ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Без приколів. "Зе" в ютубі може становити загрозу нацбезпеці

04.12.2019, 10:00
Фото – фейсбук-команда Зеленського
Фото – фейсбук-команда Зеленського

У досліджені Інституту масової інформації щодо використання соцмереж з боку Володимира Зеленського та Офісу Президента було виявлено, що ютуб президентська команда використовує найменше із соціальних мереж.

Водночас до ютуб-трендів українського сегменту регулярно потрапляють ролики за участю Зеленського. Переважно ці ролики з ютуб-каналів, у назві яких фігурує фірмове "Зе". Жоден з них не є офіційним. Єдиний офіційний ютуб-канал, як зазначає Офіс Президента, – це "Офіс Президента України".

Ми вирішили окремо дослідити ютуб-канали, які не є офіційними каналами Зеленського або його офісу, проаналізувати їхній контент та спробувати зрозуміти, що можуть мати на меті їхні адміністратори.

Для аналізу ми відібрали 11 ютуб-каналів, які у назві мають "Зе" або "Зеленський" та які з’являлися в категорії "Популярне" ютуба.

Перелік ютуб-каналів для дослідження

(статистика за даними сайту socialblade.com)

Уже під час першого ознайомлення з каналами було встановлено взаємопосилання каналів один на одного. 

Кожен ютуб-канал може вказати на своїй сторінці інші канали в рубриці “Цікаві канали”. Роблять це адміністратори каналів на свій розсуд.

Для зручності на інфографіці зазначено, які канали вказали інших як “цікаві”.

“Цікаві канали” кожного з досліджуваних каналів. Напрямок вказівника показує на канал, на який посилаються. 

Як видно з інфографіки, найчастіше ютуб-канали з переліку дослідження вказують як “цікавий” канал “Зе!Президент”. Останній жодного “цікавого каналу” не вказав.

Проте варто наголосити: ці взаємні посилання не є підтвердженням зв’язків між собою власників каналів. Річ у тім, що деякі канали можуть використовувати ім’я Зеленського та бренд “Зе” для досягнення власних, не пов’язаних із Президентом і його командою цілей. Це може бути від банального бажання розкрутити канал до прагнення заробити на бренді тисячі і десятки тисяч доларів. Також ці канали можуть використовуватися в політичних цілях. І не лише з користю для Зеленського, а й для створення негативного інформаційного поля для опонентів власників каналів. Або замовників дискредитаційних кампаній.

Під час подальшого дослідження ютуб-канали ми розподілили на три умовні групи – "Зе-команда", "Блогерські" та "Змінили назву".

Група “Зе-команда”

До умовної групи “Зе-команда” ми зарахували три ютуб-канали, які адмініструють члени команди Зеленського або волонтери, що допомагали на виборах.

1) Канал "Зе!Президент" – єдиний серед 11 досліджених, який має офіційну верифікацію від ютуба. 

Згідно із сайтом підтримки ютуба, офіційну верифікацію отримують канали, які мають понад 100 000 підписників, дійсно належать певному автору або публічній особі. Ютуб враховує певні фактори під час перевірки, як, наприклад, дату створення, і може запитати додаткові документи для верифікації. Із цього опису не випливає, що канал був документально підтверджений штабом Зеленського, проте офіційний вебсайт Зеленського надає єдине посилання на ютуб саме на цей канал.

В описі каналу відсутня будь яка інформація. Контент – переважно відео Зеленського. А також влоги Руслана Ханумака. Це колишній КВКівець, переможець "Рассмеши комика" та учасник "Студії Квартал 95". Останнім часом він знімає відео на підтримку запровадження ринку землі, які і викладаються на цьому ютуб-каналі.

За інформацією нардепів "Слуги народу", канал "Зе!Президент" ведуть з Банкової. Ані Юлія Мендель, ані Кирило Тимошенко не відповіли на запитання, чи веде цей ютуб-канал хтось із команди Зеленського.

Про зв’язок адміністраторів каналу із Зеленським може свідчити пропозиція поставити запитання Президенту, яка міститься під відео цього каналу (серія "Відверто з Президентом"). Адміністратор обіцяє, що відповіді Зеленський надасть у наступному відео.

2) Канал "Слуга Народу – Команда Зеленського" в описі зазначає, що це офіційна сторінка партії "Слуга народу" та команди Зеленського. Посилання на цей ютуб-канал міститься і на офіційному сайті партії. Також у фракції "Слуга народу" запевняють, що адмініструє канал партія.

У контенті каналу переважає відео з народними депутатами з фракції "Слуга народу" та головою Верховної Ради Дмитром Разумковим. І жодного відео із Зеленським протягом осені 2019-го.

3) Канал "Команда Зеленского" в описі зазначає, що його було створено волонтерами сайту ZeTeam.info. За інформацією нардепів "Слуги народу", цей сайт і відповідний ютуб-канал під час президентських виборів створювала найбільш активна мережа волонтерів. Тоді штаб кандидата Зеленського активно комунікував із цими волонтерами. Але після виборів ця комунікація обірвалася.

У контенті каналу присутні відео як із Зеленським, так і з депутатами "Слуги народу". Також викладаються блоги Руслана Ханумака. Проте в листопаді і депутати, і Ханумак на відео відсутні, та й узагалі активність каналу впала: розмістили лише три відео за місяць.

ВИСНОВОК ЩОДО ГРУПИ. Ютуб-канали групи "Зе-команда" викладають відео, яким популяризується Зеленський, його ідеї та нардепи “Слуги народу”. Ці канали не виглядають такими, що адмініструються не пов’язаними з Президентом особами, які б мали інші цілі.

Група "Блогерські"

До умовної групи "Блогерські" ми зарахували канали, які роблять перепости відеоблогів Олександра Дубінського і ютуб-каналу "Политический инспектор", промотуючи в такий спосіб останні. Водночас блогерка з каналу "Политический инспектор" на відео ніколи не представляється. Під час дослідження було встановлено, що це Мирослава Бобровська, яка також є акторкою театру "Чорний квадрат".

У листопаді на каналах цієї групи почали викладати відео в новому форматі: по суті, це відеосюжети, які озвучено чоловічим голосом, а відеоряд складається з "промовистої графіки" (умовна назва), що використовується й іншими каналами. 

Ці канали офіційно не пов’язані з командою Зеленського. І, окрім промоції блогерів, можуть мати на меті монетизацію.

Канали цієї групи викладають відредаговані відео з різних джерел, залишаючи лише пряму мову Зеленського. Канали працюють з однаковим алгоритмом, посилаючись на фейсбук Офісу Президента України і використовуючи абсолютно ідентичне словосполучення: “Оригинальный источник видео – Офіс Президента України”. До того ж іноді канали публікують однакові відео, використовуючи різні назви і опис. У прикладі нижче канали завантажили ідентичне відео, з різницею в хронометражі в 3–6 секунд. Ця різниця виникає через використання так званих "шапок" – вставок на початку та наприкінці відео, які мають різну тривалість.

Головні сторінки каналів умовної групи "Блогерські" з однаковим відео з Литви від 27.11 (джерела: Зе!Канал / архів, Ze! ФактUA / архів, Ze! Life / архів, Зе! – Последний шанс / архів)

Навіть більше, всі канали групи виготовляють схожі прев’ю відео, використовуючи різні кольори, проте схожі шрифти.

Останні завантаження каналів групи (джерела: Зе!Канал / архів (топ), Ze! ФактUA / архів (другий), Ze! Life / архів (третій), Зе! – Последний шанс / архів (четвертий), Зе! – Будь в курсе! / архів, Зе! Страна Мечты / архів)

Найпопулярніший канал цієї групи – Ze! Life. Відео з цього каналу кілька разів використовували медіа як офіційні звернення Зеленського (хоча вони такими не є). Цей канал був процитований belsat.eu та bfm.ru. Крім того, 13 листопада в ефірі телеканалу Zik ведучий назвав цей канал каналом Президента: “Наш Президент дуже активний у соцмережі. У нього є свій ютуб-канал, який називається Ze! Life”.

В описі каналу є тільки посилання на канал "Зе!Президент" із групи “Зе-команда”.

Канали "Ze! ФактUA", "Зе!Канал" та "Зе! Страна Мечты" мають в описі лише посилання на "Зе!Президент" із групи “Зе-команда”.

Проте, канал "Зе! – Последний шанс" вказує, що на цьому каналі користувачі можуть подивитися “цікаві відео щодо виборів 2019-го і участі Зеленського в них”. Канал вказує, що на ньому будуть моменти із серіалу, все про Зеленського і його відеоблог. Водночас канал також містить посилання на канал "Зе!Президент" із групи “Зе-команда”.

Канал "Зе! – Будь в курсе!" пропонує користувачам "свіжі новини" про Володимира Зеленського. Цікавою особливістю каналу є те, що він надає посилання на всі офіційні соціальні мережі Зеленського на президентських виборах і має поштову адресу для бізнес-пропозицій на домені ze2019.com, офіційному вебсайті виборчої кампанії шостого Президента України. 

Поштова адреса для бізнес-запитів каналу "Зе! - Будь в курсе!" (джерела: Зе! – Будь в курсе! / архів)

Також канали цієї групи відрізняються від попередньої тим, що розміщують відео про Порошенка. У середньому кожне сьоме відео присвячене саме попередникові Зеленського. Усі ці відео містять негативну інформацію щодо Порошенка та його однопартійців.

ВИСНОВОК ЩОДО ГРУПИ. Канали цієї групи викладають відредаговані відео з Офісу Президента та інших джерел. Канали використовують схожі методи створення прев’ю відео, використовуючи різні кольори фону і схожі шрифти. Іноді канали викладають ідентичний контент, який має різницю в хронометражі завдяки відеологотипам каналів. Ці канали виглядають такими, які адмініструються не пов’язаними з Президентом особами. Метою створення цих каналів можуть бути як фінансові цілі, так і розкручування супутніх ютуб-каналів та блогерів, а також політичні цілі. Щодо політичних цілей, то адміністратори можуть використовувати канали для політичної боротьби проти своїх опонентів, насамперед – проти Петра Порошенка. І все це може робитися без відома самого Зеленського.

Група "Змінили назву"

Під час дослідження було виявлено два ютуб-канали, які змінили свою назву.

1) Ще на початку дослідження (початок жовтня) в нашому списку значився канал "Только Зе!". Але вже в листопаді цей канал мав назву "Your politics". Попри це в описі каналу наприкінці листопада залишалися серед "цікавих каналів" посилання на ютуб-канали "Зе!Президент" та Ze! Life. Також для ділових запитів залишився старий e-mail [email protected].

Як видно з даних сайту socialblade.com, після перейменування ютуб-канал почав втрачати підписників. Також упала кількість переглядів відео.

Змінився і контент. Він так само переважно про Зеленського. Але якщо раніше це були відео з інших джерел (переважно з ютуб-каналу "ГляделкаUA", деякі відео викладали з логотипом "ГляделкаUA"), то тепер це відеоролики з використанням “промовистої графіки”, яка також використовується і на інших ютуб-каналах з нашого списку.

Приклад відео з "промовистою графікою"

І до перейменування, і після цей ютуб-канал для опису джерела відео використовує словосполучення “Оригинальный источник видео” (як і в групі каналів "Блогерські"). Також один з каналів групи "Блогерські", а саме Ze! Life, серед “цікавих каналів” зазначає канал Your politics (а до перейменування "Только Зе!").

Це може свідчити, що ютуб-канал "Только Зе!" адмініструється тими ж особами, що і канали з групи “Блогерські”.

2) Канал "Зе!Новости Украина" – найстаріший у нашому переліку. Він створений ще 20 травня 2012-го, коли про жодне “Зе” ще не йшлося. З цим каналом взагалі сталася детективна історія.

Коли ми шукали аналітичну інформацію на спеціалізованому сайті з вебінструментом аналізу ютуб-каналів socialblade.com, то звернули увагу, що в базі він зберігся за юзером PointBlankGoodShot. Додатковий гугл-пошук привів на звернення до служби підтримки ютуба із заголовком “У меня украли ютуб-канал”. Автор звернення Kirill Kozak повідомив, що його прибрали з власників каналу 12 квітня 2019 року. 

Інші результати гугл-пошуку видали, що раніше на “старому” каналі викладалися відео зі стрімами онлайн-ігор, як, наприклад, гри “Arma 2: DayZ Mod”. В описі до цього стріму також вказується старе посилання на канал “PointBlankGoodShot” та зазначається твітер-акаунт Ronny_Channel. Нині цього акаунту вже не існує, але посилання на нього збереглося і в базі сайту socialblade.com.

Також колишній власник каналу стрімив свої ігри на сайті twitch.tv з останнім відео дев'ять місяців тому. А в соцмережі "Вконтакте" в колишнього власника досі залишається посилання на ютуб-канал, який у нього вкрали.

Після зміни власника каналу та його назви було видалено всі старі відео. Нині найстаріше відео датоване 31 липня 2019 року. Перші шість відео викладені протягом двох тижнів з титром “LandNews”. 

З такою назвою існує і ютуб-канал, контент якого переважно із Зеленським, проте є відео і з Саакашвілі. Також існує сайт LandNews.info. Цей сайт був зареєстрований у Росії в Московській області. А в Page Transparency для фейсбук-сторінки “LandNews – Последние новости Украины и Мира” зазначено, що вона адмініструється трьома користувачами з Польщі та одним з України. Водночас до 11 березня 2019 назва сторінка мала коротку назву “LandNews”.

"Зе!Новости Украина" – єдиний з усіх досліджених каналів, у якого закрита інформація про кількість підписників. Сайт socialblade "бачить" лише 1070 підписників без зміни кількості протягом усього листопада. Це не природно, бо кількість переглядів відео каналу протягом місяця сягнула майже близько 2,2 млн. За звичних умов це могло привести тисячі підписників.

ВИСНОВОК ЩОДО ГРУПИ. За своїм наповненням канал “Только Зе! / Your politics” схожий на канали групи “Блогери”. Можна припустити, що під виглядом сайту Зеленського або Зе-команди адміністратори розраховували розкрутити канал, а з якогось моменту вирішили розширити тематику каналу з одного Зеленського на політику загалом. Проте дані демонструють, що після зміни назви користувачі почали відписуватися від каналу, назва якого їм невідома.

Канал "Зе!Новости Украина" відрізняється від усіх інших. Він найбільше схожий на такий, що перейменований (після зміни власника власника) саме з тією метою, щоб під виглядом каналу Зеленського досягати власних цілей. І цифри перегляду демонструють, що це таки працює: кількість переглядів відео на цьому каналі співставна з каналом "Зе!Президент", за яким можуть стояти особи з оточення Президента.

Зе!Мережа "tylerpro1"

Під час дослідження ми звернули увагу на підписи до відео. Зазвичай адміністратори каналів описують відео, закликають підписатися на канал, додають посилання на канал та інше відео, додають теги.

Проте одне слово жодним чином не було пов’язане з темою відео. Це слово "tylerpro1".

Далі з’ясувалося, що слово "tylerpro1" міститься не під одним наведеним відео, а й під іншими.

Загалом з одинадцяти досліджених каналів сім використовують це слово в підписах під своїми відео. За місяць дослідження ці канали разом розмістили 211 новин, з яких 102 (або 48,3%) мають в описі слово "tylerpro1". Тобто майже кожне друге відео цих каналів виходить із цим підписом.

Не використовують слово "tylerpro1" усі три канали з групи "Зе-команда" та канал "Зе!Новости Украина".

Що ж це за дивне слово "tylerpro1" у підписах до відео?

Одна з версій: так може підписуватися людина, група людей чи компанія, яка викладає в ютуб конкретне відео. Такий собі нік автора.

Так чи інакше, використання "tylerpro1" різними каналами вказує на їхній зв’язок між собою.

Ба більше, це дозволило встановити ще п'ять каналів, які можуть входити до умовної мережі "tylerpro1".

Так, пошук у ютубі за цим словом видає цікавий результат: виключно відео Зе-каналів.

У такий спосіб ми встановили ще п'ять каналів, які входять до єдиної мережі.

Мережа каналів, які в описах до відео використовують слово "tylerpro1"

Загалом 12 каналів використовують нетипове слово "tylerpro1" у підписах до своїх відео. Це може вказувати на те, що ці канали адмініструються з одного центру.

Кейс “Поширення звернення Зеленського”

У процесі дослідження вдалося встановити хронологію появи звернення Зеленського на різних каналах. Особливість ютуба – соцмережа вказує лише день, коли відео було викладено, а точний час побачити неможливо.

Точний час можна визначити в разі, якщо оперативно слідкувати за оновленням каналів.

11 листопада на офіційних фейсбук-сторінках Зеленського та Офісу Президента виклали звернення щодо впровадження прозорого ринку землі. 

На офіційних сторінках Зеленського та Офісу Президента у фейсбуці можна побачити, що там відео з’явилось о 12:40. Майже одразу це відео виклали і на офіційному ютуб-каналі Офісу Президента. Це не дивно. Відео знімалося на Банковій. Тож його мали у своєму розпорядженні адміністратори офіційних сторінок.

Казати подібне про адміністраторів ютуб-каналів з переліку дослідження не доводиться. Бо це звернення вони почали викладати щонайменше через пів години після офіційних джерел.

Хронологія поширення 11 листопада звернення Зеленського щодо впровадження ринку землі

Зафіксована хронологія може вказувати на те, що адміністратори зазначених ютуб-каналів завантажували відео з офіційних джерел, а не мали записаного відео. 

Також варто звернути увагу, що п'ять каналів з переліку дослідження так і не виклали цього звернення. Серед них – волонтерський канал “Команда Зеленского” та партійний “Слуга Народу – Команда Зеленського”. І це при тому, що сам Зеленський був зацікавлений у якомога більшому залучені аудиторії через різні канали.

Станом на 28 листопада в ютубі це відео найбільше переглядів зібрало на каналі Ze!  Life – 451 600. Це майже вп’ятеро перевищило середні показники перегляду відео цього каналу за листопад. На інших каналах зі списку дослідження ці показники значно нижчі.

“Зелені” на Зеленському

Ми продемонструємо можливі доходи всіх каналів за останній місяць і рік згідно з даними інструменту SocialBlade. Розрахунок є досить умовним, оскільки інструмент враховує середню вартість CPM, тобто вартість за 1000 переглядів або кліків реклами, і множить її на кількість переглядів. Розрахунок передбачає, що кожен перегляд монетизований, але це не завжди є так.

Канали та їхній орієнтовний заробіток на основі даних інструменту Socialblade. Монетизація означає наявність реклами на відео каналу. Якщо монетизації немає, Social Blade усе одно розраховує дохід, який міг би отримати канал.

Як видно, канали з переліку дослідження можуть щомісяця приносити власникам сотні, тисячі, а в окремих випадках понад 10 тисяч доларів. Водночас не виробляючи власного відеоконтенту і, можливо, навіть без витрат на розкручування каналу – лише завдяки імені Зеленського та інтересу до його персони.

Також розкручені на бренді "Зе" канали можуть на замовлення за гроші розміщувати відео як позитивні (з тими ж блогерами), так і негативні (як-от проти Порошенка).

Тож бажання заробити легкі гроші може бути одним з мотивів, через які створювалися окремі канали з переліку дослідження.

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

Усі проаналізовані канали вказують у розділі "Цікаві канали" верифікований канал "Зе!Президент", створюючи вигляд пов’язаності з офіційною командою і її каналами комунікації.

Канали групи "Блогерські" використовують схожі методи створення контенту, використовуючи однакові нарізки офіційних відео Зеленського або сторонніх блогів. Ці канали створюють різні назви для таких відео, але мають схожість в оформленні з базовим фоновим кольором і схожим шрифтом на прев’ю.

Канали групи "Зе-команда" не мають монетизації і, таким чином, не заробляють на цих відео, на відміну від інших каналів. Отже, мотивація каналів з інших груп може бути фінансовою та/або ідеологічною. Також, використовуючи відео не з офіційних джерел, а блогів інших користувачів, канали поза групою “Зе-команди” можуть промотувати контент за кошт своїх глядачів. 

Створення більшості каналів співпало з початком президентської кампанії Зеленського, проте кілька сайтів із групи "Змінили назву" були створені задовго до того і мають лише контентну схожість з іншими каналами. 

Під час цього дослідження було отримано більше даних на підтвердження тези, що, на відміну від інших соцмереж, з офіційним використанням ютуба у команди Зеленського провал.

Так, канали з групи "Зе-команда" програють усім іншим каналам у кількості розміщених відео із Зеленським. Протягом листопада на ютуб-каналі "Зе!Президент" виклали лише чотири ролики з Президентом, на волонтерському каналі "Команда Зеленского" – лише два і жодного на партійному каналі "Слуга народу – Команда Зеленського". Тоді як інші канали з переліку дослідження протягом листопада розмістили від п'яти до двадцяти відео із Зеленським. 

За кількістю переглядів волонтерський та партійний канали програють усім іншим каналам дочиста. У середньому їхні відео в листопаді дивилися 88 і 328 користувачів відповідно. Тоді як у інших каналів показники сягають тисяч і десятків тисяч.

Два канали з переліку дослідження мають середній показник переглядів відео у листопаді понад 100 тисяч. Це "Зе!Президент" –147 357 переглядів та "Зе!Новости Украина" – 118 584 переглядів.

Загалом канали, зв’язок з якими Зеленського та його команди не підтверджений, отримали в листопаді 10,5 млн переглядів. Тоді як канали з групи “ЗеКоманда” – лише 750 тисяч.

Це означає, що користувачі ютуба можуть дивитися відео нібито від Зеленського, а насправді – від невідомих власників. І останні можуть формувати у глядачів потрібне їм уявлення, прикриваючись брендом “Зе”.

Це не проблема, якщо адміністратори цих каналів або таки входять до президентської команди, або є прихильниками. Бо в такому разі контент каналів не становитиме загрози для самого носія бренду “Зе”. Проте якщо власники каналів з різних мотивів почнуть грати проти Зеленського, то йому та команді не буде чого протиставити в ютубі. Принаймні оперативно.

Такий підхід дає можливість використати популярний бренд не лише українським політичним силам, а й іноземним. І в насамперед російським, що становить загрозу нацбезпеці.

Також у цьому контексті варто звернути увагу на політику Ютуба. Соцмережа дотримується закритих правил, які не дозволяють користувачам чітко знати, хто стоїть за створенням і поширенням контенту та каналів. І якщо з гумористичним контентом це не становить загроз, то з політичним загрози неймовірні. Така політика залишає необмежені можливості не лише для інформаційних маніпуляцій, а й для втручання та впливу одних країн у політичне життя інших.

Фан-клуби зірок шоу-бізнесу можуть розміщувати в соцмережах інформацію про них без якої-небудь координації з їхніми творчими командами і не чинять значного впливу на громадську думку країни. Якщо зірці не подобається контент на якомусь із таких майданчиків, то це приватне питання з'ясування стосунків між ними, зокрема в судовому порядку. 

Але інша справа – сторінки соцмереж, які поширюють меседжі від політика чи політсили або нібито від них. Їхній вплив на громадську думку із суспільно важливих питань може бути значним і поєднуватися з вкидуванням неперевіреної або провокативної інформації, зокрема на замовлення політичних опонентів або спецслужб інших країн. Зважаючи на це, ІМІ ініціює звернення до Ютуба щодо пониження порогу верифікації каналів, присвячених політикам і політсилам.

Також ми звертаємося до Президента і його політсили із закликом поінформувати аудиторію своїх сторінок у соцмережах, наголошуючи, які ютуб-канали та ін. сторінки соцмереж є верифікованими і представляють їхню офіційну позицію.

Олексій Братущак, експерт ІМІ

Роман Осадчук, асистент Досліджень Євразії, DFRLab

Liked the article?
Help us be even more cool!