ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Дніпро і Херсон — антилідери за дотриманням професійних стандартів у новинах: дослідження ІМІ

01.11.2021, 10:39

В регіональних новинах Херсона і Дніпра найгірше дотримуються професійних журналістських стандартів. Так, в Дніпрі найменше дотримуються стандарту достовірності - 69% від загальної кількості проаналізованих новин на дотримання стандарту, а в Херсоні - стандартів баланс думок і точок зору (44%).

При цьому середній рівень дотримання стандарту достовірності в регіонах склав 90%, стандарту відокремлення фактів від коментарів - 89%, стандарту баланс думок і точок зору - 86% від загальної кількості проаналізованих новин.

Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, що було проведене в 10 регіонах України у жовтні цього року.*

Дотримання журналістських стандартів в регіональних новинах

За даними моніторингу, найбільше дотримувалися стандарту достовірності в медіа Черкас (98%), Одеси і Кропивницького (по 97% проаналізованих новин в регіоні відповідно). Найнижчий рівень дотримання цього стандарту зафіксовано в новинах онлайн-меіа Дніпра (69%).

Найвищий показник дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів продемонстрували новини в онлайн-медіа неокупованої території Донецька і Кропивницького (99% від проаналізованих новин в регіонах відповідно). Найнижчій рівень дотримання цього стандарту продемонстрували херсонські (69%) і дніпровські (71%) онлайн-медіа.

Разом з тим, в онлайн-медіа неокупованої частини Донецької області зафіксований і найвищий рівень дотримання стандарту балансу думок і точок зору - 99% від загальної кількості проаналізованих новин на дотримання стандарту. Також 98% дотримання цього  стандарту продемонстрували онлайн-медіа Кропивницького. Найгірший показник з дотримання стандарту балансу думок і точок зору зафіксовано в регіональних новинах онлайн-медіа Херсона (44%). Однак такі результати в регіоні можуть бути пов'язані із передвиборчою кампанією, пов'язаною з проміжними парламентськими виборами у виборчому окрузі № 184, в результаті чого в медіа публікується багато матеріалів із ознаками політичної замовності. 

Зауважимо, що високі показники дотримання стандартів в інших регіонах можуть бути також пов'язані із великою кількістю новин, які ґрунтуються на пресрелізах та повідомленнях різних офіційних структур. 

Також моніторинг виявив додаткову негативну тенденцію в регіональних новинах. Хоча стандарт повноти не був предметом дослідження, в більшості регіонів було виявлене систематичне недотримання цього стандарту через публікацію великої кількості матеріалів на основі офіційних повідомлень державних структур, а також новин, які спираються на дописи соцмереж і месенджерів без додаткової обробки такої інформації журналістами онлайн-медіа.  

*У межах дослідження з 4 жовтня 2021 року було проаналізовано 2500 новин (по 50 новин з новинної стрічки кожного медіа з 08:00 4 жовтня) з 50 регіональних онлайн-медіа в 10 регіонах України (Волинь, Дніпро, неокуповані території Донецької області (Маріуполь), Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Харків, Херсон, Черкаси). До моніторингу потрапили новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ. 

Методологія моніторингу включала аналіз новин на дотримання трьох професійних стандартів: стандарту достовірності, стандарту відокремлення фактів від коментарів, стандарту балансу думок і точок зору. Дотримання стандарту оцінювалося в 1 бал, недотримання - 0 балів. Кожна новина аналізувалася на дотримання трьох стандартів. Максимально кожне медіа могло набрати 150 балів.

Моніторинг проводили у таких ЗМІ:

ВОЛИНЬ (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Під прицілом), ДНІПРО (Відкритий, 056, Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua), ДОНЕЦЬК (МАРІУПОЛЬ) (0629, Новини Донбасу, Карачун (Слов'янськ), Восточный вариант, MRPL.CITY), КРОПИВНИЦЬКИЙ (Гречка, Точка доступу, CBN, Dozor, Без купюр), ЛЬВІВ (Львівський портал, Захід.нет, Вголос, 032.ua, Твоє місто), ОДЕСА (Думська, 048, Одесская жизнь, УСІ.Одеса, Odessa online), РІВНЕ (Радіо Трек, Рівне вечірнє, Рівнемедіа, Рівне 1, ОГО), ХАРКІВ (ГородеХарьков, 057.ua, Вечерний Харьков, Status Quo, Об`єктив), ХЕРСОН (ХерсонОНлайн, Мій Херсон, Любимый Херсон, Херсонщина за день, Херсонці), ЧЕРКАСИ (Вичерпно, 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе).

Liked the article?
Help us be even more cool!