ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Хлопки, теракти та “потужна лднр”: Україна та окупована територія очима пропагандистів рф

30.06.2022, 14:03

До повномасштабного вторгнення в Україну російські медіа писали, що в Україні чотири основних проблеми: націоналісти, Зеленський, українські політики і трішки Порошенко. Зеленський, бо не може впоратися з націоналістами, націоналісти, бо заважають Зеленському, українські політики, бо вміють лише битися та “листуватися з повіями”, ну а Порошенко – то старий гріх українців.

Станом на сьогодні Україна - ключова тема російських медіа, але наративи змінились кардинально. Навіть під час святкування “дня росії” рупори кремля присвятили левову частку своїх повідомлень дискредитації України та західних партнерів, які підтримують її у війні. Можливо тому, що пишатися в своїй країні їм особливо нічим.

У моніторинговий період найбільше згадок про Україну та її територію писали: “РИА” 49%, “Лента” та “Известия” по 17%, “Комсомольская правда” 12%, найменше писали про Україну на “РБК” - 5% від загальної кількості матеріалів, які увійшли у вибірку.*

Експерти ІМІ зафіксували, що найпопулярніший наратив в російських медіа щодо України стосувався дискредитації української армії. На цю тему припало 40% від загальної кількості матеріалів, які увійшли до вибірки в моніторинговий період.

Інформаційним приводом на підкріплення наративів, які дискримінують ЗСУ, слугували пропагандистські матеріали рф про те, що “ЗСУ невдахи”, які хаотично обстрілюють мирне населення Донбасу. Повідомлення про “обстріли мирних жителів” побудовані таким чином, щоб викликати в аудиторії огиду та ненависть до ЗСУ. Згадки про “мирних жертв”, наприклад, виносяться в заголовки:

Цікавий тренд, який помітили експерти ІМІ під час моніторингу - пропагандисти в своїх медіа використовують заміну слів та понять. Наприклад, якщо йдеться про тимчасово окуповану територію України або про територію росії, то слово “вибух” замінюють на “хлопок”. Такі прийоми покликані приховати та не поширювати паніку серед населення, і створити враження, що у влади все під контролем. Вибухи на тимчасово окупованій території України росіяни також називають “терактами”. І, звісно, звинувачують ЗСУ, що через їхні дії травмуються та помирають мирні жителі.

Між собою пропагандисти ще досі не домовилися щодо того, як називати тих, кого вони звинувачують в “терактах”. Термінологія, яку вживають рупори кремля, нагадує стару радянську пропаганду: 

Втім в одному матеріалі про “теракт”, працівники росмедіа згадують, що ці теракти готують українські спецслужби проти мирного населення. Тобто, картинка пропагандистів працює на те, щоб дискредитувати образ українських захисників. Начебто всю військову силу та зброю ЗСУ використовує проти мирного населення, яке може врятувати лише армія рф:  "Этот теракт, как и теракт в Мелитополе, говорит о том, что активизировалась работа украинских спецслужб против мирного населения Запорожской области. Цель работы украинских спецслужб - запугать людей кровью и террором. Мы окажем достойный отпор этим попыткам".

Окрім обстрілів мирних жителів, пропагандисти рф готували матеріали про те, що на захисті України в лавах ЗСУ та тероборони - люди з наркотичною та алкогольною залежністю. Цю інформацію вони готували зі слів полоненого, тобто уже можна зробити висновки про її достовірність. Маючи владу та перевагу над полоненим, росіяни можуть силою вибити  будь-який текст та зізнання, який необхідний для пропаганди :

Щодо дискредитації військовослужбовців ТрО, в росмедіа зображують угрупування як “пушечное мясо” та бійців із “застарілою, залежаною зброєю, яку навіть не можливо перезарядити”.

В моніторинговий період зафіксовано сюжет, де пропагандисти знімкували чоловіка, який нібито служив в теробороні і сам прийшов “здатися”. Втім цікаво, що саме в той момент, коли чоловік до будівлі терористів, з'явилися група журналістів-пропагандистів, які фільмували цей процес з різних ракурсів, немовби документалку.

Інші матеріали реалізовані з воєнним експертом, який закидає меседж, що бійці тероборони для українців як “мясо”:

Власне, щоб зобразити для аудиторії наратив про нестерпне та дискримінуюче життя військових ЗСУ, омбудсмен рф Москальова заявила, що “ко мне поступают новые обращения от украинских матерей. Они просят не возвращать их сыновей, потому что считают, что они либо будут заново отправлены на фронт, либо они будут подвергнуты репрессиям”:

Образ ЗСУ в російських медіа дискредитують наступними наративами:

  • бійці обстрілюють мирне населення та влаштовують теракти проти мирного населення
  • ЗСУ - люди з наркотичними та алкогольними залежностями
  • бійці ТрО просто “пушечное мясо”, які не готові до війни
  • бійці, які попали в полон до росіян бажають залишитися жити в росії, оскільки в Україні їх очікує знову дорога на фронт
  • бійці ЗСУ відбирають їжу в мирного населення, в  той час як армія рф годує жителів окупованих територій

Наступний наратив стосувався потужної армії рф та потенціалу армії т.зв. "лднр", яка бореться проти “націоналістів” та “зброї із Заходу”. (21% від матеріалів, які увійшли до вибірки).

Такі акти боротьби росіяни називають не війною, а “денацифікацією” та “демілітаризацією”. Армію рф зображують як чесну, відкриту до мирного населення, які прийшли з миром та хоче допомогти бойовикам “ЛДНР”.

Втім армія рф бореться проти українських націоналістів не сама, їм на допомозі стоїть “потужна армі лднр”:

Щоб закріпити наратив про потужну армію рф та "лднр", пропагандисти додають ще свідчення “очевидців”. Ці повідомлення підсилюють наративи для росіян “про звільнення Донбасу”. В матеріалах пропагандисти рф використовують цитування начебто місцевих жителів і хваляться “перемогами” про “звільнення Сєвєродонецька”, за який насправді, все ще йшов бій.

На противагу жахливим та агресивним “націоналістам ЗСУ” росмедіа штампують матеріали про чудових військових рф, які допомагають місцевим. Жители Северодонецка рассказали о помощи российских военных .

Втім, що ще можна очікувати, коли говорять голодні місцеві жителі, чиє місто окупували. І єдиний варіант, як залишитися живим та отримати  “масло и печенье” - це говорити те, що хочуть почути окупанти. 

Наступним за популярністю йде наратив про відродження життя на окупованих територіях (18% від матеріалів, які увійшли до вибірки). Росіяни дуже активно заявляють та демонструють, що життя на окупованих територіях повертається після “наслідків обстрілу ЗСУ”, що силами окупантів владося все налагодити. Пропагандисти навіть насмілюються заявляти, що містян очікує чудове життя з функціональним містом:

Атмосфера “російського псевдовідродження” також просувається в матеріалах про тимчасово окуповані території півдня України. Пропагандисти заявляли, що українським дітям буде доступна опція вивчення української мови, незважаючи на те, що програма навчальна буде російською. Аргументують росіяни це тим, що “...у нас общие языковые корни, поэтому не думаю, что какие-то явные проблемы будут. Конечно, мы дадим возможность изучить русский язык, но я считаю, что нужно оставить в школах изучение и украинского языка - так делается во всех национальных республиках. В России обязательно есть возможность во всех республиках изучать национальный язык. Это вопрос постепенный, есть соответствующие методики, и здесь не думаю, что будут какие-то проблемы”.

Для авторитетності та визнання, пропагандисти організували сюжет, де жінка, яка начебто є журналісткою із Японії “была удивлена, что он работает фактически в полноценном порядке”. Такий прийом використовують росіяни, щоб показати, що іноземці визнають та респектують як чудово працюють “днр” і відбудовує зруйнований Маріуполь.

На додачу картинки про відродження та чудове щасливе життя, росіяни стягнули до тимчасово окупованих територій  ̶н̶е̶в̶і̶д̶о̶м̶и̶х̶ ̶ш̶к̶у̶р̶ “руских артистів” з репертуаром в одну пісню.

Щоб прикрити ситуацію, чому херсонці не прийшли концерт росіян, пропагандисти вирішили пояснити ситуацію тим, що “...нас очень много — людей, которые верят в Россию. Многие сидят дома, многие еще боятся провокаций и терактов”.

Пропагандист рф Кірієнко просував нісенітниці про “руский Донбас”, водночас просував позитивне мислення зі спічем, що “Любой кризис это ещё и время возможностей”. 

Тому, зі слів пропагандиста, “для людей, живущих на Донбассе, которые восемь лет отстаивали своё право самим выбирать свою судьбу, своё право быть русскими - русскими не только как национальность, русскими как культурный выбор, говорить на русском языке, читать книги на русском языке, воспитывать своих детей на русской культуре и традициях нашего великого народа - вы лучше, чем кто-либо, показали пример, что такое отстоять своё право самостоятельного выбора”.

Окрім того в росмедіа публікувалися новини про те, що Європа та США страждають через допомогу Україні. Дискредитаційні меседжі про Європу та США подавалися у контексті України.  Таких матеріалів експерти зафіксували 7% від кількості, яка увійшла до вибірки.

Популярним також був наратив про те, що “Україна має уступити окуповані території росіянам, щоб завершити війну” (4% від матеріалів, які увійшли до вибірки):

Через такі матеріали росіяни просувають наратив про готовність росії до миру та перемовин. Втім зі слів пропагандистів влада Україн не поспішає  долучитися до встановлення миру та завершення війни.

* Дослідження контенту проводилось у червні 2022 року в п'яти найпопулярніших онлайн-медіа рф: ТАСС, Комсомольская правда, Lenta.Ru, Известия, РБК. Вибірка склала 275 матеріали з цих сайтів.
Liked the article?
Help us be even more cool!