Кожна третя новина в регіональних онлайн-ЗМІ - про кримінал: дослідження ІМІ
Найбільше новин у регіональних онлайн-медіа стосуються кримінальної тематики або висвітлення надзвичайних подій. При цьому 70% новин є передруківками або паркетними новинами.
Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, що було проведено в десяти регіонах України в жовтні цього року.*
Так, за даними дослідження ІМІ, 34% новин у стрічках регіональних сайтів стосуються криміналу або надзвичайних подій, 15% - соціальної тематики та 11% - новин про місцеву владу. До топ-10 найбільш висвітлюваних тем також потрапили новини культури (6%), економічні новини та реформи, новини про війну та ООС, політичні новини (по 5%), спортивні, комунальні новини (по 4 %) та новини шоу-бізнесу (2%).
Новинні матеріали на тему антикорупції, екології, громадських ініціатив, релігії, зокрема, становлять разом лише 5%.
За результатами моніторингу, найчастіше публікують кримінальні новини та інформацію про надзвичайні події онлайн-ЗМІ Харкова (49%, або майже кожна друга новина), Ужгорода (47%) та Запоріжжя (42%). Найменше криміналу - в новинних стрічках онлайн-ЗМІ Луцька (28%), Кропивницького (28%) та Вінниці (17%). При цьому харківські онлайн-медіа - лідери у висвітленні і соціальної тематики (22%, або кожна п’ята новина), нарівні з Луцьком (21%) та Одесою (20%). Новини про місцеву владу найчастіше висвітлюють онлайн-ЗМІ Полтави (23%), Одеси (20%) та Дніпра (14%), найрідше - у Луцьку (5%) та Харкові (3%).
Варто зазначити, що певним регіонам властиві так звані місцеві теми, зокрема в новинах вінницьких онлайн-ЗМІ в аналізований період активно висвітлювалася тема петицій та вибухів в Ічні, в Маріуполі - новини з окупованих територій, у Дніпрі - громадські ініціативи.
Крім цього, протягом моніторингу було виявлено, що в новинних стрічках регіональних онлайн-медіа не більше 30% авторських новин. Так, майже кожна друга новина є передруківкою з інших сайтів або публікацією прес-релізів різноманітних державних структур. Найбільше передруківок та “паркету” в онлайн-ЗМІ Луцька (89%), Харкова (88%) та Ужгорода (87%), найменше - в маріупольських онлайн-медіа (39%).
*Дослідження проводилося ГО “Інститут масової інформації” в рамках проекту “Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ” за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у жовтні 2018 року.
У межах дослідження було опрацьовано 5000 новин із 50 регіональних онлайн-медіа в десяти містах України (Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Луцьк, Маріуполь, Одеса, Полтава, Ужгород, Харків). До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, блоги, авторські колонки тощо не аналізуватися.
Методологія моніторингу включала в себе аналіз тематики новинних публікацій з 8 жовтня 2018 року та подальший аналіз найбільш висвітлюваних тематичних напрямів. Загалом в аналізований період було визначено такі теми: кримінал / надзвичайні події, соціальна тематика (освіта, медицина, вразливі категорії населення), місцева влада, культура, економіка/реформи, війна/ООС, політика, спорт, комунальні новини, новини шоу-бізу, антикорупція, екологія, громадські ініціативи / волонтерство, новини окупованих територій, релігія, міжнародні події, погода, вибухи в Ічні, петиції, туризм, “цікавинки".
Крім цього, експерти визначали кількість авторських, унікальних новин та новинних матеріалів, які не мали ознак додаткової журналістської роботи.
Моніторинг проводили у таких ЗМІ:
ВІННИЦЯ ("Вінницькі РЕАЛії", "20 хвилин" / RIA, Vежа, ІА "Власно", 33 канал), ДНІПРО ("Информатор", Днепровский городской сайт, "Днепр инфо", "В городе", 056.ua), ЗАПОРІЖЖЯ (061.ua, "Zaбор", "Репортер Запорожья", Forpost, IpNews), КРОПИВНИЦЬКИЙ ("Гречка", "Точка доступу", Перша електронна газета, "Центральноукраїнське бюро новин", "Без купюр"), МАРІУПОЛЬ (0629.com.ua, "Мариуполь сити", "Новости Донбасса", "Мариуполь-тв", "Мариупольньюз"), ЛУЦЬК ("Волинські новини", "ВолиньPost", "Район.Луцьк", "Волинь24", "Волинська правда", ОДЕСА ("Думська", 048.ua, УСІ, "Трасса-Е95", "Одесская жизнь"), ПОЛТАВА (ІВ “Полтавщина”, "Коло", ОКІА “Новини Полтавщини”, "Громадське.Полтава", "Полтава365"), УЖГОРОД (KarpatNews, Перший кабельний, "Закарпаття-онлайн", "Голос Карпат", "Мукачево.net"), ХАРКІВ (АТН, Status Quo, "Главное", "Город Х", KHARKIV Today).
Help us be even more cool!