ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Дешайтанізація, десанатізація та бал сатани. Як російські духовні лідери залучаються в пропаганду

01.12.2022, 13:10

Read this article in English

Російські релігійні лідери продовжують закликати своїх вірян на війну. Влада разом з духовними лідерами вправно поширюють росіянам наратив про священну війну та сакральний обов'язок йти вбивати українців. 

Як повідомляли аналітики ІМІ, патріарх Кіріл та РПЦ мають повну залученість до інформаційної війни щодо українців. Крім того керівник РПЦ обіцяє анулювання всіх гріхів, якщо російський військовий помре на “священній війні”.

Результати нового дослідження ІМІ свідчать про те, що не тільки РПЦ, а й інші духовні лідери поширюють серед росіян наративи про священну війну проти України. 

Дослідження ІМІ виявило ключові наративи релігійних новин в російських медіа. Моніторинговий аналіз охопив всі матеріали, що вийшли в 13 російських медіа: Газета.ру, Вести, Звезда, КП, Спутник, РГ, РИА, РТ, ТАСС, Известия, МК, Лента, Регнум в період від 21 жовтня по 21 листопада 2022.

Вибірку було побудовано з допомогою моніторингового робота Semantrum, результати якого були опрацьовані експертами ІМІ. 

Дослідження показало, що російська влада жваво просуває наратив про те, що всі релігії працюють над швидкою перемогою Росії у війні. Виявилося, що Путін пересувається між різними релігійними зібраннями і говорить про патріотичне налаштування “всіх чотирьох релігій”. Втім, незрозуміло, які саме релігії він має на увазі:

? "Вы упомянули о религиозных организациях, но они у нас все, а у нас четыре традиционных религии, все настроены исключительно патриотически. Что касается Русской православной церкви, она всегда, на протяжении всей истории была со своей паствой, со своим народом. То же самое происходит и сегодня".

Згідно результатів опитувань ВЦИОМ, у росіян ростуть негативні настрої через великі втрати російських військових та відсутність відчутних успіхів в “СВО”. Тому працівник адміністрації Путіна Корнієнко вирішив підбадьорити  росіян і закликав “не сумніватися, що в зоні спецоперації йде боротьба за "русский мир”. Втім його спіч також стосувався того, що всі релігійні конфесії присутні на війні:

? “На передовой звучат молитвы православных, мусульман, иудеев, но эти молитвы за Россию, за нашу единую родину, за нашу единую победу".

 

Дешайтанізація по-російськи. Або як мусульман зганяють для СВО

«Мы Украину ни у кого не отнимаем, она всегда была в составе России. Мы возвращаем Украину и освобождаем ее многострадальный народ от ЛГБТ и прочей сатанистской нечисти», — так підсумував свій виступ на “Всемирному русскому народному соборе” верховний муфтій Росії Талгат Таджуддін. На цьому заході зібралася вся “еліта руского міра”: від пропагандистів, релігійних лідерів до істеблішмент так званої “ДНР, щоб “перетерти”  про стан духовних цінностей. Це виглядало як “патріотичний” чекін тих, хто все ще респектує та вписується за війну в Україні.

Результати моніторингу ІМІ свідчать, що верховний муфтій Росії Талгат Таджуддін не є основним спікером меседжів війни для російських вірян. Його спічів в росмедіа набагато менше, ніж у патріарха Кіріла. Помітно, що все-таки основним глашатаєм війни для мусульман Росії залишається Рамзан Кадиров. 

В російських медіа поширювали матеріал з спічем Кадирова про те, що бойові дії вже йдуть на “території Росії” (ред. малось на увазі - на окупованих територіях України), а це значить, що всім мусульманам необхідно долучатися до війни. В його риториці народжується ще один наратив “спільна війна християнства та мусульманства проти сатанізму”:

?“...он назвал боевые действия на Украине "войной христиан и мусульман с сатанизмом" и призвал всех кавказцев принять в ней участие, сравнив "отказников" с приверженцами нетрадиционных форм бракосочетания. "Что, вы хотите друг за друга выйти замуж?"

В російських медіа Кадирова зображують як агресивного та радикального лідера, який переконує мусульман, що вбивати українців - це їхній священний обов’язок. За сукупністю головних заяв Кадирова прослідковується наратив про те, що спецоперація  в Україні - це боротьба за віру - джихад, тому справжній мусульман не буде шукати відмовки, а відразу піде на війну: 

? "...Это Джихад! И наши чеченские командиры приняли решение - не обороняться, а только нападать. Уничтожать этих шайтанов, где бы они ни находились и как бы хорошо ни прятались" (Глава Чечни Кадыров призвал "уничтожать шайтанов" на Украине).

Щоб підкріпити такий специфічний образ Кадирова, російські медіа використовують епітети та порівняння, що характеризують Кадирова як “бойового” лідера, який звертається з “жестким ультиматумом: либо встаете в очереди в военкоматы и защищаете свои семьи, либо сбриваете бороды”("Гоняет шайтанов": политологи разобрали обращение Кадырова к народам Кавказа).

Такі політичні чи релігійні лідери також використовують емоційно насичену лексику, щоб звернутися до своєї визначеної цільової аудиторії. Наприклад, в російських медіа просувають наративи, що саме чеченці мають йти на українські території, щоб обслуговувати інтереси Кремля. Втім через спіч Кадирова це подається як заклик мусульман боротися з “українськими сатаністами”:

  • ?«Я призываю всех мужчин и женщин, особенно чеченцев и кавказцев. Почему нет очередей? Кавказцы, я вас вообще не понимаю», — заявил чеченский лидер. По его мнению, жители Кавказа должны были быть первыми, поскольку это касается их в первую очередь. Происходящее на Украине лидер Чечни назвал войной сатанизма с христианами и мусульманами.

Коли Кадиров повідомляє про втрати чеченців на війні. Втім уточнює, що "чеченцы участвуют в джихаде, сражаясь против сил иблиса", и отметил, что для мусульманина "честь и большая радость" пасть во время священной войны”.

У підігріванні активного залучення мусульман навіть публікувалися матеріали з висновками вчених чому кавказці активно залучені у війну. 

Так званий “вчений” розповідає, що те люди, которые приведут нашу страну к победе, должны получить не просто награды, но и различные привилегии, возможно, даже некий потомственный статус. Подозреваю, что через некоторое время управлять нашей страной будут именно люди, имеющие боевой опыт”.

Окрім агресивних закликів Кадирова про обов'язок кожного мусульманина служити на війні, в медіа транслюються його заяви про те, що на перемогу Росії працюють навіть діти:

Що там знову в РПЦ ?

В РПЦ все стабільно. В кінці листопада патріарху виповнилося Кірілу сімдесят шість, його вітали Лукашенко, Путін, летять тисячу приємних вітань в російських медіа про непросте завдання, яке випало на РПЦ та патріарха Кіріла. Втім і сам Кіріл продовжує говорити, що головна його мета - співпрацювати з владою, допомогати російським військовим, щоб повернути Україну, Білорусь та Росію в єдине лоно російської церкви.

Високо оцінює роботу Кіріла також Путін, коли вітаючи патріарха з днем народження оголосив про “...значимость пастырского слова предстоятеля Русской православной церкви (РПЦ), которое служит консолидации российского общества”

Простіше кажучи, слова та наративи, які просуває голова РПЦ вправно працюють в інтресах геноцидної риторики щодо українців. Цікаво, що Кіріл, який завжди був сильно інтегрований в російську політику і роботу державних структур, публічно переконує, що в політиці  РПЦ не має досвіду та впливу:

Такі біополярні меседжі влади та РПЦ трапляються не вперше. Ще в кінці жовтня на тусовці “Всемирного русского народного собора” пропаганди писали, що російська влада “были преисполнены веры в возможность создания лучшего, Русского мира, в рамках земного существования”.  

В той же час, зі слів пропагандистів, духовні лідери втирали про швидку кончину всього світу, якщо далі всі будуть йти не російським шляхом:

? “Впрочем, шанс у мира, по словам Кирилла, еще есть: «Будущее человечества напрямую зависит от того, что оно выберет: традиционные ценности и духовный опыт множества поколений, отраженный в культурной матрице, или же секулярный универсализм Нового времени, основанный на потакании человеческим страстям».

Далі вигідним оправданням військової агресії на території України є заява Кіріла про те, що з Росії треба брати приклад: «современного государства с развитой наукой, техникой и образованием, возглавляемого президентом, открыто свидетельствующим о своей вере».

Потім в кінці листопада патріарх Кіріл забуває меседж про те, що церква займається лише духовними справами і знову заявляє про співпрацю з російськими військовими:

  • “Русская православная церковь активно вовлечена в систему образования, в работу Вооруженных сил РФ, во взаимоотношения с отечественной интеллигенцией, с миром науки. Как отметил предстоятель РПЦ, нет, пожалуй, ни одного важного направления общественной жизни, где бы церковь ни присутствовала и "где бы к ней со стороны народа ни проявлялось внимание и доброе отношение".

Не обійшлося без сакралізації війни. Пропагандисти поширюють меседж про те, що в т.зв. “ЛНР”  відбулося “справжнє диво ”:

  • “...прямо во время молебна воинов из батальона "Русь" и батальона имени Святого благоверного князя Александра Невского обильно замироточила икона Богородицы. 

Та все ж таки вишнею на торті виявилася порада священника РПЦ про те, щоб російські жінки більше плодилися та відмовилися від контрацептивів.Тоді не так страшно буде відпускати синів помирати на війні в Україні:

  • ?Я понимаю, что каждой даме Господь в большинстве случаев попустил родить множество деток. И если дама, исполняя эту заповедь божью "плодитесь и размножайтесь", отказалась от искусственных средств прерывания беременности в самом широком спектре, то, очевидно, ребеночек у нее будет не один, а больше. А значит, ей не так больно и страшно будет с ним расставаться".

Втім зрозуміло, що ніяким чином ні влада, ні священники РПЦ не співпереживають сім'я російських військовим, які йдуть вбивати українців. Для них вони лише бойові одиниці.

Що там з іудеями?

В моніторинговий період не було зафіксовано антиукраїнських наративів чи меседжів від російських равинів. Один з “патріотичних” меседжів, які звучали від головного равіна Росії (за версією КЕРООР) Адольфа Шаєвича був про те, що всі євреї, які живуть в Росії моляться за добробут та процвітання Росії. В його промові також йшлося нейтральна фраза про те, щоб  “Всевышний защитил ее и от внутренних, и от внешних врагов". Втім відвертих українофобських меседжів від іудейських лідерів не було зафіксовано.

***

Всі російські духовні наставники просувають три спільних наративи. Перший, брати участь у війні - це священний обов'язок кожного чоловіка. Другий, обіцяють перемогу і звісно всі мобілізовані отримають за це свої переваги (якщо виживуть). Третій, померти на війні - означає виконати волю Божу та анулювати всі гріхи. Вбивства українців прямим чином дорівнює десанатізації та дешайтанізації на яку саме і закликають йти духовні лідери.

Liked the article?
Help us be even more cool!