, поліція, військові батальйони). На третьому – міжнародні структури та лідери інших країн. 

Загалом дослідження показало, що 64% інформації, присвяченій темі конфлікту на сході, припало на питання, пов'язані з врегулюванням конфлікту та на “формулу Штайнмаєра”. 

Джерела інформації

Українські політики та чиновники

Найчастіше в новинах про війну на сході як джерела інформації ЗМІ використовували українських політиків та чиновників. Зокрема, на політичних заявах було побудовано цілих 24% загальної кількості новин про ООС. Це передусім стосувалося матеріалів про врегулювання конфлікту на Донбасі та резонансної “формули Штайнмаєра”. В низці міст, і зокрема в Києві, відбулись акції протесту:

Низка міськрад засудили рішення про підписання “формули”:

Стосовно підписання “формули Штайнмаєра” висловились і всі політичні партії у Верховній Раді. Проте позитивно цю подію сприйняла, окрім пропрезидентської партії, лише “Опозиційна платформа – За життя” та її представники. Позицію ОПЗЖ активно поширював один з рупорів цієї політсили – сайт 112 каналу:

Натомість інші три парламентських партії – “ЄС”, “Голос” і “Батьківщина” – спочатку засудили це рішення:

А вже наступного дня разом почали вимагати від Президента пояснень:

Проте найбільший конфуз стосовно трактування формули трапився у депутата від “Слуги народу” Миколи Тищенка, який намагався пояснити принцип цієї угоди журналістам за допомогою алегорій про надувну ляльку:

Практично всі з досліджуваних ЗМІ поширили цю новину. Звичайно, це було не найбільш зрозуміле пояснення, проте точно найбільш оригінальне.

Зауважимо, що в українському політикумі дедалі більше переймають улюблений спосіб спілкування Президента Зеленського з народом “без посередників”, за допомогою відеозвернень. Так, відеозвернення щодо підписання та імплементації “формули”, окрім самого Зеленського, також записали Петро Порошенко з фракцією та В’ячеслав Вакарчук.

Силовики

Згідно з минулорічним моніторингом ІМІ щодо висвітлення тем, пов'язаних з ООС, основним джерелом інформації про ситуацію з Операцією Об'єднаних cил були силові структури, на які припадало 37% загальної кількості матеріалів. Станом на 2019 рік цей показник упав до 16%, і на перше місце вийшли політики. На думку експертів ІМІ, це пояснюється передусім зміною порядку денного, наявністю важливих політичних приводів та приходом до влади нових облич. 

Силові структури продовжують регулярно інформувати суспільство про ситуацію в зоні бойових дій, втрати наших військових. Зауважимо, що всі ЗМІ, які підлягають моніторингу, принаймні один раз на добу ставлять зведення із зони бойових дій, джерелом цієї інформації переважно був пресцентр штабу ООС.

Окрім інформації про обстріли, пресцентр ООС повідомляє і про гуманітарну складову  ситуації на лінії розмежування:

Про криміногенну ситуацію в регіоні повідомляє поліція:

Міжнародні структури та лідери інших країн

Новини, де джерелом інформації стали міжнародні структури та лідери інших країн, становили 12% загальної кількості матеріалів про ООС.

Як і українські політики, іноземні організації та державні установи активно відреагували на підписання в Мінську “формули Штайнмаєра”. Більшість міжнародних інституцій і лідерів позитивно відгукнулися про цей крок:

Проте свою думку висловили й українці за кордоном. І вона відрізнялася від позиції можновладців. Так, представники діаспори попросили Президента Володимира Зеленського запевнити світ у тому, що незалежність і територіальна цілісність України не підлягають обговоренню.

По 8% інформації із загальної кількості матеріалів про ООС припало на Президента Володимира Зеленського, експертів та інші ЗМІ.

Після підписання формули Зеленський провів брифінг, на якому заявив, що немає жодної капітуляції, і окреслив червоні лінії (“Формула Штайнмаєра: Зеленський окреслив червоні лінії”).

Однак після брифінгу Зеленський не зрадив своїй традиції і на цю ж тему записав і відеоролик. Обидві події набули резонансу в медіа.

Лише 5,5% матеріалів на тему врегулювання були власними матеріалами ЗМІ, і це переважно були аналітичні матеріали, більшість із них розтлумачувала “формулу Штайнмаєра”.

Теми

Найрезонанснішою темою протягом моніторингового періоду в межах висвітлення конфлікту на сході стало узгодження та підписання в Мінську “формули Штайнмаєра”. Загалом темі врегулювання конфлікту, куди ввійшла і “формула”, було присвячено 64% загальної кількості матеріалів про ООС.

Цікаво, що сама інформація про факт узгодження та підписання “формули Штайнмаєра” потрапила в українські медіа з російських пропагандиських ЗМІ. Тому лише частина сайтів поширила цю інформацією з посиланням на російське ТАСС, а частина чекала підтвердження з боку української влади.

Серед сайтів, що досліджував ІМІ, цю інформацію з посиланням на російські ЗМІ поставили лише двоє – "Кореспондент" (“У Мінську підписали формулу Штайнмаєра – ЗМІ”) та "Страна" ("Украина подписала формулу Штанмайера в Минске")

Проте "Страна" про можливість підписання цієї угоди повідомляла ще 30 вересня з посиланням на російський Інтерфакс.

Інші ЗМІ все ж дочекалися брифінгу Президента Зеленського і поставили цю новину вже після 19-ї години 1 жовтня.

Значного розголосу в українських ЗМІ набула заява самопроголошених лідерів так званих “Л/ДНР” Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника, які заявили, що жодного контролю над кордоном з Росією Україна не отримає: “Когда он (Зеленский. – Ред.) говорит, что выборы на Донбассе пройдут только после того, как Украина получит контроль над границей, он не понимает, что не ему решать, когда у нас пройдут выборы, а нам. Никакого контроля над границей киевская власть не получит".  Водночас ватажки сепаратистів, оцінюючи формулу, вперто продовжують ігнорувати те, що, згідно з цим документом, вибори на окупованих територіях мають відбутися за українським законодавством і лише після повного встановлення миру і відведення військ. 

Представники країни агресора Росії підписання угоди назвали компромісом:

Окрім самого факту затвердження цього документа, інтернет-медіа активно висвітлювали і протести, до яких ця подія призвела. І незважаючи на те, що більшість ЗМІ протести висвітлювала нейтрально, окремо відзначився сайт "Страна", який протестувальників назвав радикалами:

Зведення із зони бойових дій становили 10,5% усіх матеріалів про конфлікт на сході. Цей показник корелюється з військовою активністю бойовиків і залежить від кількості обстрілів і від українських втрат.

На висвітлення ситуації на окупованих територіях у ЗМІ припало 5,5% загальної кількості матеріалів про ООС. Сюди увійшли матеріали про окуповані частини Донецької та Луганської областей, а також окупований Крим. Здебільшого це була інформація політичного характеру про самопроголошене керівництво цих територій (“Аксьонов відмовився від поста глави окупаційного уряду Криму”) або соціальні ініціативи самопроголошеної влади (“Перепись населения в Донецке, Луганске и на неподконтрольной части Донбасса стартовала 1 октября”).

Цікаво, що більшість інформації з окупованих територій потрапляє в ЗМІ із соціальних мереж. Наприклад, у новині “У Криму побили пропагандистів із Росії”, джерелом інформації є блогер Vіtаuskаs із соцмережі Twitter, а в новині "У Криму висміяли антитерористичний вокзал Сімферополя" джерело – користувачі Twitter.

Загалом медіа оперативно та відповідально висвітлювали підписання “формули Штайнмаєра”, про це свідчить і те, що лише два сайти з десяти поставили цю новину з посиланням на російський пропагандистський сайт, інші ж дочекалися реакції української влади. Проте зазначимо, що кількість матеріалів про конфліктно вразливі групи є низькою і становила лише 4,5% матеріалів. Водночас це переважно інформація про ветеранів та поодинокі матеріали про волонтерів. Інформацію про переселенців у межах моніторингу не було зафіксовано взагалі.

Моніторинг було проведення в період з 30 вересня до 4 жовтня в 10 інтернет-ЗМІ: Ліга, "Українська правда", "Обозреватель", "Корреспондент", "Страна", "Сегодня", "Цензор", ТСН, 112, “Новое время”.

Загальна вибірка становила близько 8 тисяч матеріалів. 

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network. 

Liked the article?
Help us be even more cool!