ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Національне питання в одеських медіа. Погроми в минулому і толерантне сьогодення

www.article19.org
www.article19.org

Географічне положення Одеської області та її історичне надбання відповідно вплинуло й на її національний склад. В області мешкають люди 133 народностей (понад 37% населення області).

Вважається, що Одещина має високий рівень міжетнічного співробітництва, що відбивається і в медіа: місцеві журналісти звикло не звертають уваги на національний компонент під час роботи над новинами. Проте деякі події останніх років виявили певні недоліки в діяльності регіональних медіа, які місцеві редакції разом з різними консультативними місіями та громадськими ініціативами намагаються виправити. Йдеться про події 2016 року, коли відбулися цивільні акції протесту проти ромів, що призвели до інциденту з побиттям та вигнанням цих людей із села Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області. Причиною було те, що в селі вбили восьмирічну дівчинку, і в злочині підозрювався представник ромської спільноти. Тоді виселення підтримало керівництво району, а сам факт побиття та виселення правоохоронні органи не кваліфікували як злочин. Також у 2018 році Європейський суд з прав людини зобов’язав владу України виплатити компенсацію ромам, які постраждали внаслідок погрому в селищі Петрівка на Одещині, який відбувся ще 2002 року. На жаль, усі ці події на той час спричинили чималу саме "істерію" в місцевих ЗМІ, які своїми новинами та трансляціями підтримували рівень напруги в суспільстві та відіграли чималу роль у поширенні негативу стосовно ромів, що триває й нині. До речі, станом на сьогодні провину підозрюваного в суді не доведено.

Після цього випадку в місцевому медіасередовищі тривали дискусії та аналіз ситуації, що склалася тоді в Лощинівці. Слід зазначити, що за останні два роки мова ворожнечі щодо національних меншин практично зникла. Часом виникають певні непорозуміння, але здебільшого вони мають несистемний характер. 

Такі висновки також можна зробити після аналізу даних, що були отримані в межах моніторингу п’яти одеських новинних вебсайтів, який з 1 до 5 червня 2020 року включно провів Інститут масової інформації. Загалом була проаналізована 631 новина стрічки сайтів "Думська", "048", "Одеса.Онлайн", "УСІ", "Одесская жизнь". Встановлено три матеріали з десяти про етнічні групи, що містили мову ворожнечі. 

Методологія дослідження охоплювала аналіз кількості новин про нацменшини в регіоні, а також мову ворожнечі в таких новинах. Окрім цього, виявлялася тематика новин з мовою ворожнечі загалом та типи порушень у таких новинах.    

Так, дві новини видання "Одеса.Онлайн" за період моніторингу містили певні мовні ярлики стосовно вихідців з Кавказу, що ґрунтуються на стереотипах, до яких схильні мешканці регіону. "Двоє кавказців намагалися обікрасти квартиру одеситів" та "В Одесі затримали кавказьких злодіїв-домушників". Ці новини надають певним етнічним групам ніби схильність до правопорушень цього різновиду. Хоча ж коли йдеться про подібні злочини за участю українців, ніхто не пише, що "двоє українців пограбували помешкання" та були затримані тощо. Тим більше що офіційна статистика за цими злочинами не демонструє значної кореляції між національністю людини та кількістю злочинів. Але якщо й існують етнічні кримінальні угруповання, то чи вирішить питання їх існування саме підвищення рівня негативного ставлення до них з боку читачів? Іншу новину з некоректною лексикою опублікувало видання "Думська" – "Еротичні, циганські й гармошкою: в одеському магазині відкрилася виставка винних штопорів". Відомо, що ромські спільноти просять називати себе саме "ромами". "Ми не цигани, ми роми, – заявив один з делегатів з’їзду громад і громадських організацій народу рома ще у 2002 році. – Назвати рома циганом – це все одно що назвати грузина кавказцем".

Проте враховуючи, що проаналізованих новин було 631, то ці матеріали радше виняток із загальної тенденції. Із зазначеної вище кількості новин загалом сім, або трохи більше відсотка, повідомлень містили некоректну лексику або проблеми із заголовком та суті новини з інших тематик. Наприклад, сайт "Думська" опублікував новину "Пугнули росіян: американські бомбардувальники випробували над Чорним морем новітню протикорабельну ракету", але вже в самому повідомленні жодної згадки про Росію та росіян. Тематика новини пов’язана з агресією нашого сусіда щодо України.

Видання "048" опублікувало новину "Instagram-паломники знищують фіолетове поле в Теплодарі" з досить негативною емоційною лексикою до відвідувачів поля: "по-варварськи", "приїжджі", "витоптують", "засмічують", "рвуть", "горе-підприємці" тощо. Водночас немає інших коментарів та думок, крім оціночного судження автора.  Подібна лексика присутня і в схожій новині видання "УСІ" "Інстаграмери потоптали фіолетове поле під Теплодаром". Потрапили до моніторингу і деякі новини з шоковим контентом. Видання "048" та "Одеса.Онлайн" зробили новини про випадок у місті, коли неврівноважена людина зв’язала кота та викинула його з четвертого поверху. Тварина вижила, а її власника, відповідно до рішення суду, оштрафували. В заголовках новин вищезгаданих видань людина була названа "живодером", що в такому разі може розцінюватися як занадто емоційна лексика. 

Головним висновком цього моніторингу є те, що місцеві журналісти не виокремлюють національність під час написання новин та опису подій. Здебільшого, коли в повідомленні відбувається позначення національності, новина має нейтральний та описовий характер без мови ворожнечі. Під час моніторингу за вказаний період не зафіксовано випадків сексизму, дискримінаційних суджень щодо ВПО, релігійних організацій та упередженого ставлення до ЛГБТ+-людей. Наведено кілька прикладів некоректної лексики не мають системного характеру. Проте навчання та дискусії щодо цього напряму необхідно продовжувати, оскільки стереотипи та соціальні страхи, які вкоренилися в нашому суспільстві, зокрема в журналістів, нікуди не ділися.

Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

 
 
Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!