ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Коли закінчиться епоха бідності та настане епоха злиднів: як маніпулюють політики

02.12.2019, 13:06

Українцям дуже важко: звідусіль на телебаченні, в стрічці новин вистрибують політики і безкінечно просувають свої ідеї, наративи, заяви. Постійні звинувачення, скандали: інколи можна заплутатися і не розуміти, де фактаж, а де відверта маніпуляція. Експерти ІМІ проаналізували девять популярних онлайн-ЗМІ* на наявність заяв та маніпуляцій, які певні політичні сили просувають через медіа.

Хто найбільше пише про політику?

На дев'ятьох сайтах протягом п'яти днів експерти ІМІ зафіксували 995 новин, що стосувалися політичної тематики. Найбільше матеріалів про політику було зафіксовано на сайтах "112" (19,1%), NewsOne (14,6%), ZIK (13,2%). Дещо нижчі результати на сайтах "Страна" (10,7%) та "ТСН" (10,4%). Значно менше політики виявилося на сайтах "24 канал" (9,5%), "УНІАН" (8,9%),  "Гордон" (7,8%). Найменше – на сайті "Сегодня" (5,9%).

 

Про які партії та яких лідерів найбільше пишуть?

МОНОБІЛЬШІСТЬ "СЛУГИ НАРОДУ"

Найбільша кількість новин стосувалася політичної партії “Слуга народу” та її членів – 30,2% загальної кількості політичних новин.

Моніторинг показав, що переважна більшість досліджуваних медіа писали про партію та її членів негативно. У моніторинговий період згадки про партію найчастіше траплялися в матеріалах щодо законопроєкту про ринок землі, новини про “непокору” нардепки Ганни Скороход та відлуння скандалу з нардепом Богданом Яременком.

Дати свою оцінку та коментар щодо законопроєкту про ринок землі не зумів лише лінивий. Так, “слугам” закидали зраду, що можливість продажу землі призведе до бідності українців, що всією землею користуватимуться лише 200 найбагатших людей і, відповідно, українці змушені виїжджати за кордон.

Ну і неабиякий внесок у негативні меседжі проти "Слуги народу" (СН) зробили коментарі політичних експертів. Наприклад, в ефірі 112 каналу відповідні новини вийшли і в стрічці 112.ua: 

Щодо інших експертів, не обійшлося без маніпуляцій та залякування:

До речі, згідно з базою псевдосоціологів, яку підготували “Тексти”, Володимир Кацман у близьких до Віктора Медведчука ЗМІ фігурує як політичний експерт, а також є бізнес-партнером та заступником Вадима Рабіновича з питань роботи зі ЗМІ.

Зі свого боку представники партії “Опозиційна платформа – За життя” активно просували наративи, що “слуги” продали землю і Україну.

Законопроєкт про ринок землі не єдина тема, де крутився негатив про партію СН. Так, з'явилась інформація, що народна депутатка від “Слуги народу” Ганна Скороход відмовилася голосувати за законопроєкти, які просувала фракція. І, зі слів нардепки, за її політичні погляди, непокору партії затримали її чоловіка, а згодом Скороход виключили з партії.

Зі свого боку Нестор Шуфрич і Юлія Тимошенко занепокоєні та вирішують, що це “розправа”, а не розбіжності в політичних поглядах усередині партії.

Не обійшлося без маніпулятивних наративів від нардепа ОПЗЖ – Ренат Кузьмін: "Слуги народу" почали заарештовувати один одного  (ZIK):

"Народний депутат побажав "слугам народу" сповна насолодитися "новим змістом свободи і демократії упереміж із діджиталізацією і країною в смартфоні. Народні депутати від "Слуги народу" почали арештовувати один одного". 

Жодного депутата від СН або іншої партії не було арештовано, єдиний, кого торкнувся арешт, – чоловік Ганни Скороход, однак він ніколи не був нардепом. Тому, хто кого почав, питання до Кузьміна.

Про виключення Скороход та її колеги Антона Полякова з фракції почали також рефлексували політичні експерти, один з них, Тарас Семенюк, вангує, що у фракції Можливий серйозний розкол, – експерт про скандал у Слузі народу (24 канал). Експерт Семенюк також занесений до списку сумнівних експертів, які представлені на сайті “Тексти”.

Навіть коли голова фракції каже, що все чудово: Краще всередині трахатись, ніж залишити бутікову фракцію, – Арахамія про "Слугу народу" (24 канал), редактор сайту вирішує подати перелік скандалів, напевно, щоб читач не забув.

"ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ЗА ЖИТТЯ"

На другому місці за кількістю виявилися новини, що стосувалися ОПЗЖ та її співзасновників. 15,6% загальної кількості новин про політику стосувалися партії "ОПЗЖ".

Моніторинговий період припав на тиждень, коли ухвалювався законопроєкт про “ринок землі”. Зі свого боку нардепи ОПЗЖ просували меседжі, що ухвалення “закону про землю” призведе до злиднів українців. 

Маніпуляції та залякування також звучали:

Ще один меседж ОПЗЖ був про те, що нинішня влада нічим не краща за своїх попередників, а ухвалення бюджету-2020 це продовження “епохи бідності”:

Згодом у партії вирішили, що “епоха бідності” закінчується, і потрібна нова епоха – злиднів.

Із заяви ОПЗЖ звучать слова, що майже надихають, однак не впевнені, чи допоможуть вони українцям: "Влада прирікає українців на бідність. "Опозиційна платформа – За життя" пропонує шлях до процвітання!”

Окрім заяв ОПЗЖ, італійське комуністичне медіа зазначало, що Медведчук зможе досягти нормалізації відносин між Україною та Росією, особливо після “фантастичних результатів” на виборах до парламенту. 

“Напомним, народный депутат Украины IX созыва Виктор Медведчук выступает за прекращение боевых действий на Донбассе и за достижение мира в Украине, чего нельзя сказать о нынешней украинской власти, которая действует исключительно в собственных интересах”.

Якщо подивитися на всі меседжі від партії "ОПЗЖ", то можна повірити, що нова влада перейняла челендж від влади Порошенка “вижити українців”.

До слова, експерти ІМІ нещодавно досліджували російські наративи про Україну. Тоді експерти зафіксували меседж, що “киевская власть” проводить безжалісний соціальний експеримент над українцями. Так і зараз, в одному своєму спічі нардеп Шуфрич зазначив: “...зараз мінімальна пенсія є майже вдвічі нижчою, ніж була у 2013 році, а середня – на 80% нижча” (Нинішня середня пенсія є на 80% нижчою, ніж була у 2013 році – Шуфрич / ZIK).

З паном Шуфричем можна подискутувати, оскільки в офіційних документах зазначена мінімальна пенсія – 894 гривні (станом на січень 2013-го), станом на сьогодні мінімальна пенсія – 1564 гривень (станом на липень 2019-го). З цього виходить, що пенсія виросла на 75%.

До речі, зі слів ОПЗЖ, в медіа транслюється думка про те, що Петро Порошенко і його команда зробили все, щоб настала епоха бідності, а цей челендж продовжує команда Володимира Зеленського.

Перформанс проти “Слуг народу” влаштував нардеп Ілля Кива, коли прийшов у сесійну залу Верховної Ради в резиновій масці “Джокера”, аргументуючи тим, що:

"Вся ця акція – викриття. Маска, як символ злодіїв, аморальний, шахраїв, бандитів і п*дарасів, які називають себе "слугами народу". Сьогодні наша країна в руках дикунів, які не мають людського обличчя. Вчора я попередив, що їх будуть викривати і згодом покажуть їхнє справжнє обличчя. В масці ж не я, в масці – вони. Вона автоматично з'явилася на їхніх обличчях, коли в руках опинився депутатський мандат".

"ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ"

На третьому місці серед партій за кількістю згадок – партія "Європейська Солідарність" та її члени. На них припало 5,5% загальної кількості новин, що стосувалися політики. Під час моніторингу було дві провідні теми: Володимир В'ятрович стає народним депутатом та Петро Порошенко вчергове не з'являється в  ДБР.

Новини про В'ятровича мали нейтральне забарвлення:

А от щодо Порошенка всі новини мали негативний контекст:

Також не обійшлося без маніпуляцій:

ЩО ПИСАЛИ ПРО ПРЕЗИДЕНТА ЗЕЛЕНСЬКОГО?

Про Володимира Зеленського зафіксовано 18,8% матеріалів загальної кількості новин про політику.

Зеленського, як і фракцію "Слуги народа", звинувачували в продажу української землі, в жахливому президенстві, здається лише не звинуватили в  глобальному потеплінні, але це не точно.

На каналах, які пов'язують з Медведчуком, експерти фіксували не лише негативні меседжі проти СН, а також проти самого Зеленського.

Журналісти підбирали маніпулятивні заголовки або залякування. Наприклад, на ZIK опублікували матеріали, де психіатр дає свої рефлексії на Зеленського.

Або нардеп від ОПЗЖ Юрій Загородній проводить аналогію Зеленського із Володимиром Великим, однак з елементами тролінгу: Зеленський може стати "Володимиром Окаянним" – Загородній про продаж землі (ZIK):

Також були згадки про президенство Зеленського від Геннадія Москаля:

А також ноунейм експерт Андрій Пальчевський перелічує “фатальні” помилки Президента:

На ZIK вкотре намагаються нагадати про минуле Зеленського і що він раніше розважав інших президентів на корпоративах.

Не обійшлося без перекручування слів прессекретарки Президента, так би мовити для додаткового негативного образу Зеленського:

ЩО ПИСАЛИ ПРО ДЕРЖПОСАДОВЦІВ?

Про держслужбовців зафіксовано 19,9% загальної кількості матеріалів, що стосувалися політики.

Однією з топтем було затримання на хабарі працівниці Офісу Президента та її спільниці. 

ВИСНОВОК

У медіа активно йде боротьба партій ОПЗЖ проти "Слуги народу". Проросійські “опозиційники” активно використовують власні канали та медіа, щоб учергове повторити українцям, що нова влада разом із Президентом “продовжують челендж” Порошенка, щоб продовжити “епоху бідності”.

Також прослідковується проросійські наративи, що ОПЗЖ – єдина партія, яка хоче миру, на відміну від нинішньої влади. Медіа, які пов'язують з Медведчуком, ставлять заяви та звернення ОПЗЖ, і ясна річ, що більшість матеріалів мають позитивний характер.

*Моніторинг проходив з 11 до 15 листопада 2019 року. Аналіз проводився в дев'яти загальнонаціональних інтернет-ЗМІ: 112.ua, Newsone, ZIK, Strana, TSN, 24 канал, УНІАН, "Гордон", "Сегодня". До вибірки потрапило 995 новин, що стосувалися політики. 

Дослідження проведено в межах проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Liked the article?
Help us be even more cool!