ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Дід, бабця, пенсіонери або ж люди старшого віку: що пишуть медіа про людей 60+ (оновлено)

31.03.2020, 12:00
Яна Машкова

Всесвітня організація охорони здоров'я класифікує три вікових групи осіб, старших за 60 років: 60–75 років (похилий вік), 75–90 (старечий вік) та 90+ (довгожителі). Згідно зі статистикою Worldometers, середня тривалість життя українців становить 72,5 року. Жінки в середньому живуть 77,3 року, чоловіки менше – 67,6 року.

В Україні більш ніж третина населення – люди пенсійного віку. Згідно з цифрами ДССУ, 22,9% громадян України можна зарахувати до категорії 60+. Гендерний розподіл становить 14,7% жінок та 8,2% чоловіків. Незважаючи на значну кількість населення старшого віку, новин про і для "осіб 60+" не так багато. На них припадає лише 1,75% загальної кількості новин у провідних українських онлайн-медіа.

Такими є результати моніторингу, проведеного ГО "Інститут масової інформації" у 18 загальнонаціональних онлайн-медіа в березні 2020 року *.

Найбільшу кількість новин про старших людей було зафіксовано на ТСН (14,5%), УНІАНі (11,8%) та "Сегодня" (8,7% загальної кількості новин у 18 медіа, що стосувалися людей 60+) *. Найменше таких новин було зафіксовано на сайтах "Інтерфакс", "Ліга" та "Тиждень".

ЩО ПИШУТЬ ПРО СТАРШИХ ЛЮДЕЙ (60+)? 

Однією з найпопулярніших тем у матеріалах, де були згадки про людей 60+, є... смерть. Майже половина матеріалів (47,5%), у яких згадувалися люди пенсійного віку, стосувалася цієї теми. З цих матеріалів більшість стосувалася смертей від коронавірусу. Моніторинговий період припав на докаратинний та карантинний період, а також на час, коли було оголошено світову пандемію. Тому медіа активно друкували новини як про перші випадки смерті від коронавірусу в Україні, зокрема про 71-річну жінку з Радомишля, так і інформацію про смерті від COVID-19 за кордоном.

Не обійшлося без маніпуляцій на сайті "Страна". Так, працівники видання збирали інформацію з відкритих джерел та висунули дві версії, як могла інфікуватися жінка: перша – привезла з-за кордону, друга – жінка цілувала ікони "після італійців" (а може й ні). Але ж новина про поцілунки після італійців набере більше кліків (з урахуванням того, що Італія лідер за кількістю хворих та загиблих через коронавірус).

Матеріалів, які стосувалися смерті, але не через коронавірус, було значно менше, лише 3,3%. Згадки були не лише про смерті відомих людей (Умер основатель "индастриала" Дженезис Пи-Орридж / "Букви"), (В Італії від коронавірусу помер архітектор, який побудував олімпійський стадіон в Барселоні / УНІАН), також ішлося про смерть пересічної пані на КПП "Майорське" під час перетину кордону на Донбасі:

Другою за популярністю темою зі згадками про пенсіонерів був власне коронавірус. Так, майже кожен четвертий матеріал (24,2%) стосувався людей, що хворіють або мають підозру на коронавірус. Найбільше новин було про жінку з Радомишля, яка згодом померла від COVID-19, однак під час моніторингу також траплялися новини, де жінка була жива:

Крім того, українські онлайн-медіа писали, що відбувається зі старшими людьми за кордоном:

Не обійшлося без емоційних меседжів від працівників "Знай", у матеріалі скрін якого розміщено нижче.

Значно менше матеріалів було про старших людей, які мають стосунок до шоу-бізнесу, або жовтих новин 16,2% загальної кількості матеріалів про осіб, старших за 60 років.

Також не обійшлося без ейджизму та сексизму:

Своєю чергою дискримінаційні заголовки, лексеми створюють нетерпимість та упередження в читачів, що впливає на якість життя пригніченої групи.

6% новин стосувалися криміналу та НС. У цьому разі особи 60+ були як у ролі потерпілих:

так і в ролі порушників закону та зловмисників: 

Найцікавіше, коли жінки старшого віку скоювали злочинні дії, їх усе одно називали "бабусями":

Темі життєвих історій присвячено 4,9%  матеріалів, у яких згадуються люди пенсійного віку. Експерти ІМІ також помітили, що лайф сторі, які ввійшли до моніторингового періоду, мають позитивніший контент, ніж попередні теми про кримінал, смерть або коронавірус.  

На сайті ТСН вийшло два матеріали про те, як "пенсіонерка опановує діджиталізацію". Хоча цей матеріал і створено в колаборації з оператором мобільного зв'язку, однак у ньому показано, що пенсія – це не страшно.

У США, наприклад, старша леді разом з чоловіком-фотографом продають на спеціалізованому сайті пікантні фото. Після такого контенту може здатися, що пенсія не так уже нудно – головне знайти хобі.

Не обійшлося без іронічних новин про американську довгожительку:

Найменше новин було про права людини. Лише 1,1% матеріалів із загальної кількості новин про осіб 60+.

У моніторинговий період потрапили новини про обшук у будинках кримських татар. Так, у новинах ішлося, що окупанти арештували старшого чоловіка.

 

ЩО ПИШУТЬ ДЛЯ СТАРШИХ ЛЮДЕЙ (60+)? 

Окрім образу людей 60+ експерти ІМІ хотіли зафіксувати, що пишуть для цієї групи осіб. Одна з найпопулярніших тем для старших людей – коронавірус (42% матеріалів). Це не дивно, оскільки старші люди найчутливіші до коронавірусу. Тому медіа активно готували інформацію про симптоми та статистику.

Президент наполягав на важливості не виходити з дому, оскільки смертність від COVID-19 серед старших людей сягає 15%.

Традиційно працівники сайту "Знай" підготували маніпулятивні страшилки. Ці матеріали були опубліковані без лінків, тому перевірити достовірність таких новин неможливо, однак за наявності критичного мислення зрозуміло, що тут гра на емоційних заголовках. До речі, за часів, коли інформаційне поле насичене "важкими новинами" і більшість населення дуже чутливо сприймає новину, маніпулювати щонайменше непрофесійно та негуманно.

29,6% матеріалів стосувалися пенсії, або простіше назвати цю тему "Зе-тисяча". Усе тому, що Президент Зеленський обіцяв дати пенсіонерам додаткову тисячу гривень (за умови, якщо пенсія менш ніж 5 тисяч гривень) для боротьби з коронавірусом.

Ну й у разі, якщо на пенсію ще не вийшли (а можна), тисячу від Зеленського не отримано, – варто врахувати певні нюанси:

Майже кожен четвертий  матеріал (27,2%) містив інформацію про допомогу або поради для людей пенсійного віку під час карантину. Також траплялися новини про організацію доставлення харчових продуктів та ліків для старших людей. У зв'язку з тим, що люди старшого віку належать до групи ризику, їм рекомендують не виходити на вулицю та мінімізувати контакти з іншими людьми.

Через рекомендації старшим людям не відвідувати місць, де можливе скупчення людей, Приватбанк звернувся до клієнтів, щоб навчили своїх старших родичів або знайомих, сусідів користуватися онлайн-банкінгом.

А для самотніх осіб соціальні працівники допоможуть в оплаті комунальних послуг:

1,2% матеріалів стосувалися сексу та сексуального здоров'я, наприклад журналісти УНІАНу опублікували матеріал, що старшим жінкам потрібна додаткова лубрикація.

До речі, за результатами попередніх моніторингів, сайт УНІАН є лідером за кількістю матеріалів про секс. 

 

ЩО ЩЕ? Під час моніторингу експерти ІМІ помітили, що медіа інколи використовують лексеми "дід" або "бабця / бабуся". Варто бути пильними, бо якщо в тексті не йдеться про те, що ці люди мають онуків, то ніякі вони не "дід-бабця". Вживання цих слів радше є описом родинних зв'язків, а в деяких людей може не бути сім'ї або ж онуків. Так, як у матеріалі, що опублікували на УНІАНі, де не йшлося про те, що чоловік має онуків:

У коментарі для ІМІ Анна-Марія Волосацька, мовознавчиня та літературна редакторка, радить, що стосовно людей 80–90 років найкраще вживати – люди поважного віку, а щодо тих кому 60+ – особи старшого віку.

Це ж стосується і слова "пенсіонери". Люди можуть бути "пенсійного віку", однак це зовсім не означає, що вони пенсіонери, оскільки вони можуть активно працювати.

Результати моніторингу показали, що якби не коронавірус / карантин, то відсоток новин про і для людей старшого віку був би мізерним (утричі меншим). З урахуванням того, що люди 60+ в Україні становлять третю частину населення, виникає питання: чому така мала присутність цієї групи осіб у медіа? Люди старшого віку все ще залишаються невидимими в медіа, оскільки навіть на сьогодні частка матеріалів про них із загальної кількості новин становить 1,75%.

Моніторинг проходив з 10 до 16 березня 2020 року включно у 18 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (десять найрейтинговіших та вісім ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху про дотримання професійних стандартів): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, znaj.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М), bykvu.com (M).

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.

 

Яна МАШКОВА, медіааналітикиня ІМІ

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!