Гендерний баланс на тлі війни. Моніторингове дослідження в третьому кварталі 2023 року
Присутність жінок у публікаціях медіа протягом 19 місяців лишається меншою, ніж присутність чоловіків. Нині більшість матеріалів стосується війни та її наслідків, і в цих темах місця для жінок не завжди є досить.
ІМІ провів моніторингове дослідження гендерного балансу в українських онлайн-медіа. Результати дослідження показали, що станом на вересень 2023 року жінки як експертки найчастіше коментують економіку, бізнес, міжнародну тематику та погоду. Лише 16% експертних коментарів припадають на жінок-експерток, водночас чоловіки коментують у 84% випадків.
Експертки онлайн-медіа України
У третьому кварталі 2023-го жінки-експертки коментували 16% матеріалів, свідчать дані дослідження ІМІ. Це на 2% менше, ніж зафіксовано моніторингом у першому кварталі цього року. Найчастіше по коментарі до експерток звертається редакція “Суспільного” – 43% випадків. Значно менше експертні коментарі жінок цитують “Кореспондент.net” (7%) та “Гордон” (8%). Найчастіше жінки коментують економіку – 16% усіх коментарів експерток. Також жінки коментують міжнародну тематику (13,3%), погоду (13,3%), кримінальну хроніку, ДТП і надзвичайні ситуації (12%) та теми, дотичні до війни (10,7%).
Найчастіше економічні коментарі експерток публікують РБК-Україна, УНІАН, “Кореспондент” та “Гордон”. У моніторинговий період здебільшого траплялись експертні коментарі першої віцепрем’єр-міністерки – міністерки економіки України Юлії Свириденко. Відповідні матеріали стосуються теми українського зерна, яке експортують через порти Хорватії.
- Українське зерно експортують через порти Хорватії
- Зерновий коридор – українське зерно перевозять через порти Хорватії
Окрім того, медіа поширюють експертну думку директорки-розпорядниці МВФ Крісталіни Георгієвої, яка коментувала вплив війни в Україні на світову економіку
Також траплялися коментарі локальних експерток з фінансів щодо місцевих бюджетів:
У матеріалах, що стосуються міжнародної тематики, під час моніторингового періоду найактивніше цитували “Українська правда” та Цензор.Нет. Цю тему коментували іноземні політикині: президентка Косова Вйоса Османі, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, мерка данської столиці Копенгагена Софі Хесторп Андерсен, віцепрезидентка США Камала Гарріс та заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх. У їхніх коментарях ішлося не лише про локальні політичні рішення окремих держав, а й про питання міжнародного значення.
- Допомога Росії від КНДР: призведе до ізоляції обох країн
- Лідерка Косова звинуватила Сербію в дестабілізації Балкан
- Туристів закликають не купувати марихуану на Пушер-стріт у Копенгагені
- США спростували заяви російської пропаганди про те, що снаряди зі збідненим ураном викликають рак
Коментарі експерток на тему погоди найчастіше траплялися на УНІАН, РБК-Україна та NV. Лідерка з кількості згадок – синоптикиня Наталка Діденко.
- Синоптик про погоду в Україні – Відчуємо легкий подих осені
- Під впливом антициклону. Коли прийде бабине літо та скільки воно протримається – прогноз синоптикині
Найбільше матеріалів з експертними коментарями жінок опубліковано на “Суспільному”. Це пов'язане з кримінальною хронікою, ДТП та надзвичайними ситуаціями, щодо яких журналісти брали ексклюзивні коментарі в речниць поліції та прокуратури.
- Суд розгляне справу про зґвалтування корови на Хмельниччині
- У Житомирі суд скасував рішення депутатів про закриття дитячого табору
- За вимагання неіснуючого боргу двом дубенчанам загрожує до 12 років тюрми
Серед матеріалів про війну лише 10,7% таких, де присутні коментарі експерток. Публікації, де жінки коментують воєнні події, зафіксовано на сайтах: ТСН, УНІАН, “Суспільне”, “Гордон”, Цензор.Нет, NV. Найпопулярнішими спікерками в матеріалах є заступниця міністра оборони України (нині вже колишня) Ганна Маляр та керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк. Вони коментували переважно контрнаступ та обстріли російською армію мирних територій України.
- Контрнаступ ЗСУ – чи готуються окупанти до зими на півдні
- Гуменюк розповіла про деталі нічної атаки окупантів на порти Подунав'я
Експерти ІМІ також зафіксували, що жінки коментують поодинокі матеріали, які стосуються політики, освіти, прав людини, здоров'я та екології.
Героїні онлайн-медіа України
Присутність жінок як героїнь журналістських матеріалів становить 18,5%, водночас у 81,5% героями матеріалів є чоловіки. У порівнянні з попереднім дослідженням показник присутності героїнь зменшився на 4,5%. Найбільше матеріалів про жінок трапляються в таких медіа: ТСН (28%), Цензор.Нет (27%) та “Суспільне” (26%). Водночас найменший відповідний показник зафіксовано в новинах РБК-Україна (6%) та NV (4%).
Найчастіше жінок як героїнь згадують у матеріалах про шоу-бізнес, український та іноземний, – 25,4%. Тобто це кожна четверта новина, де йдеться про жінок. Традиційно найбільше згадок про селебріті публікує сайт ТСН та трішки менше УНІАН і “Кореспондент.net”.
Такі матеріали стосуються особистого життя жінок, пліток та лукізму, навіть коли йдеться про публічні заходи. Як раніше писав ІМІ, медіа продовжують дискримінувати жінок за гендерною ознакою, зокрема й засуджуючи їх за одяг та зовнішність.
Майже кожен шостий матеріал, де жінка була героїнею публікації, стосується кримінальної хроніки або нещасних випадків – 15,7%. Жінки в таких матеріалах представлені як коригувальниці, колаборантки або жертви злочинів. Найбільше матеріалів на цю тему підготували журналісти “Суспільного” та “Главкома”.
- Інформаторку РФ засудили до 11 років ув'язнення, вона коригувала ракетні удари по Харкову
- Затримано агентку, яка передавала в РФ розвіддані під виглядом селфі
- На Львівщині затримали чоловіка за підозрою у зґвалтуванні 15-річної дівчинки
У матеріалах, що стосуються війни (14,9%), жінки згадувалися як родички загиблих військових або як постраждалі від наслідків обстрілів росіянами мирних територій України.
- Окупанти обстріляли 9 областей України, є жертви серед цивільних
- Обстріл Нікополя: Росіяни тричі за день атакували Нікополь на Дніпропетровщині: двоє людей дістали поранення, пошкоджено 8 будинків
- Три військовослужбовці із Сумщини загинули на війні
Серед політичних новин 12,7% таких, що розповідають про жінок. У моніторинговий період найбільше повідомлень стосувалися голови Антимонопольного комітету України Ольги Піщанської, яка подала до Верховної Ради заяву про звільнення.
- Голова АМКУ подала заяву про звільнення – хто її замінить
- Нардепи підтримали звільнення голови Антимонопольного комітету
Також трапляються згадки про першу леді України – Олену Зеленську.
- Зеленський не зумів приховати почуття до дружини: реакція першої леді безцінна (відео)
- “Можливо, це трохи егоїстично”. Перша леді пояснила, чого їй бракує від Зеленського
Щодо міжнародної тематики, то героїні згадуються лише в 9% новин. У цих матеріалах трапляються поодинокі згадки про європейських лідерок, зокрема про голову Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн та прем'єрку Італії Джорджію Мелоні, які брали участь у G-20 на саміті G7 у Японії.
- ЄС скористається відсутністю Путіна і Сі Цзіньпіна в G-20 для взаємодії з Африкою
- На саміті G20 Африканському союзу буде надано членство нарівні з ЄС
Згадки про жінок як героїнь також траплялися в матеріалах життєвих історій та в поодиноких випадках про суспільство, спорт, здоров'я та права людини.
*Дослідження контенту проводилось у вересні 2023 року в 10 загальнонаціональних інтернет-медіа: ТСН, “Українська правда”, NV, Цензор.Нет, “Главком”, РБК-Україна, “Кореспондент.net”, УНІАН, “Гордон”, “Суспільне”.
⚡️ІМІ пропонує українським редакціям, які хочуть покращити дотримання гендерного балансу, самим порахувати, скільки в них експерток і героїнь, а скільки експертів і героїв. Впевнені, що результати їх дуже здивують. Також експерти ІМІ підготували поради для редакцій, які бажають покращити дотримання гендерного балансу: 10 рекомендацій для журналістів щодо гендерного балансу.
Help us be even more cool!