ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новини під час війни. Аналіз контенту провідних онлайн-медіа за 17 жовтня 2022 року

28.10.2022, 18:27
Дмитро Баркар
Колаж – ІМІ
Колаж – ІМІ

ІМІ запускає новий моніторинг, який міститиме огляд тем, професійних стандартів та ключових особливостей стрічок новин провідних онлайн-медіа. З огляду на воєнний час ІМІ змінив підхід до оцінювання професійних стандартів, відмовився від щоквартального рейтингування за стандартами й фіксуватиме найкричущіші випадки. Водночас раз на пів року ІМІ публікуватиме білий список найякісніших онлайн-медіа. 

Моніторинг спирається на методологію, розроблену експертами та юристами ІМІ з урахуванням воєнного часу. Сподіваємося, він буде корисним як самим редакторам, журналістам, так і їхній аудиторії. 

До моніторингу дібрано 13 онлайн-видань України, з них 10 – на основі відкритих даних SimilarWeb, ще три були обрані експертами ІМІ на основі даних попередніх моніторингів. Досліджено по 100 повідомлень на кожному сайті, оприлюднених після 11-ї години 17 жовтня *.

Моніторинг показав, що кожне з видань переважну частину новинного контенту присвячує війні Росії проти України, що очікувано і виправдано. Натомість більшою несподіванкою стало те, що серед публікацій на тему війни присутні цитування російської пропаганди без необхідних спростувань та матеріали з ознаками замовності.

Водночас можна констатувати, що кількість політичної джинси нині  впритул наближена до нульового показника. Переважна більшість замовних матеріалів на досліджених сайтах має комерційний зміст: є немаркованою рекламою.

Серед інших порушень стандартів – розміщення в розділі "Новини" матеріалів, які є не новинними повідомленнями, а блогами чи статтями і, відповідно, містять судження у формі, недоречній для стрічок новин.

Крім того, частина досліджених новин були визначені як недостовірні. Вони дістали таку оцінку з кількох причин: не вказано джерел інформації або вказано загальними фразами. Також сумніви в достовірності спричинили неперевірені новини з посиланнями на сторінки в соцмережах: анонімні, непублічних осіб та неверифіковані.

Українська правда

Досліджену частину стрічки новин на 83% заповнено повідомленнями, пов’язаними з перебігом війни Росії проти України. Серед них було 13 матеріалів щодо політичних подій міжнародного масштабу дотичних до воєнних дій. Ще вісім сповіщають про стан енергетичної системи України після масованої ракетної атаки. Два стосуються подій у Росії. Також до вибірки потрапила одна ексклюзивна публікація про наслідки атаки на Київ іранськими дронами.

Серед новин у стрічці УП, не пов’язаних безпосередньо з війною, переважають міжнародні, таких 14%. Серед них була одна новина спортивної тематики, решта політичні та економічні.

На інші події в Україні, крім війни й міжнародної тематики, в досліджуваній частині стрічки УП припало лише декілька новин: одну новину присвячено темі COVID-19, одна була економічного змісту і одна стосувалася культурної події. Ще одна новина в стрічці УП розповідає про роботу правоохоронних органів та затримання зловмисників. Тут слід зауважити: текст просто цитує пресслужбу СБУ без необхідного редагування, через що містить формулювання, які описують підозри на адресу затриманих як уже доконаний факт, що не є коректним щодо ухвалення судового рішення:

Крім того, у дослідженій частині стрічки новин була виявлена одна публікація, яка не є власне новиною, а має формат статті й містить у собі оціночні судження. Це є прийнятним для інших розділів видання, але не для стрічки новин.

Також одна новина з досліджуваних містила порушення стандарту достовірності: неточне, узагальнене посилання на джерело: "У Міністерстві охорони здоров'я розповіли". 

НВ

Досліджена частина стрічки новин на 71% складається з повідомлень пов’язаних з війною. До вибірки потрапило вісім міжнародних новин, шість – про події в Росії та одна – у Білорусі. У чотирьох новинах ідеться про ураження об'єктів енергосистеми України.

Серед новин, не пов’язаних з війною Росії проти України, більшу частину становлять міжнародні. Зокрема в п'ятьох з них ідеться про економіку, у двох про політику, ще у двох про затримання російських шпигунів та диверсантів у країнах Європи. Також серед міжнародних повідомлень – п'ять спортивного змісту, а ще дев'ять мають розважальний характер і присвячені переважно науці та технологіям.

У дослідженій частині новинного розділу присутній один матеріал (Бійню на полігоні ЗС РФ під Бєлгородом влаштували уродженці Таджикистану), що містить порушення стандарту достовірності. Зокрема, матеріал без перевірки посилається на неверифіковану сторінку в соцмережі, а також містить узагальнені псевдозгадки про джерела: "як стверджується", "за наявними відомостями", "за деякими даними". 

Ще один матеріал містить результати соціологічного дослідження, де наведено не всі необхідні вихідні дані (вибірка, аудиторія, метод опитування тощо) – Багато безробітних. Близько третини українців, які працювали до війни, повернулися до роботи у звичайному режимі – опитування.

Поряд з тим у стрічці новин розміщено шість текстів, що є блогами, а не власне новинами й містять судження, не відокремлені належним чином від фактів. До того ж один з них викликає запитання до експертного рівня автора зокрема, ефективність нафтових санкцій Заходу проти Росії оцінює Петро Чернишов, експрезидент компанії "Київстар", нині засновник освітнього проєкту "Контора Пі" – Обмеження цін на російську нафту. Спрацює чи ні?.

Також до вибірки потрапили два матеріали з неналежним маркуванням "Новини компаній":

Цензор.НЕТ

На 95% досліджена частина стрічки новин складається з повідомлень, пов’язаних з війною Росії проти України та її наслідками. Тут вісім новин стосуються стану та роботи української системи енергозабезпечення після російських масованих атак ракетами та дронами. 15 повідомлень мають міжнародний зміст. Про події в Росії йдеться в п'ятьох вістках, ще у двох повідомляється про події в Білорусі. 

Вісім новин на воєнну тему є ексклюзивами "Цензора".

Решта досліджуваного контенту складається з одного повідомлення про культурну подію, одного щодо української економіки, одного про міжнародну політику та одного про суспільну подію.

Також тут розміщено один матеріал, базований на ексклюзивному інтерв’ю, де колишній співробітник корпорації "Укрбуд" заявляє про участь заступника Офісу президента Олега Татарова в корупційних схемах під час роботи в цій же корпорації. Матеріал не містить належного контексту та повноти, також у ньому відсутній необхідний баланс:

Крім того, викликає зауваження щодо невідповідності професійним стандартам і частина повідомлень з тих, що присвячені темі війни. Серед таких дві новини, що цитують заяви пропагандистів і не мають належного контексту і повноти. Бажано було б додавати до таких новин баланс чи роз’яснення зі спростуванням:

В одному випадку наводяться слова мера Москви Сергія Собяніна про те, що нібито припинення мобілізації в столиці Росії стало можливим завдяки "відповідальності, почуттю обов’язку та патріотизму москвичів";

В іншому цитуються без належного спростування слова помічника міністра оборони Білорусі Валерія Ревенка стосовно того, що загрозами безпеці союзній державі Росії і Білорусі є "розгортання угруповання НАТО поблизу кордонів СД на тлі відсутності діалогу, підвищення інтенсивності заходів підготовки НАТО з наступальною тематикою, заохочення білоруських радикальних елементів для повалення законної влади в РБ".  

Що стосується порушення стандарту достовірності, на сайті зафіксовано три повідомлення, які без перевірки посилаються на неверифіковані сторінки в соцмережах (два – на канал "Реальная Война" в Telegram, один – на блог "Оригинальный звук" у TikTok). Також у двох новинах не конкретизовано джерела інформації, а лише зазначено інституцію (Офіс генерального прокурора та "Укроборонпром").

Водночас до матеріалів, невідповідних стандартам, слід зарахувати ще одну новину з ознаками лобізму і відсутністю належного балансу:

Ліга.net

Досліджену частину розділу новин сайту "Ліга" на 85% присвячено інформації щодо війни в Україні та її фізичним, економічним і політичним наслідкам. До вибірки також потрапило 14 міжнародних повідомлень, сім новин щодо стану української енергосистеми внаслідок масованих обстрілів, чотири – про події в Росії та дві – про події в Білорусі. Серед інших тут розміщено одну ексклюзивну публікацію:

Серед новин, не пов’язаних безпосередньо з війною, було три матеріали економічного змісту, з яких один був ексклюзивним, а також вісім міжнародних, два з яких мають розважальний характер.

У дослідженій частині новинної стрічки виявлено одну публікацію з порадами щодо харчування. 

РБК-Україна

Війні Росії проти України присвячено 76% дослідженої частини новинного розділу. Серед іншого тут вісім повідомлень про стан української енергосистеми після масованих російських ударів. Ще 10 новин є міжнародними. Одна – про події в Росії, і дві – про Білорусь. Два матеріали в цій частині ексклюзивні.

Окрім новин на воєнну тематику розміщено дві новини щодо міжнародної політики, дві щодо світової економіки, у двох ідеться про затримання російських шпигунів та диверсантів у Європі, в одній про події власне в Росії. Поряд з тим шість повідомлень сповіщають про економіку України. Також у стрічці чотири спортивні новини та один прогноз погоди. Одна новина ексклюзивна.

У частині дотримання професійних стандартів на себе звертають увагу п'ять матеріалів з ознаками замовності, не позначені відповідним чином:

Також зафіксовано новину, що без спростування поширює білоруську пропаганду, наводячи слова помічника міністра оборони Білорусі Валерія Ревенка: "На території Литви і за прямої підтримки литовської влади створено та функціонує так званий "об'єднаний перехідний уряд", що має на меті повалення чинної влади в Республіці Білорусь".

24 канал

Темі війни Росії проти України надано 59% дослідженого відтинку стрічки новин. Серед іншого тут п'ять повідомлень щодо стану роботи української енергосистеми після масованих російських атак, а також дві новини про саму Росію. Загалом у цій частині стрічка містить 12 ексклюзивних матеріалів, що своїм джерелом мають експертні коментарі.

Серед новин невоєнної тематики є три таких повідомлення, що стосуються Росії. Українській економіці присвячено одну, ще одну – світовій. Решта мають розважальний характер: п'ять матеріалів присвячено науці та технологіям, дві – життю українських селебріті. 

Також у дослідженій частині новинного розділу було шість рецептів: 

Три публікації з порадами, як мати модний вигляд, та астрологічний прогноз.

Недоречними з погляду дотримання професійних стандартів видаються дві публікації, які містять судження, що чітко не відокремлені від фактів, до того ж висловлені коментаторами з кваліфікацією, що не конче відповідає темі новини. В одній російський політолог Андрій Піонтковський стверджує, що "ЗСУ зруйнували Російську імперію", що "проблеми Росії у війні починають розуміти не лише в Кремлі, але й російські фінансово-економічні еліти", та запевняє, що Росія втратила вплив на країни ОДКБ. Інша переповідає допис української письменниці Оксани Забужко у фейсбуці щодо інформації про злочини російських військових, якою володіє колишній полковник ФСБ Ігор Гіркін.

Крім того, досліджена частина стрічки містить матеріал з порушенням балансу і повноти про відкриття магазину в Польщі:

Кореспондент.net

Про війну, її наслідки та пов’язані з цим події розповідає 65% дослідженого контенту. Тут серед іншого дев'ять міжнародних новин, три щодо стану енергопостачання в Україні після масованих атак, і по одній стосовно подій у Росії і Білорусі. Ексклюзивним є один матеріал, що містить оголошення про збір коштів самим виданням на антидронову рушницю для фронту.

Безвідносно до війни в Україні п'ять новин повідомляють про події міжнародного масштабу, ще одна – про затримання російських шпигунів у Європі, і одну присвячено українській економіці. Поряд з тим у стрічці новин шість вісток розважального змісту та дев'ять спортивного. 

Ще три матеріали переповідають повідомлення Офісу Генпрокурора України: про встановлення осіб російських військових підозрюваних у катуваннях українців, затримання підозрюваних у колабораціонізмі та затримання посадовців комунального підприємства, підозрюваних в отриманні неправомірної вигоди. Оскільки ці публікації послуговуються риторикою Офісу генпрокурора і не були належно відредаговані, вони містять формулювання, що змальовують підозри як доведені факти.

Запитання до дотримання професійних стандартів викликає низка новин. Одна з них без перевірки інформації цитує неверифікований телеграм-канал "ЧП / Симферополь", що поширює повідомлення про мінування "всіх судів Криму".

Ще дві цитують скомпрометовані російські пропагандистські джерела: ТАСС  – Президент Грузії Саломе Зурабішвілі висловила стурбованість у зв'язку з потоком росіян, що хлинув в країну та РИА Новости – Військком Москви відрапортував про закінчення мобілізації у місті

Сюди ж слід додати два матеріали з ознаками замовності, що не мають належного маркування:

ТСН

Війні Росії проти України та її наслідкам присвячено 74% дослідженої частини новинної стрічки. Розміщено дев'ять міжнародних новин на цю тему, а також п'ять стосовно Росії і одну про події в Білорусі. Ексклюзивних повідомлень на тему війни чотири.

Серед новин, не пов’язаних з воєнними діями, дві ексклюзивні. Одна з них розповідає про актуальний курс валют. В іншій з посиланням на власні неназвані джерела заперечується інформація про те, що мера Херсона Ігоря Колихаєва звільнили з полону.

Також тут одна новина на тему екології та дві економічні, з яких одна міжнародна. Поряд з тим у стрічці 10 вісток розважального змісту, два повідомлення про ДТП, один прогноз погоди та один астрологічний прогноз.

Зауваження щодо дотримання професійних стандартів можуть стосуватися цілої низки матеріалів у дослідженій частині стрічки новин. 

Наприклад, новина посилається на міркування експерта, фах якого не відповідає темі публікації, тобто на російського політолога Андрія Піонтковського, який намагається передбачити зміни політики Китаю щодо Росії: "Китай захоче всіх китайськомовних і близьких за духом росіян повернути, як полюбляли говорити в Росії вісім років тому, до "рідної китайської гавані". 

У трьох матеріалах не вказано джерела інформації, ще дві новини наводять неперевірену інформацію з телеграм-каналів "ХД Днепр" (про вибухи у Дніпрі) та "Это Запорожье" (про невдоволення мобілізованих росіян неякісною амуніцією). Заголовок іще однієї новини переказує повідомлення Офісу Генпрокурора України й констатує провину затриманих попри відсутність судового вироку:

Низка матеріалів ТСН має сексистські заголовки, що зосереджують увагу на вбранні жінок, про яких ідеться в публікаціях.

Суспільне

Війні Росії проти України присвячено 52% дослідженої частини стрічки новин. Зокрема, сім повідомлень говорять про роботу української енергетичної інфраструктури після атак супротивника ракетами та дронами. Дві новини мають міжнародний характер. Ексклюзивними в цій частині є дві регіональні новини про загибель українських військових на фронті.

Серед новин, не пов’язаних з воєнними діями, 11 економічних та шість на екологічну тему.

До вибірки також потрапило п'ять міжнародних новини, чотири, присвячені культурним подіям, та дві новини спорту. 

Помітну увагу редакція надає повідомленням про ДТП: у дослідженій частині виявлено шість таких повідомлень, одне з яких ексклюзивне. Про COVID-19 ідеться в трьох новинах. Ще три новини розповідають про затримання правоохоронцями підозрюваних у злочинах громадян. 

Сумнівними з погляду необхідності поширення в дослідженій частині центральної стрічки виглядають два гіперлокальні повідомлення.

Також професійних стандартів у дослідженому відтинку розділу новин не дотримано у двох публікаціях, де в одній не вказано джерела інформації, а в іншій джерела названо надто загальним визначенням "власні".

УНІАН

55% дослідженої частини стрічки новин присвячено повідомленням, пов’язаним з війною в Україні. Зокрема, у восьми вістках ідеться про ураження об’єктів української енергосистеми внаслідок російських атак ракетами та дронами. Чотири новини міжнародні. Чотири стосуються подій у Росії і ще у двох ідеться про Білорусь. У цій частині присутні одна ексклюзивна вістка й один ексклюзивний фоторепортаж.

Контент, не пов’язаний з війною, містить 11 міжнародних новин, дві з яких розповідають про затримання російських шпигунів та диверсантів у країнах Європи. Поряд з тим економіці України присвячено дві вістки. Також тут шість спортивних новин і ще шість повідомлень розважального змісту, одне з яких містить сексистське формулювання. Крім того, у стрічці присутні один рецепт та два астрологічні прогнози. З названих тут публікацій три ексклюзивні: одна з них є блогом, а не новинним повідомленням, у другій ідеться про курс долара до гривні, третя – це п'ятірка нових пісень українських виконавців за версією УНІАН.

У дослідженій частині стрічки новин були розміщені дві статті, що не мали б бути серед новин. Крім того, сумніви щодо належного дотримання професійних стандартів викликають два повідомлення без вказівки на джерело інформації:

Ті ж сумніви стосуються двох публікацій у стрічці новин, де факти й судження не розрізняються чітко. Одна з них є статтею кореспондента УНІАН Дмитра Шварца, друга базується на міркуванні колишнього заступника начальника Генштабу ЗСУ Ігоря Романенка. В обох висуваються версії активізації обстрілів України Росією:

Ще три матеріали УНІАНу викликають сумніви щодо рівня експертності коментаторів: колишній депутат Держдуми Росії Геннадій Гудков, який перебуває поза межами Росії, стверджує, що "російські генерали перестали довіряти Володимиру Путіну"; український військовий експерт Олег Жданов розповідає, чим НАТО відповість Росії, якщо та наважиться на ядерний удар; а колишній заступник начальника Генштабу Ігор Романенко ділиться планами ЗСУ щодо звільнення Херсона.

Крім того, досліджений відтинок стрічки новин містить два матеріали з ознаками рекламних, але жодним чином не маркованих:

Гордон

Війні присвячено 89% контенту в дослідженій частині стрічки новин. Зокрема, сім матеріалів стосувалися ситуації з енергопостачанням в Україні після атак російських ударів ракетами та дронами. Також тут 11 повідомлень про події на території Росії та два – на території Білорусі. Ще дев'ять новин мають міжнародний характер. Ексклюзивними є вісім матеріалів, з них п'ять посилаються на одне й те саме інтерв’ю, що дав виданню "Гордон" російський політолог Станіслав Бєлковський, два є частинами інтерв’ю з російським політологом Андрієм Піонтковським, а ще один є блогом голови громадської організації "Об’єднана діаспора азербайджанців України" Хікмета Джавадова.

В одній з названих публікацій Бєлковський говорить таке: "Путін ніби вмирає, але насправді стає військовим диктатором в одній країні Карибського басейну. А зараз, мені здається, оскільки Володимир Володимирович дуже захоплюється Африкою... У мене є проєкт афро-російської імперії, де він може стати імператором". Поряд з тим Піонтковський в обох випадках упевнено розмірковує про настрої російських генералів та передрікає майбутнє. Тож ці повідомлення не можна назвати новинами, що відповідають стандартам.

Також сумнівним щодо дотримання професійних стандартів є розміщення в стрічці новин чотирьох статей, які містять судження, не відокремлені від фактів, а також новини, яка переповідає погрози Дмитра Медведєва на адресу Ізраїля і не містить балансу.

У дослідженій частині стрічки новин виявлено два матеріали з ознаками замовності:

OBOZREVATEL

Досліджена частина стрічки новин на 75% складається з повідомлень про війну в Україні та наслідки агресії Росії. Поряд з іншими сюди входять вісім новин щодо роботи української енергосистеми після російських атак ракетами та дронами. Ще вісім мають міжнародний зміст. Про Росію розповідають шість новин. Два повідомлення є ексклюзивними.

Серед не пов’язаних з війною три економічні новини з України й три щодо світової економіки. Також до вибірки потрапило три спортивних новини, ще чотири новини розважального змісту, а також одна про затримання в корупційній справі. Крім того, у стрічці новин розміщено два астрологічні прогнози та шість рецептів страв.

Серед дослідженого контенту частина публікацій дозволяє говорити про недотримання професійних стандартів:

Дві новини не називають джерел надходження оприлюднених фото: в одній ідеться про падіння літака в російському Єйську, а друга передає заяву "Енергоатому" щодо обстрілів Росією Запорізької АЕС.

Дві новини містять неперевірену інформацію, причому перша посилається на неверифікований телеграм-канал "Досье шпиона", а інша взагалі джерелом інформації називає "мережу" і далі цього не йде. 

Один матеріал є не новиною, а має формат статті.

Дві новини містять судження журналістів, не відокремлені від фактів: у матеріалі щодо зниження вартості єврооблігацій України журналіст на власний розсуд стверджує, що це сталося внаслідок масованого російського обстрілу, а в новині про резонансні твіти Ілона Маска щодо війни Росії проти України та ролі в ній Криму журналістка безапеляційно заявляє, що "вчений дуже ретельно прислухається до позиції РФ стосовно окупованого півострова".

Крім того, чотири матеріали мають ознаки замовних і не мають жодного маркування:

Страна

82% дослідженої частини стрічки новин наповнено повідомленнями, пов’язаними з війною в Україні. Серед них сім міжнародних. 11 новин присвячено роботі енергосистеми після ракетних ударів та атак дронів. Чотири – подіям у Росії. Один матеріал є ексклюзивним, з посиланням на власного кореспондента, і розповідає про наслідки удару дронами по Києву. Також стрічка в цій частині містить одне повідомлення, що є сумнівним, оскільки воно має неперевірену інформацію і не називає її джерела:

Окрім воєнної тематики досліджена частина стрічки містить чотири повідомлення про події в Росії, шість міжнародних новин, одну спортивну та дві розважального характеру. Події в Україні (окрім воєнних) висвітлюються у двох новинах суспільного змісту. Ще три новини стосуються медичної тематики та описують статистику захворюваності на СНІД, дифтерію та COVID-19.

Низка публікацій у стрічці новин містила порушення професійних стандартів. Одна з них є статтею, а не новиною як такою, і містить судження, не відокремлені чітко від фактів, що є неприйнятним для новинної стрічки. 

Крім того, у дослідженому фрагменті стрічки новин "Страни" виявлено п'ять випадків поширення російської пропаганди без належного збалансування чи спростування.

Крім того, у дослідженій частині стрічки новин видання "Страна" неперевірену інформацію із сумнівних джерел містить сім новин, як, наприклад, два повідомлення про падіння літака в російському Єйську, одне з яких посилається, що посилається на "російські ЗМІ", а інше на якихось неназваних "журналістів".

Окремої уваги заслуговує той факт, що українськомовної версії онлайн-видання "Страна" під час дослідження знайти не вдалося, вочевидь тому, що її просто не існує.

*Досліджувалися сайти "Українська правда", "НВ", "Цензор.НЕТ", "Ліга.net", "РБК-Україна", "24 канал", "Кореспондент.net", "ТСН", "Суспільне", "УНІАН", "Гордон", OBOZREVATEL, "Страна".

Liked the article?
Help us be even more cool!