ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Дещо про маніпуляції та напівправду щодо щеплення

02.02.2021, 10:00
Фото – ukr.radio
Фото – ukr.radio

У грудні та січні 21,6% усіх матеріалів про вакцинацію в онлайн-медіа мали негативне емоційне забарвлення. Такими є результати моніторингу ІМІ, що стосувався висвітлення вакцин у 20 українських онлайн-медіа.

Тобто кожна п’ята згадка про вакцини – це були новини про смертельні випадки, алергію, ускладнення в прив'язці до вакцинування, матеріали про неефективність певних вакцин та новини з маніпуляційними заголовками. 

Експерти ІМІ відстежили кілька маніпулятивних наративів, пов'язаних з вакцинацією. Більшість із них стосувалася введення вакцини Pfizer та загалом теми вакцинування. Спробуємо розібратися, де медіа ловили клікбейти, а де бездумно копіпастнули й не додали бекграунду або пояснення для читачів.

Однією з топтем було те, що “в Норвегії від вакцинування померли люди”.

Тема "норвезьких смертей" прошлася більшістю українських медіа. Джерелом новини був Bloomberg та коментарі з посиланням на офіційні закордонні джерела. 

Однак тут є маленький момент. Усі смертельні випадки – це старші люди, яким було 75–80+ і які мали супутні тяжкі хронічні хвороби. Причинами смерті могли бути старість, тяжкі хвороби та інші причини, не пов’язані зі щепленням. До цієї теми Норвезьке агентство з лікарських засобів стверджує: "У норвезьких будинках для літніх близько 400 осіб помирає щотижня”, а ті випадки, які збіглися в часі поствакцинуванням, наразі вивчаються. Додатково варто звернути увагу, що люди померли після вакцинування, а не внаслідок введення вакцини. 

Наступна тема – “в Баварії зупинено вакцинування Pfizer”:

Річ у тім, що такі маніпулятивні заголовки можуть указувати на те, що нібито на всій території баварського регіону зупинено вакцинування. А насправді проблема була лише у двох округах, які обслуговували тільки два будинки з літніми людьми. 

Аналогічна маніпуляція була з матеріалами "про зупинення вакцинування в Литві": 

Варто зазначити, що зупинили не всю кампанію вакцинування в країні, а лише партію ампул, яка мала обслуговувати два регіони. Водночас, якщо відкрити текст матеріалу, там подають інформацію, що місцеві представники вакцини повідомили про її абсолютну придатність для щеплення і відсутність у ній суттєвого порушення температурного режиму. 

Старе як світ, однак знов актуальне. Маніпуляція щодо "рішення Ватикану про дозвіл використовувати вакцини проти COVID-19 із клітинами абортованих плодів":

Відразу дамо відповідь: так, Ватикан дійсно таке сказав. Але тут радше головний меседж мав бути про те, що церква схвалює вакцинування, оскільки це єдиний варіант урятувати людство. 

Річ ще й у тім, що тему зв'язку абортивного матеріалу і вакцинації активно розвивали в антивакцинаторському середовищі та серед релігійних спільнот, де аборт вважається вбивством та гріхом. Отже, церкві потрібно було дати відповідь, щоб заспокоїти своїх вірян. Але українські медіа витягнули в заголовки крикливе про аборти, забувши додати маленьку деталь до меседжу з Ватикану: переважна більшість вакцин проти ковіду, якими щепляться люди в усьому світі, розроблялися синтетичним способом. Крім того, фактчекери Reuters окремо робили спростування фейку щодо використання абортованих плодів у розробленні вакцини.

І наостанок маніпуляція "Російська вакцина – єдиний шанс для українців". Але ця думка така непопулярна, що працівники 112.ua змушені були запустили ранкову фабрику маніпуляцій на підтримку російської вакцини "Спутник V". Там щоранку (!) з’являється на сайті та в ефірі відео про те, яка цілюща російська вакцина:

Окрім відео трапляються такі тексти. Вважаємо, що інколи кожному з нас потрібна сила впевненості, з якою працівники 112 висвітлюють вакцину Sputnik V.

* Моніторинговий аналіз проводився за допомогою кастомізованих пошукових запитів Google Advanced Search та внутрішнього моніторингового робота ІМІ 21–27 грудня 2020 та 11–17 січня 2021 року у 20 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (десять найрейтинговіших, та дев'ять ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху за дотримання професійних стандартів): obozrevatel.com, korrespondent.net segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, politeka.net, rbc.ua, 112.ua, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М), suspilne.media (М), bykvu.com (М). Загальна вибірка становила 1073 матеріали.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!