ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новини під час війни. Аналіз контенту провідних онлайн-медіа – травень 2023 року

30.06.2023, 17:54
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

В українському сегменті інтернету побільшало новин, що відповідають професійним стандартам, якщо порівнювати із ситуацією в березні нинішнього року. Про це свідчать результати моніторингу розділів “Новини” популярних онлайн-медіа України*, проведеного ГО “Інститут масової інформації” в травні 2023 року.

Середній показник якості досліджених інтернет-видань зріс насамперед завдяки підвищенню якості стрічок новин сайтів, які були лідерами і за результатами попереднього дослідження. Найпомітніший прогрес у приведенні розділу “Новини” до професійних стандартів показало онлайн-видання “Цензор.Нет”, яке ввійшло до сайтів з найякіснішою стрічкою новин.

Тим часом ресурси, що раніше показували найнижчий відсоток якості, наразі публікують ще менше новин, відповідних професійним стандартам. Отже, до трійки сайтів з найбільш сумнівними стрічками новин знову потрапляють “24 канал”, Obozrevatel і Telegraf.

Загалом моніторинг показав, що поменшало випадків невиправданого використання як джерел інформації скомпрометованих поширенням пропаганди російських медіа. Також переважна більшість онлайн-видань стала рідше посилатися на неверифіковані сторінки в соцмережах, зокрема такі, що належать непублічним особам. Отже, дещо зріс загальний рівень достовірності новин в онлайні.

Водночас цей рівень був би ще вищим, якби редакції не вдавалися до узагальнення посилань на джерела. Формулювання “російські ЗМІ” також узагальнення, причому не найкраще. Для обізнаного читача контекст буде краще зрозумілий, якщо назвати конкретне медіа. Якщо ж читача вважати необізнаним, то можливо припустити, що зовсім не обов’язково словосполучення “російські ЗМІ” він сприйматиме як синонімічне висловлюванню “російська пропаганда”.

Поряд з тим надалі “псує картину” тяжіння окремих редакцій до “гучних” заголовків, де судження змішуються з фактами й прикрашаються емоційно забарвленою лексикою. Так само нікуди не поділися незбалансовані новини, більша частина з яких скидається на замовні матеріали.

Найбільш прикро, коли рівень відповідності професійним стандартам розділу “Новини” страждає через розміщення в ньому нехай навіть якісних, але не новин, а статей, інтерв’ю чи блогів. Ті ж відчуття викликає порушення стандарту дотримання принципу презумпції невинуватості через недостатню увагу до опрацювання пресрелізів силових відомств.

Тим часом уже не дивує, але все ж звертає на себе увагу забруднення стрічок матеріалами, взагалі далекими від журналістики, як-от астрологічні прогнози, рецепти страв, поради щодо садівництва, городництва та домогосподарства. Втім, нехтування професійними стандартами новин саме в такий спосіб практикує обмежена кількість сайтів серед найпопулярніших онлайн-видань України.

МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА ПОНАД 95%

Суспільне

Розділ “Новини” майже повністю наповнений відповідно до професійних стандартів.

За унормовані межі виходять лише деякі матеріали, що порушують принцип презумпції невинуватості, тобто містять прямі обвинувальні твердження щодо осіб, які є лише фігурантами карних проваджень, але щодо яких не ухвалено судового вироку.

Крім того, одна публікація є невідповідною за жанром, оскільки є не новиною, а статтею.

Українська правда

Відповідно до стандартів укладено абсолютно більшу частину стрічки новин. У моніторинговий період виявлено публікації, в яких чітко не відділено судження від фактів. 

Крім того, деякі новини є незбалансованими, наприклад:

Також у стрічці розміщено один матеріал, що не є відповідним за жанром, тобто є не новиною, а статтею.

Досліджена частина розділу новин містила і менш значні порушення професійних стандартів. Йдеться передусім про порушення принципу презумпції невинуватості, коли особу визначають винною в злочині до рішення суду. 

Цензор.Нет

Майже вся досліджена частина новинного розділу відповідає професійним стандартам.

Втім, деякі новини можуть бути сумнівними з погляду достовірності через узагальнені посилання та використання неверифікованих сторінок у соцмережах як джерел інформації.

Одна публікація потребує балансу, ще одна не відповідає за жанром, оскільки це інтерв'ю. 

Ліга.net

Професійним стандартам укладання новинного розділу відповідає абсолютна більшість публікацій у дослідженій частині сайту. 

В стрічці новин Ліги близько десяти публікацій з вибірки були невідповідними за жанром. Переважно це були статті. 

З погляду достовірності сумніви викликав матеріал, у якому не названо джерела. Ще один матеріал містив посилання на джерело, але залишається незрозумілим, звідки все ж назване джерело отримало інформацію і чи можна її вважати достовірною.

Питання щодо балансу викликали два матеріали в дослідженій частині сайту:

Також редакції варто звернути увагу на принцип презумпції невинуватості.

НОВИНИ, ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА РІВНІ ВІД 80 ДО 94%

NV

Згідно з професійними стандартами укладено більшу частину розділу “Новини”. Але 10% публікацій (переважно статті) не відповідають розділу за жанром.

Ще чотири матеріали визнано незбалансованими, притому що три з них були марковані неналежним чином.

У 3% новин вжито емоційно забарвлену лексику.

Один матеріал викликає сумнів у достовірності, хоч і посилається на публічну особу, оскільки залишається незрозумілим джерело інформації цієї особи. Принцип презумпції невинуватості порушено у двох новинах.

Еспресо

Відповідною до професійних стандартів є більша частина новинної стрічки. Водночас 6% новин не відповідають стандартам достовірності: в одному випадку джерело інформації взагалі не названо, а в решті – узагальнено.

Жанру новин не відповідають 8% публікацій у дослідженій частині розділу. 

Два матеріали є незбалансованими, до того ж один з них має ознаки замовного.

Ще 5% стрічки становлять новини, що містять інші порушення: здебільшого йдеться про недотримання принципу презумпції невинуватості.

Кореспондент

Професійним стандартам відповідає абсолютно більша частина розділу “Новини”. В одній з новин судження не відділено належним чином від фактів. 

Ще 6% публікацій є недостовірними, водночас половина з них – астрологічні прогнози. Два матеріали в дослідженій частині стрічки мають ознаки замовних.

До жанру новин не мають стосунку 2% публікацій. Ще 4% місять інші порушення стандартів, зокрема недотримання презумпції невинуватості.

РБК-Україна

Абсолютна більшість матеріалів відповідає професійним стандартам. Поряд з тим 5% публікацій порушують стандарт балансу і мають ознаки замовних. 

4% матеріалів у дослідженій частині є статтями, отже не відповідають вимогам до розділу “Новини” за жанром. Ще в 3% публікацій не відділено належним чином судження від фактів.

Одна публікація викликає сумніви з погляду достовірності через посилання на скомпрометоване джерело – пропагандистське російське медіа. 

Крім того, 2% новин мають формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості.

Главком 

Переважна більшість матеріалів у розділі “Новини” відповідає професійним вимогам. 

7% новин видаються сумнівними з погляду достовірності, оскільки мають узагальнені посилання на джерела інформації.

Не відповідають за жанром стрічці новин 2% публікацій, крім того, одна має порушення балансу.

Ще 7% матеріалів мають інші невідповідності щодо професійних стандартів: здебільшого порушують принцип презумпції невинуватості.

Гордон

Професійним стандартам відповідає переважна більшість публікацій у новинному розділі. 8% є статтями та блогами, отже виходять за межі жанру новин.

5% матеріалів у дослідженій частині не є збалансованими, деякі з них мають ознаки замовних. 

3% публікацій є не досить достовірними через посилання на сумнівні джерела без перевірки.

УНІАН

Більша частина стрічки новин є відповідною до професійних стандартів. Водночас 7% матеріалів не відділяють належним чином судження від фактів або містять емоційно забарвлену лексику.

Недостовірними є 6% новин у дослідженій частині розділу. В одній з них не названо джерела інформації. Втім, більша частина публікацій, визнаних недостовірними, – це ворожіння та астрологічні прогнози.

Ще 2% порушують принцип презумпції невинуватості.

НОВИНИ, ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ МЕНШ НІЖ НА 80%

Фокус

Понад половину матеріалів у дослідженій частині стрічки новин відповідають професійним стандартам. Водночас 12 публікацій у стрічці є не новинами, а статтями. 

Судження не відділено від фактів належним чином у 6% новин.

Ще 2% мають сумнівну достовірність через узагальнені посилання на джерела. Стільки ж публікацій мають ознаки замовних, одну з яких марковано, але некоректно. 

Інші порушення виявлено в 4% новин.

ТСН

Професійним стандартам відповідає більш ніж половина новинного розділу. Але найбільша частина порушень цих стандартів пов'язана з тим, що редакційна політика ТСН, схоже, не передбачає поваги до особистості. Йдеться насамперед про сексизм і на додачу про порушення принципу презумпції невинуватості. Таких новин у дослідженій частині стрічки 9%.

За жанром у розділ новин не вписуються 7% публікацій – статей, переважно на тему побутових порад.

6% матеріалів у розділі є недостовірними. Такі новини здебільшого або мають узагальнені формулювання щодо джерел, або посилаються на неверифіковані сторінки в соцмережах. Сюди ж зараховано астрологічний прогноз.

Такий самий відсоток публікацій порушує вимогу чіткого відділення суджень від фактів. Один матеріал має ознаки замовного.

24 канал

Дещо більш ніж половина розділу “Новини” цього сайту вписується в професійні стандарти. Водночас 18% його вмісту не є новинами, це переважно статті про городництво, модні тенденції, а також рецепти страв.

Крім того, 10% новин порушують стандарт відділення суджень від фактів та містять емоційно забарвлену лексику.

Ще 7% матеріалів є сумнівними з погляду достовірності. Більша частина таких новин указує на джерела інформації узагальненими формулюваннями, а одна джерело не називає зовсім.

Obozrevatel

Професійним стандартам укладання розділу “Новини” відповідає менш ніж половина дослідженої частини.

Найбільша частина, що їм не відповідає (19%), за жанром є не новинами, а здебільшого побутовими порадами та рецептами страв.

Крім того, на 12% стрічка новин складається з матеріалів з ознаками замовних. Ще 3% мають брак балансу.

У 7% відсотках матеріалів знехтувано відмежуванням суджень від фактів. 

6% – становлять недостовірні публікації, як-от астрологічні прогнози. Таку ж частку становлять матеріали з іншими порушеннями, зокрема принципу презумпції невинуватості.

Telegraf

Менш ніж половина стрічки новин відповідає професійним стандартам. 26% становлять публікації, що не мають стосунку до жанру новин. Бо, до прикладу, стаття “Як виростити хороший урожай полуниці” та рецепт “кабачкового торта” точно не є новинами.

Так само як не можуть бути достовірними новинами стилізовані під них астрологічні прогнози. Такі тексти разом з матеріалами, що посилаються на неверифіковані сторінки соцмереж, зараховано до недостовірних 9% розділу.

У 15% матеріалів розділу знехтувано межами між фактами та судженнями. 

Ще 3% мають брак балансу, один з них з ознаками замовності.

*До вибірки моніторингу потрапили 16 популярних онлайн-медіа України: Суспільне, Цензор.Нет, Українська правда, РБК-Україна, Ліга.net, Главком, Гордон, УНІАН, NV, Еспресо, Кореспондент.net, Фокус, ТСН, 24 канал, Obozrevatel, Telegraf. Досліджено по 100 матеріалів у розділі "Новини" кожного сайту (загалом 1600 публікацій), розміщених з 11-ї години 23 травня 2023 року.

Liked the article?
Help us be even more cool!