Кличко-Ляшко та "друга ліга". Як медіа висвітлюють "кандидатів" на мера Києва
Виборча кампанія мера Києва офіційно ще не розпочалася, а на вулицях столиці вже з’явилася реклама майбутніх кандидатів. Також вони рекламують свої пости в соціальних мережах.
А от в онлайн-медіа "кандидати" потрапляють вкрай рідко. Серед більш ніж десятка осіб, які мають мерські амбіції, лише Віталій Кличко регулярно з’являється в новинах сайтів.
Конкурувати за частотою згадування в онлайн-медіа з очільником Києва може хіба що головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Його називають потенційним кандидатом від мерської партії "Слуга народу". Поки Кличко та Ляшко майже на рівних змагаються за кількістю новин про поширення коронавірусу та обмежувальні заходи в межах карантину.
Такі основні висновки з дослідження Інституту масової інформації, яке охопило 10 онлайн медіа: "Дзеркало тижня", "РБК-Україна", "Страна", Newsone.ua, УНІАН, "Прямий", "Гордон", "Обозреватель", "Сегодня", "Киеввласть". Досліджувалися всі новини цих сайтів, які вийшли протягом 8–14 червня.
Кличко vs Ляшко. Під впливом карантину
Віталій Кличко та Віктор Ляшко найчастіше серед усіх потенційних учасників виборів мера Києва потрапляли в новини сайтів протягом періоду дослідження. Так, мер столиці згадується у 85 повідомленнях, а головний санітарний лікар – у 69.
Переважна більшість цих новин стосуються ситуації навколо поширення коронавірусу та карантину. У Кличка 66 таких новин (або 79% усіх новин з ним), у Ляшка – 59 новин (86% відповідно).
Проте частота згадування обох кардинально змінюється залежно від медіа.
Так, сайти "Обозреватель" та "Сегодня" протягом тижня зробили 14 і 13 новин з Ляшком, тоді як "Киеввласть" – лише одну. Натомість Кличко найчастіше з’являвся в новинній стрічці УНІАНу – 16 разів, і лише одне повідомлення з мером Києва вийшло на сайті телеканалу "Прямий".
Протягом тижня ІМІ зафіксував дев'ять негативних новин для потенційного кандидата Ляшка. Усі вони пов’язані з порушенням карантину в компанії з Володимиром Зеленським у Хмельницькому. На тижні дослідження стало відомо, що поліція склала протокол щодо адмінпорушення, яке тягне щонайменше на 17 тисяч гривень штрафу. Лише два сайти не дали відповідних новин – "Киеввласть" та "Прямий".
Також на порушенні норм карантину цього тижня помітили й Віталія Кличка. 8 червня сайт "Гордон" повідомив, що мер вітав із днем народження дівчину в ресторані "Авалон" (відповідне відео з’явилося в соцмережах 6 червня). А 14 червня сайти "Киеввласть" та УНІАН повідомили про порушення карантину Кличком в одному з ресторанів на Воздвиженці. Інші сайти протягом періоду дослідження про порушення карантину мером не повідомляли.
Загалом протягом тижня зафіксовано чотири негативні для Кличка новини. Окрім згаданих вище ще одна вийшла на сайті "Гордон". 10 червня сайт зробив новину з інтерв’ю Гео Лероса "Цензору", в якому нардеп "Слуги народу" припустив, що в глави Офісу Президента Андрія Єрмака існує "доворняк" з керівництвом Києва: виставити слабкого кандидата, щоб "злити" вибори під Кличка.
Окрім новин про коронавірус та штраф за "кавування", Ляшко потрапив лише до однієї новини сайту "Сегодня", у якій анонсувалася його участь у програмі каналу "Україна 24".
У Кличка новин, які не пов’язані з карантином або негативом, було 14:
- УНІАН, "Обозреватель" та "Сегодня" повідомили про зустріч братів Віталія та Володимира;
- сайт "Киеввласть" зробив три новини про кадрові рішення Кличка;
- "Страна", УНІАН, "Сегодня" та "Киеввласть" – про скасування безкоштовного проїзду в громадському транспорті столиці для незареєстрованих у Києві пільговиків;
- "Обозреватель" та двічі УНІАН – про демонтаж опори ТРЦ, яку розмістили на проїжджій частині;
- "Обозреватель" – про заяву Кличка щодо оновлення мосту на Борщагівці.
"Друга ліга" кандидатів
Усі інші охочі позмагатися на крісло мера Києва поки що значно програють у цитованості та згадках у медіа.
Дослідження виявило 11 осіб, які або вже заявили про своє бажання брати участь у виборах у Києві, або їх називають серед потенційних кандидатів і вносять до соціологічних досліджень.
На всіх цих осіб ІМІ налічив лише 47 новин протягом тижня дослідження. У трійці лідерів – народні депутати "Слуги народу" Микола Тищенко (13 новин), Олександр Дубінський (вісім новин), Ірина Верещук (вісім новин). Перші двоє на тижні дослідження очолили осередки партії, тож це були основні новини, в яких їх згадували (у Тищенка вісім сайтів повідомили про цю новину, у Дубінського – шість). У Верещук чотири сайти зробили новини з її заяви про участь у праймеріз "Слуги народу".
Ще один нардеп "Слуги народу" Олександр Качура потрапив у три новини різних сайтів. Сайт "РБК-Україна" розмістив його прогноз, що уряд залишиться без програми дій, "Страна" – про роботу журналістів у Верховній Раді, "Сегодня" - про "сюрприз" Вакарчуку.
З коментарем щодо складання депутатського мандата Вакарчуком у новину сайту "Обозреватель" потрапив шоумен Сергій Притула.
Нардеп "Європейської солідарності" потрапив у новини трьох сайтів (УНІАН, "Гордон" і "Сегодня") з інформацією про ще одного хворого на коронавірус нардепа. Три новини з Гончаренком на сайті телеканалу "Прямий" стосувалися критики влади – Президента і Генпрокурора.
Сайт Newsone у своїх новинах анонсував участь в ефірі телеканалу потенційних учасників виборів мера Юрія Левченка та Андрія Пальчевського. Сайт "Сегодня" зробив новину із заяви ексмера Києва Олександра Омельченка про його участь у виборах. Можливий кандидат від "Батьківщини" Віталій Нестор потрапив у новину на сайті "Гордон" зі своєю критикою на адресу Миколи Тищенка. Сайт також цитував свого власника Дмитра Гордона з ефіру телеканалу "Украина 24", де він звернувся до Зеленського щодо роботи митниці.
І жодна з новин з 11 кандидатами не стосувалася проблем міста і киян.
На всіх політиків "другої ліги" за увесь тиждень припадає лише шість негативних новин. У п'яти фігурує Тищенко, в одній – Дубінський.
9 червня "Дзеркало тижня" з посиланням на Telegram-канал Сергія Лещенка повідомило, що Дубінський отримав румунське громадянство.
Також "Дзеркало тижня" з негативним акцентом розповіло про те, що Микола Тищенко очолив партійний осередок "Слуги Народу" в Києві. "До Києва повертається команда Черновецького", – йдеться в новині.
Про зв’язок Тищенка з людьми Черновецького згадує і видання "Гордон". У відповідній новині наводиться цитата нардепа "Слуги народу" Гео Лероса сайту "Цензор.Нет". З цього ж інтерв’ю новину зробив і "Обозреватель", у ній цитуються слова Лероса про 80-відсотковий антирейтинг Тищенка.
Той же "Обозреватель", а також сайт "Киеввласть" зробили новини з фб-допису екснардепа-"свободівця" Ігоря Мірошниченка про його підозру щодо крадіжки піску Тищенком.
Висновки
Під час дослідження ІМІ не визначав матеріалів з ознакою замовності та не поділяв новин на позитивні й нейтральні для політика. Слід розуміти, що в межах підготовки до виборів будь-яка згадка політика (окрім негативної) грає його користь. Тож штаби потенційних кандидатів можуть замовляти редакціям матеріали, у яких не можна розпізнати ознаки замовності. Зокрема, ті, які стосуються карантину.
З іншого боку, для досягнення політичних цілей власники медіа можуть давати вказівки редакціям ігнорувати того чи іншого потенційного кандидата для згадки в будь-яких новинах. Навіть тих, які стосуються виконання його безпосередніх обов’язків або поширення важливої інформації щодо коронавірусу та карантину.
Тож висновки щодо політичних уподобань власників або співпраці редакцій з політиками на комерційній основі можна робити на основі порівнянь медіа, як по-різному вони висвітлюють одних і тих самих політиків або теми. Особливо це стосується висвітлення або замовчування негативних для кандидатів історій.
Відповідні висновки кожен читач може зробити сам на основі цього дослідження. ІМІ утримається від висловлення власних оцінок, щоб убезпечитися від судових позовів від політиків.
Help us be even more cool!