ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Крим в російських ЗМІ: “не надо только вынашивать надежду на ползучее возвращение”

13.05.2019, 11:36

П’ять років після анексії - але російські ЗМІ все одно мусять використовувати будь-яку можливість, аби нагадувати своїй та міжнародній аудиторії, що тепер Крим начебто російський. Експерти ІМІ проаналізували новинні стрічки основних російських медіа, щоб побачити,

Що читали?

Для моніторингу були обрані топ-5 новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: РИА Новости, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та “Лента.ру”. До вибірки увійшли всі новини з 22 по 26 квітня 2019 року, для аналізу відбиралися новини, в яких містилися згадки про окупований Крим. Всього за цей період було відібрано 109 новин, в яких йшлася мова про півострів.

Аналіз показав, що більшість новин - 33% - присвячені так званому “покращенню”, на другому місці - новини “КримНаш” (16,5%), на третьому - кримські новини про різне (14,7%). І на четвертому місці за частотою згадувань слідують новини про Володимира Зеленського - 13.8%.

 

Загалом, відібрані новини експерти поділили на такі категорії:

  • “Покращення” (новини про те, як покращується життя кримчан, зростає кількість туристів, територія відновлюється);
  • “Крим - російський” (новини, в яких публічні особи, політики наголошували про те, що “КримНаш”, чи така інформація міститься в бекграунді до новини);
  • “Поточні новини” (новини, які важко віднести до якоїсь однієї категорії, наприклад, що кішка “усиновила” більчат в Криму, чи що при будівництві дороги знайшли бомбу часів Другої світової війни);
  • “Зеленський” (новини про новообраного президента України та його заяви по Криму);
  • “Українські моряки” (новини про військовополонених українських моряків внаслідок інциденту в Керченській протоці);
  • “Санкції” (новини про певні труднощі в Криму через санкції);
  • “Кримінал” (традиційна рубрика в ЗМІ за участю кримчан);
  • “Керченська трагедія” (новини, присвячені стрілянині в Керченському коледжі).

“Как изменился полуостров”

“Вище”, “краще”, “дешевше” - кримські новини в російських ЗМІ висвітлюються у найкращих традиціях радянської пропаганди. Новини про те, як життя Криму покращується, - на першому місці серед усіх російських новин, в яких згадується півострів (33%).

Достатньо подивитися на заголовки більшості новин про Крим: 

Скріншот - ria.ru
Скріншот - ria.ru
Скріншот - iz.ru

Всюди в таких матеріалах підкреслюється, як російська влада опікується півостровом, дає доручення, підтримує ініціативи, і всім радить відпочивати саме в Криму, як у найпопулярнішому курорті серед росіян.

Окремо активно висвітлювалась подія про формування власної електросистеми в Криму, яка не буде залежати ні від Росії, ні від України. Більш того, російська влада заявила, що Крим може ще й допомагати Україні експортом електроенергії, бо кримчани “не злопамятные люди”.

“Наступило время, когда Крым готов поставлять электроэнергию не только на материковую часть Российской Федерации, но и соседнему государству. Крымчане не злопамятные люди. Поэтому, если на Украине возникнет нештатная ситуация и непредвиденные обстоятельства, то Крым готов обратиться к нашему президенту по вопросу оказания помощи соседней стране. У Крыма достаточно энергоресурсов и энергомощности, чтобы поделиться с братским народом”, - РИА Новости цитують члена комітета Держдуми з енергетики від кримського регіону Михаїла Шеремета (“В Крыму заявили о готовности помочь Украине поставками электроэнергии”).

Окремо йдеться про запрошення президента Туреччини до Криму, аби Реджеп Ердоган побачив, як “змінився російський півострів за останні п’ять років”.

“Места компактного проживания крымских татар развиваются, наш народ, огульно обвиненный в предательстве, реабилитирован, Ораза и Курбан байрам - официальные выходные и широко празднуются на республиканском уровне, строится долгожданная Соборная мечеть в Симферополе. Можно еще много перечислять из того, что сделано и что планируется реализовать”, - РИА Новости цитують голову кримсько-татарського руху “Къырым” Февзі Кубедінова.

Підпис - ria.ru

Також окрема тема - туризм, і те, як він процвітає на окупованому півострові.

“Крым оказался настолько привлекательным для российских туристов, что уже в этом году к вам заедет рекордное число людей”, - каже голова Федеральної Антимонопольної служби Ігор Артем’єв (“Глава ФАС: в Крыму с 1 июня будет отменен национальный роуминг”, РИА Новости).

“Республика Крым — самый популярный в стране курорт, где отдыхающие в этом году планируют провести свой отпуск. Причем спрос на отдых в Крыму есть до конца года”, - говорить голова комітету парламенту республіки з санаторно-курортного комплексу та туризму Олексій Черняк (“В Крыму назвали среднюю стоимость отдыха на летний сезон 2019”, РИА Новости).

І навіть немає значення, що деякі рішення збиткові для бізнесу (щодо відміни роумінгу на території Криму), аби туристам було добре. “По его словам, операторы заявляли, что это приведет к огромным убыткам. Однако Крым оказался очень привлекательным для туристов, что обеспечивает им прибыль” (“Глава ФАС рассказал об отмене роуминга в Крыму”, “Газета.ру”).

“Крим - НАШ”

Інша категорія новин, яка з’являлася також досить часто поруч із позитивними запевненнями, що в Криму все добре, і краще бути не може, - твердження, що Крим - російський, і це доконаний факт, статус, який не буде змінюватися, хоч би хто ставав президентом в Україні.

На цю тему вийшов ряд новин із висловлюваннями російських публічних осіб чи представників окупованої влади в Криму:

Скріншот - iz.ru

Крім того, варто зауважити, що російські ЗМІ роблять ставку на те, що із приходом нової влади в Україні, блокада окупованого Криму з боку України, а саме заборона на постачання товарів та послуг у Крим, може бути відмінена. Через це російські медіа звернули окрему увагу на звернення екс-президента України Леоніда Кравчука до новообраного президента Володимира Зеленського зняти всі блокади, а питання, пов’язані із постачанням води та електроенергії на захоплений Росією півострів, вирішувати “цивілізованим ринковим шляхом”.

Скріншот - kp.ru

Крім самого інтерв’ю Кравчука, російські медіа додали і схвальну реакцію з боку російської влади. “Пушков отметил, что сама по себе идея снятия блокады разумна. По его словам, это станет тестом для выигравшего выборы президента Украины Владимира Зеленского”, - пишуть “Известия”.

З іншого боку звернення журналіста Дмитра Гордона до Зеленського щодо того, як треба повертати Крим в Україні, в російському інфопросторі також не залишили без уваги. Втім, лише для того, аби показати, що будь-які подібні ідеї безпідставні. “Крым стал навсегда неотъемлемой части Российской Федерации и возвращения полуострова обратно в состав Украины не будет ни при каких условиях”, - цитують РИА Новости депутатку Держдуми РФ Наталію Поклонську.

Володимир Зеленський і Крим

Так як період моніторингу припав на кінець другого туру президентських виборів в Україні, інша категорія новин, яка зустрічалася також досить часто була присвячена переможцю виборів Володимиру Зеленському, його позиції по Криму, порадам до новообраного президента від кримчан, висловленням ставлення до нього.

Зокрема, Зеленського запросили приїхати на окупований півострів, і навіть переконували, що він точно приїде. “Кандидат в президенты Украины Владимир Зеленский, уверенно лидирующий во втором туре, может посетить Крым, чтобы признать его российским”, - цитують “Известия” голову комітету кримського парламенту з міжнаціональних відносин Юрія Гемпеля.  І навіть запросили стати почесним гостем Ялтинського форуму в 2020 році (Зеленского готовы сделать почетным гостем Ялтинского форума в 2020 году, РИА Новости).  

“Сегодня мы видим, что украинский народ возлагает большие надежды на нового президента в урегулировании всех конфликтов и возобновлении отношений с Россией. Если он будет подтверждать это своими действиями, мы готовы пригласить его на шестой Ялтинский форум и даже рассмотреть на заседании организационного комитета возможность объявить украинскую делегацию почетным гостем форума”, - цитують РИА Новости представника оргкомітету форуму Андрія Назарова.

Скріншот - iz.ru

Тим не менш, російські ЗМІ лишаються скептичними, зазначаючи, що Володимир Зеленський продовжує заявляти, що Крим - український, і стрімких змін у відносинах між Україною та Росією годі очікувати.

“Надеяться на то, что нам удастся каким-то образом нормализовать отношения, что они завтра отменят блокаду Крыма, отменят санкции или дадут статус русскому языку, совершенно не приходится, тем более мы знаем, кто стоит за спиной у Зеленского. Ожиданий пока хороших мы не видим”, - РИА Новости цитують спікера окупованої влади в Криму Володимира Константинова.

Що ще варте уваги?

Варто зазначити, що російські ЗМІ не оминають тему санкцій у новинах присвячених Криму (“В Крыму призвали не допустить прекращения поставок стеклотары из-за санкций”, РИА Новости; “Источник: в Крыму виноделы потерпят убытки из-за эмбарго на поставку тары”, РИА Новости).

Також продовжується обговорення інциденту в Керченській протоці, коли російські кораблі обстріляли українські катери та захопили в полон українських моряків. При цьому використовуються вже традиційні наративи про те, що “Украинская сторона уходит от предметного обсуждения ситуации”, “Россия никогда не скрывала отношения к инциденту в Керченском проливе как к провокации”. Також було запропоновано обміняти українських моряків на Петра Порошенка (“Украинских моряков предложили обменять на Порошенко”, Лента.ру; “В Госдуме готовы обменять украинских моряков на “преступника” Порошенко”, “Комсомольская правда”).

Скріншот - ria.ru

*У межах дослідження було проаналізовано новинні стрічки сайтів РИА Новости, “Комсомольская правда”, “Известия”, “Газета.ру” та “Lenta.ru”. Сайти належать до найвідвідуваніших у РФ, за даними liveinternet.ru. Для аналізу відбиралися всі новини, в яких згадувався анексований Крим,  які виходили протягом 22–26 квітня 2019 року.

**Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!