Вінницькі сайти періодично розміщують джинсу і контрагітацію. Хоча джинси в медіа було небагато, трохи більш ніж 1%, її розміщували всього у двох медіа. Три такі публікації мали ознаки політичної замовності й дві – комерційної. Ще дві публікації зараховано до контрагітації. Такі результати моніторингу публікацій на сайтах “20 хвилин Вінниця”, “Вінниця.Інфо”, “Суспільне Вінниця”, “Віта”, “33 канал” із 6 до 10 жовтня 2025 року. Всього проаналізовано 637 публікацій, у яких визначалася наявність політичної чи комерційної замовності, контрагітації та кількість неналежно маркованої реклами.
Три з п’яти сайтів, “20 хвилин”, Вінниця.Інфо, Суспільне, не розміщували джинси. Проте два матеріали Вінниця.Інфо були неналежно маркованою рекламою.
Так, з більш ніж сотні матеріалів сайту “20 хвилин Вінниця” із 6 до 10 жовтня десять були належно маркованою рекламою. Це найбільший показник серед усіх сайтів з моніторингу. Крім позначки “Реклама” в заголовку, видання також використовує рубрики “Новини компаній”, “Пресслужба” тощо. Тож користувачам просто і зрозуміло, як відрізняти редакційні матеріали журналістів від комерційних.

Вінниця.Інфо для маркування рекламних матеріалів також має відповідні позначки. У футері сайту прописано: “Матеріали, позначені значками: “Р”, “Партнерство”, “Бізнес”, “ПР”, “PR”, розміщують на правах реклами або партнерства. Всі матеріали в розділі “Новини компаній” публікуються на правах реклами або партнерства”. Зі 120 публікацій дві (одна – про успіхи банку, інша – про соціальну програму, підтриману нардепкою від Вінниччини) були марковані як такі. Але подібне маркування є неналежно маркованою рекламою.

“Суспільне Вінниця” за період моніторингу розмістило 63 новини. Жодна з них не підпадає під ознаки замовності. Рекламних публікацій за вказаний період знайдено також не було. Це пояснюється, звичайно, фінансуванням Суспільного як публічного мовника з бюджету.
Телеканал “Віта” – рупор “Стратегії”
Міський комунальний телеканал “Віта” все ж має матеріали, які можна зарахувати до джинси. Джерелом існування телеканалу як комунального підприємства є бюджет міста Вінниці, точніше Вінницької міської тергромади. Для функціонування мовника у 2024 році, як писав ІМІ, лише на 2025 рік виділено понад 50 мільйонів гривень.
Відповідно, телеканал систематично навіть після зміни керівника просуває політичну силу, яка є базовою для вінницьких міської та обласної рад, – партію “Українська стратегія Гройсмана”. Вихідці з цієї партії – і міський голова Вінниці, секретар міськради, очільник обласної ради, і ще багато хто.
Проте прямої агітації чи політичної реклами на сайті телеканалу “Віта” немає. Натомість є реклама завуальована. Так, зі 172 публікацій на сайті із 6 до 10 жовтня на сайті телеканалу розмістили три, які мають ознаки політичного замовлення. Це невелика кількість – трохи менш ніж 2%, якщо порівнювати з кількістю таких матеріалів під час тогорічних моніторингів: тоді 3% публікацій мали політичне забарвлення.
Головним “замовником” таких публікацій стала “команда Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу”. Що це за штаб? На початку повномасштабного вторгнення вінницькі міська та обласні ради створили структуру, яку назвали “Міжрегіональним координаційним гуманітарним штабом”. Її номінально очолив експрем’єр Володимир Гройсман, бо юридичної особи під назвою “Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб” не існує і досі. “Штаб” передає від вінницької громади необхідну допомогу для військових. Це, безумовно, дуже і дуже потрібно та важливо. Але щоразу під час передання озвучується, що ключові фігури, які передають цю допомогу, – від партії Гройсмана чи самого політика.

До речі, коли інші медіа згадують про передання допомоги військовим від міської влади, то вони пишуть не про “Гуманітарний штаб”, а зазначають, що передала “Вінниця”, тобто вінницька громада, а не конкретні політики чи їхні об’єднання.

Загалом маємо три політичні джинси з просуванням “штабу”. Водночас на сайті “Віти” є інформація про соціальні ініціативи спортивних шкіл. Подібні корисні матеріали під час моніторингу відсутні на інших сайтах. Також на сайті була відсутня комерційна джинса.
“33 канал” – від джинси до контрагітації
Зі 181 публікації чотири матеріали на сайті “33 каналу” мали ознаки замовності, ще два – контрагітації.
Комерційна джинса є звичайною рекламою, але без жодної помітки про це. Ані “новин компаній”, ані слова “реклама”. Щобільше, сама публікація вже містить у собі приголомшливе для певних осіб зображення і прямі контакти замовника. У тексті йдеться про наркотичну, алкогольну залежності, від яких “втрачається благородство, воля і єдність з Вищим Розумом”. І, щоб не втратити зв’язок з Богом, автори пропонують звернутися до конкретного “лікаря”.
Інша комерційна реклама має досить-таки політичний присмак. Тут варто знати місцевий контекст. У публікації розповідають про свято “її Величності Картоплі”, яке влаштувало ПрАТ “Зернопродукт МХП”. Проте, як зазначається, саме Благодійний фонд “МХП – Громаді” – стратегічний партнер (фактично спонсор) ГО “Ми – вінничани”, яка, своєю чергою, є політичним проєктом, що об’єднав колишніх та чинних політиків Вінниччини.

До речі, джинсою від МХП славна не тільки Вінниччина – у Черкаській області місцеві медіа також не маркують публікацій від МХП.
Контрагітаційні публікації були спрямовані проти експрезидента Петра Порошенка. Одна з них – про високу ціну на цукерки фірми “Рошен”, яка належить експрезидентові. Інша – про те, що Порошенко “витратив 91 мільйон 793 тисяч гривень, або 2 мільйони 212 тисяч доларів, на придбання акцій іноземних компаній за межами України”. Публікація закінчується такими реченнями: “І не забуваємо про військові облігації, які Порошенко активно крутить через власний банк МІБ. Там теж десятки мільйонів. Доларів. А тим часом у судах Петро Олексійович влаштовує перфоманси довкола скасування санкцій. Санкції? Та по*уй санкції. Тут акції на мільйони доларів тільки за один місяць. Донатите на фонди Порошенка? Донатьте ще, Петро Олексійович знає, як вивести ваші кошти на власні австрійські рахунки. І не тільки австрійські”. Звісно, без авторства. Жодних коментарів ані фірми “Рошен”, ані фонду Порошенка, звичайно, немає.

Замість висновків
Загалом, 1% матеріалів з ознаками замовності в медіа Вінниччини можна було б вважати показником якості. Але варто зважати на те, що рекламний, зокрема й політичний, ринок у регіоні, як і в державі загалом, дуже зменшився. Тож замовлень меншає, а з ними й грошей. Тому ці цифри радше не про якість медіа, а про падіння ринку.
Антон Булгаков, регіональний представник Інституту масової інформації у Вінницькій області