ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новини під час війни. Аналіз контенту провідних онлайн-медіа у вересні 2023 року (ОНОВЛЕНО)

28.09.2023, 15:14
Дмитро Баркар

Підвищилася якість більшості популярних онлайн-медіа України. Зріс загальний рівень їхньої достовірності, оскільки поменшало посилань на скомпрометовані поширенням пропаганди російські джерела. Водночас істотно не змінилася кількість незбалансованих новин. Такими є результати вересневого дослідження ІМІ* в порівнянні з висновками попереднього моніторингу, що був проведений у червні цього року.  Втім, слід враховувати, що вибірка сайтів для моніторингу частково змінилася відповідно до змін позицій у топ-50 українських онлайн-медіа.

Рівень дотримання стандарту достовірності нині становить 94,6% в середньому серед усіх досліджуваних медіа. Хоча редакції останнім часом рідше використовують як джерела інформації російські ресурси, все ж трапляються окремі випадки, коли важко зрозуміти, з якою метою українське медіа процитувало чергову пропагандистську заяву про "злих бандерівців", якщо не йдеться про інформацію, важливу для України з політичного чи безпекового погляду. Крім того, коли українські медіа все ж посилаються на російські скомпрометовані джерела, іноді вони уникають називати конкретні ресурси, інформацію яких поширюють. Але узагальнення джерел або замовчування не робить новини достовірнішими.

Дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів становить 90,7%. Цей стандарт залишається проблематичним для онлайн-медіа, що і раніше допускали у своїх новинах припущення та оціночні судження, автора яких не названо, використовували емоційну лексику, насамперед у заголовках, а також вживали сексистські висловлювання. Ті ж редакції, що не вдавалися до таких маніпуляцій заради  привернення уваги аудиторії, так і залишаються лідерами з якості новин.

Дотримання стандарту балансу думок і точок зору становить 94,3% серед досліджуваних медіа. Статистику дотримання стандарту балансу погіршують факти розміщення виданнями замовних матеріалів, зокрема не маркованої належним чином реклами.

Кілька видань серед досліджених втрачають рівень відповідності свого контенту стандартам якісної журналістки не так через помилки, як через хибні свідомі рішення. Йдеться про публікацію в розділі "Новини" астрологічних прогнозів, збірок народних прикмет, антинаукових матеріалів щодо здоров'я та харчування, порад щодо домогосподарства, садівництва і городництва та рецептів страв. Такі публікації можуть порушувати одразу кілька стандартів, адже вони не є новинами та й узагалі до журналістики мають опосередкований стосунок.

Отже, до лідерів з укладання стрічки новин, наближеного до професійних стандартів, серед досліджених входять онлайн-видання "Громадське", "Суспільне", ZN.UA, "Українська правда", "Бабель", "Еспресо", "Ліга" та "Укрінформ".

Найнижчий відсоток публікацій, що не порушують стандартів, показали сайти УНІАН, "Фокус", "24 канал", Obozrevatel,  Telegraf.

МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА ПОНАД 95%

Громадське 

Кожна новина в моніторинговий період відповідає вимогам щодо збалансованості, достовірності та відділення коментарів від фактів.

Суспільне

Розділ "Новини" відповідає професійним стандартам майже повністю. Лише у двох спортивних новинах у моніторинговий період зафіксовано брак достовірності, оскільки в них не названо джерела інформації. Ще в одній публікації також не названо джерела, але принаймні додано гіперлінк на нього.

ZN.UA

Новинну стрічку в моніторинговий період майже всю укладено відповідно до журналістських стандартів. Винятком є дві новини, в яких присутні оціночні судження, що порушують стандарт відокремлення коментарів від фактів.

Українська правда

Відповідно до стандартів наповнено майже весь розділ новин у моніторинговий період. За винятком чотирьох матеріалів. В одному з них вжито емоційну лексику в заголовку, що порушує стандарт відділення фактів від коментарів, і названо ненадійне джерело, що не відповідає стандарту достовірності. Одна з новин має заголовок, де судження, висловлені в пресрелізах силових органів, подано як доконаний факт. Ще двом публікаціям бракує балансу

Бабель

Рубрика "Новини" майже повністю складається з публікацій, що відповідають стандартам. Із загальної картини вирізняються дві новини, які містять у собі припущення і подані як доконані факти, що порушує стандарт відокремлення фактів від коментарів. Особливістю новин, які базуються на інформації від правоохоронних органів, є те, що вони вимагають додаткового опрацювання для дотримання презумпції невинуватості. Ще одній новині бракує балансу.

Еспресо

Професійним стандартам відповідає майже все наповнення розділу "Новини". Втім, дві публікації в моніторинговий період порушують стандарт балансу, оскільки є рекламою, не маркованою відповідним чином. Ще одна є не новиною, а рецептом страви.

Liga.net

Розділ "Новини" майже повністю відповідає професійним стандартам. Лише одна публікація викликала питання в експертів щодо балансу - окрім всього, цю ж публікацію було помічено і на інших ресурсах.

Укрінформ

Стандартам якісної журналістики відповідає майже все наповнення новинної стрічки. Порушення містять три публікації в моніторинговий період. Водночас одна з них не вписується одночасно в межі двох стандартів – достовірності та відділення коментарів від фактів: вона посилається на закритий акаунт у соцмережі та містить судження навіть у заголовку. Дві інших порушують стандарт балансу, оскільки мають ознаки замовних.

МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА 90% і ПОНАД

Новинарня

Рубрика новин у моніторинговий період майже повністю відповідає журналістським стандартам. Втім, один з матеріалів є недостовірним, оскільки містить фактичну помилку, два не відповідають стандарту балансу, і ще три не відділяють належним чином судження силовиків від доведених фактів. 

Слово і Діло

Розділ "Новини" майже повністю укладено згідно з професійними стандартами. Але в моніторинговий період зафіксовано три новини, що не відповідають стандарту відділення фактів від коментарів, оскільки містять судження, зокрема в заголовках. Ще три не називають джерел інформації, отже порушують стандарт достовірності. 

NV

Стрічку новин переважно наповнено відповідно до журналістських стандартів. Втім, у моніторинговий період зафіксовано один матеріал з ознаками замовного. Крім того, два мають брак достовірності: один містить неточні дані, інший не називає джерела. Другий з цих матеріалів також порушує стандарти відокремлення коментарів від фактів. Цей же стандарт через вживання суджень та емоційної лексики не дотримано ще в кількох публікаціях. 

LB.ua

Переважна більшість матеріалів у розділі "Новини" відповідає професійним стандартам. Поряд з тим одна з новин має брак достовірності, адже не називає чітко джерела і не має відповідного гіперелінку, а ще одна виходить за межі стандарту відділення коментарів, оскільки припущення силовиків подає як доконані факти. Крім того, низка матеріалів порушують стандарт балансу і мають ознаки замовних. 

РБК-Україна

Рубрику "Новини" наповнено матеріалами, що в переважній більшості відповідають професійним стандартам. Водночас дві новини мають брак достовірності – одна містить неточні дані, інша посилається на скомпрометоване поширенням пропаганди російське джерело. Ще дві наводять судження у формі, що порушує стандарт відокремлення коментарів від фактів. Крім того, у моніторинговий період опубліковано низку матеріалів, що мають ознаки замовних, тож порушують стандарт балансу. 

Гордон

Новини у відповідному розділі сайту в переважній більшості відповідають стандартам якісної журналістики. Матеріалів, що порушують стандарти достовірності та відділення коментарів від фактів, у стрічці немає. Втім, у моніторинговий період зафіксовано 10 публікацій, що порушують стандарт балансу і мають ознаки замовних.

МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА ПОНАД 80%

Інтерфакс-Україна

Переважна більшість матеріалів у розділі "Новини" відповідає стандартам. У стрічці немає новин, що порушують стандарт відокремлення фактів від коментарів. Стандарту достовірності не відповідає одна новина, що має узагальнене посилання. Але понад 10 матеріалів у моніторинговий період не відповідають стандарту балансу. До того ж більшість із них має ознаки замовних.

Цензор.Нет

Рубрику "Новини" в переважній більшості наповнено матеріалами відповідно до журналістських стандартів. У моніторинговий період одна з новин виходить за межі стандарту відокремлення коментарів від фактів, оскільки наводить припущення, висловлені в пресрелізі силового відомства, як доконаний факт. Ще шість новин не можуть бути визнані достовірними, оскільки посилаються на ненадійні скомпрометовані джерела, або на сторінки в соцмережах, не називаючи їх, або узагальнюють джерела. Крім того, ще кілька публікацій не відповідають вимогам стандарту балансу, до того ж більшість із них має ознаки замовних. 

Корреспондент.net

Більшу частину розділу "Новини" наповнено матеріалами, що відповідають стандартам. Втім, у моніторинговий період зафіксовано низку публікацій, що їх порушують. Серед них є кілька, що взагалі не стосуються журналістики як такої, – це гороскопи та розповіді про народні прикмети. Також у стрічці присутні недостовірні матеріали, що містять або неточні дані, або посилаються на скомпрометовані джерела. Публікації, в яких не дотримано стандарт відокремлення коментарів від фактів, стосуються спортивних подій та приватного життя селебріті, до того ж частині з них бракує балансу. Крім того, стандарт балансу порушено ще в кількох матеріалах, що мають ознаки замовних

Рубрика

Професійним стандартам відповідає більшість новин, серед яких у моніторинговий період зафіксовано лише дві, що виходять за межі стандарту відділення коментарів від фактів. Але в тій самій рубриці розміщено низку публікацій, що є не новинами, а рекламою без належного маркування. До того ж кілька з них викликають сумніви не лише з погляду балансу, а й з погляду достовірності. Також у розділі "Новини" присутні матеріали з ознаками замовних, що ніяк не марковані.

Zaxid.net

Більшу частину розділу "Новини" укладено згідно зі стандартами журналістики. Втім, у моніторинговий період понад десяток матеріалів містять безапеляційно висловлені судження, що не відповідає стандарту відділення фактів від коментарів. Йдеться переважно про майже дослівно переказані, без належного редакційного опрацювання, пресрелізи силових відомств. Дещо менше тут матеріалів, що порушують стандарт балансу і мають ознаки замовних. Ще два матеріали важко співвіднести з будь-якими стандартами, оскільки вони є просто порадами з домогосподарства та городництва

НОВИНИ, ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА РІВНІ ДО 80%

ТСН

У моніторинговий період стандартам відповідає все ж більша частина наповнення розділу "Новини". Водночас тут низка публікацій узагалі не є новинами: йдеться про астрологічні прогнози та антинаукові статті на тему здоров’я. Також виявлено матеріали, що не є достовірними, оскільки посилаються на скомпрометовані джерела. Більш ніж 10 публікацій порушують стандарти відділення коментарів від фактів, переважно через сексистські формулювання та лукізм. Також серед них гороскопи. Втім, частина матеріалів із цим порушенням стосуються все ж серйозніших тем, наприклад війни Росії проти України чи міжнародних подій. Ще трьом публікаціям у моніторинговий не вистачає балансу: вони мають ознаки замовних, і лише одна з них має натяк на те, що це все ж реклама, тобто маркування, яке оцінюється як невідповідне.

Главком

Більшу частину стрічки новин наповнено матеріалами, що відповідають професійним стандартам. Утім, у моніторинговий період розміщено більш ніж десяток публікацій, у яких не відділено коментарі від фактів, – у текстах та заголовках присутні оціночні судження, припущення та емоційна лексика. Деякі з цих матеріалів та кілька інших мають брак достовірності, переважно через те, що мають узагальнені посилання на джерела або не називають їх зовсім. Низка публікацій не відповідають стандарту збалансованості, тим більше що більшість із таких має ознаки замовних

УНІАН

Згідно зі стандартами журналістики укладено більшу частину розділу "Новини". Водночас кілька публікацій порушують одразу три стандарти: балансу, достовірності та відділення коментарів від фактів. Це матеріали з ознаками замовних, не маркована належним чином реклама та астрологічний прогноз. Також балансу бракує ще низці матеріалів, здебільшого таких, що мають ознаки замовних. Ще три публікації не є достовірними, оскільки посилаються на ненадійні скомпрометовані джерела або джерел не називають. Крім того, понад 10 матеріалів, розміщених у моніторинговий період, містять оціночні судження, припущення чи емоційно забарвлену лексику і не відповідають стандарту відокремлення фактів від коментарів. 

Фокус

Рубрику "Новини" наповнено переважно відповідно до стандартів. Водночас три матеріали в моніторинговий період мають брак балансу та ознаки замовних. Кілька інших матеріалів не досить достовірні, здебільшого через посилання на ненадійні чи скомпрометовані джерела інформації. Втім, найбільше матеріалів, що не відповідають стандартам, – це ті, де не відокремлено коментарі від фактів. Таких зафіксовано понад 20. Серед них ті, що містять припущення, оціночні судження, емоційні перебільшення та сексистські формулювання

НОВИНИ, ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ МЕНШ НІЖ НА 65%

24 канал

Публікацій у розділі "Новини", відповідних до стандартів якісної журналістики, більше, ніж тих, що їх порушують. Втім, у моніторинговий період тут була присутня значна кількість матеріалів, що порушують ці стандарти. Так, низка новин є незбалансованими. Більшість із них є не маркованою належним чином рекламою, або ж мають ознаки замовних, або не марковані зовсім. Кільком публікаціям, що не називають джерел інформації, відповідно, бракує достовірності. Втім, на порядок більше – понад 10 – матеріалів, що не вписуються не лише в стандарти достовірності, а й у стандарт відділення коментарів від фактів. Серед таких – поради щодо виховання дітей, щодо стосунків, одягу, харчування, городництва, садівництва та рецептів консервації. Ще більше публікацій, у яких не відокремлено від фактів припущення, оціночні судження, емоційні перебільшення та сексистські формулювання

Крім того, десяток публікацій порушують стандарт балансу через те, що мають ознаки замовних.

Obozrevatel**

У рубриці "Новини" таких публікацій, що порушують професійні стандарти, все ж дещо менше, ніж тих, що не їх не порушують. Шість матеріалів практично не мають стосунку до новин та журналістики, оскільки є порадами щодо домогосподарства, городництва, косметики та рецептами страв. Ці тексти не вписуються в межі всіх трьох основних стандартів: балансу, достовірності та відділення коментарів від фактів. Сюди ж слід зарахувати й астрологічні прогнози та дитячі загадки й головоломки.

Серед новин велика кількість таких, що або не є достовірними, зокрема через посилання на сумнівні джерела, або не відокремлюють коментарів від фактів і містять оцінки та припущення. Втім, найбільше невідповідних новин порушують обидва стандарти одночасно.

Телеграф

Менш ніж половина розділу "Новини" складається з публікацій, що відповідають стандартам журналістики. Значна кількість публікацій не вписується в межі одразу декількох або всіх стандартів. Це переважно рецепти страв і поради з домогосподарства, городництва і садівництва. До того ж ці поради подекуди мають невстановлене походження і можуть суперечити науковим даним.

Водночас значна частина матеріалів, що за жанром усе ж є новинами, також порушують стандарт відділення коментарів від фактів, оскільки рясніють оціночними судженнями та сексизмом. Ще більше публікацій новинного жанру не відповідають стандарту достовірності через узагальнені посилання або посилання на сумнівні джерела

Крім того, низка публікацій має ознаки замовних, відповідно порушує стандарт балансу. 

*До вибірки моніторингу потрапили 26 популярних онлайн-медіа України: "Громадське", "Суспільне", ZN.UA, "Українська правда", "Еспресо", “Укрінформ”, "Бабель", Liga.net, "Слово і Діло", "Новинарня", NV, LB.ua, РБК-Україна, "Гордон", “Цензор.Нет”, “Інтерфакс-Україна”, ТСН, "Кореспондент.net", "Рубрика", Zaxid.net, "Главком", "Фокус", УНІАН, "24 канал", Obozrevatel, "Телеграф". Були досліджені по 50 матеріалів поспіль, опублікованих на 25 сайтах у розділі "Новини" від 11:00 5 та 7 вересня 2023 року. 

**Через некоректну роботу архіву сайту Obozrevatel не є можливим повноцінно відстежити публікації 5 та 7 вересня цього року, тому досліджувалися по 50 матеріалів у розділі "Новини" цього онлайн-медіа, що були розміщені поспіль від 11:00 22 та 25 вересня 2023 року.

Загалом досліджено 2600 публікацій.

Liked the article?
Help us be even more cool!