ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за липень 2012 року

03.08.2012, 00:58

У липні в Україні найбільше зафіксовано випадків перешкоджання професійній діяльності журналістів та цензури – 11, а також випадків економічного, політичного, непрямого тиску на ЗМІ та журналістів – 10.

Крім того, зафіксовано 8 випадків побиття, нападів та залякування представників ЗМІ.

Загалом за шість місяців 2012 року зафіксовано 35 випадків побиття, нападів та залякування журналістів, а також 35 випадків перешкоджання професійній діяльності та цензури.

Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ “Барометр свободи слова”.

Безсумніву, у липні найрезонанснішим був випадок обмеження доступу журналістів на їхні робочі місця у парламенті - ложу преси. Так 3 липня охорона Верховної Ради обмежила доступ журналістів до ложі преси з метою унеможливити стеження за перебігом зустрічі прем’єр-міністра України Миколи Азарова з представниками фракцій парламентської більшості.

Наступного ж дня відбувся ще один показовий для стану свободи слова в Україні випадок. 4 липня журналістів, які прийшли на прес-конференцію президента України Віктора Януковича, не випускали з Українського дому, незважаючи на те, що захід було скасовано.

В регіонах України теж чиниться тиск на журналістів.

Одним із найбільш гучних випадків стало побиття журналiстки газети "Експрес" Свiтлани Мартинець у м.Жовка, Львівської області. Як повідомила газета, 6 липня 2012 року їхню журналістку побили переодягнені у монашок члени "секти Догнала". Газета “Експрес” неодноразово писало про цих сектантів у своїх журналістських розслідуваннях. У червні цього року сектанти захопили редакцію газети, чим заблокували її роботу та випуск видань.

Ще один гучний випадок стався у м.Котовськ, Одеської області, де будинок місцевого журналіста газети "Виборчком" Анатолія Тіори у ніч на 9 липня 2012 року невідомі закидали пляшками із запальною сумішшю.

9 липня 2012 року в Одесі дільничний Шевченківського відділу міліції старший лейтенант міліції Микита Сєргєєнко напав на редактора «Інформаційного сайту Одеси 048.ua» Олександра Городілова, вихопивши з рук відеокамеру і кинувши її на асфальт.

Серед випадків, що стосуються перешкоджання професійній діяльності, найбільш показовим був інцидент від 10 липня 2012 року у м.Чортків, Тернопільської області. Злякавшись інтерв'ю, суддя районного суду Лідія Квятковська наказала охороні зачинити журналістку ICTV у своєму кабінеті, а в оператора телеканалу охорона намагалася відібрати камеру.

Також резонансу викликала новина про те, що у Партії регіонів пропонують повернутися до радянської практики покарання за наклеп і карати за поширення неправдивої інформації не тільки штрафами, але й тюремним ув'язненням на строк до п'яти років. Автор законопроекту, народний депутат Віталій Журавський у законопроекті №11013 пропонує значно посилити відповідальність за посягання на честь і гідність людини - зокрема, повернути кримінальну відповідальність за наклеп та нанесення образ.

Серед випадків тиску резонансним став інцидент від 5 липня 2012 року, коли не вийшла в світ незалежна газета Запоріжжя «Суббота плюс». Типографія “Кераміст” відмовилась її надрукувати через опубліковані у виданні матеріали про бізнесмена Євгена Анісімова, якого вважають «наглядачем» від Партії регіонів за Запоріжжям.

Під час акцій протесту проти Закону про мови Першому Національному телеканалу 4 липня поблизу Українського дому невідомі з-поміж демонстрантів пошкодили сигнальний кабель, через який проходить струм потужністю 40 кіловат і який використовується для передачі телевізійного сигналу у прямий ефір телеканалу.

У Києві 12 липня медіа-середовище сколихнула новина про те, що на телеканал ТВі прийшли податківці для виїмки документів тоді як упродовж третього кварталу діє мораторій на перевірки ЗМІ. Як повідомив ІМІ заступник генерального директора ТВі з правових питань Олег Радченко, податківці прийшли на телеканал, виконуючи доручення слідчого ДПІ у м. Києві, який порушив нову кримінальну справу відносно Миколи Княжицького за укриття доходів від податків.

Нагадаємо, що в Україні максимальний показник побиття, нападів та залякування журналістів був зафіксований у 2004 році під час Помаранчевої революції - 47 випадків. 

Справа Гонгадзе

Генпрокуратура не бачить підстав оскаржувати справу Кучми

Суд над Пукачем перенесли на осінь

Побиття, напади, залякування – 8

1. Тернопільського журналіста побили через мову

07.07.2012. Журналіста тернопільської газети “20 хвилин” Антона Краснобаєва побили п'ятеро молодиків неподалік Тернопільського ставу. Причиною такої агресії молодиків стала фраза Антона, що російську мову він вважає такою ж рідною, як і українську.

2. В Одесі день народження Януковича міліція відсвяткувала нападом на журналіста

9.07.2012. В Одесі дільничний Шевченківського відділу міліції старший лейтенант міліції Микита Сєргєєнко напав на редактора «Інформаційного сайту Одеси 048.ua» Олександра Городілова, вихопивши з рук відеокамеру і кинувши її на асфальт.

3. У Києві троє молодиків з ножем напали на журналіста

07.07.2012. У Києві троє молодиків напали на 32-річного кореспондента журналу "Країна" видавничої групи "Нова інформація". Погрожуючи ножем, вони відібрали у журналіста сумку з документами, грошима, MP3-плеєром , а також зняли кросівки.

4. Журналістку газети «Експрес» побили перебрані на монашок члени «секти Догнала»

06.07.2012. Перебранi на монашок члени "секти Догнала" побили журналiстку газети "Експрес" Свiтлану Мартинець у Жовкві Львівської області.

5. Будинок котовського журналіста закидали "коктейлями Молотова"

09.07.2012. Невідомі закидали будинок котовського журналіста газети "Виборчком" Анатолія Тіори пляшками із запальною сумішшю.

6. Журналістів видання «Перець волинський» побили захисники нардепа Мартинюка

В селі Ветли на Волині – батьківщині народного депутата, першого заступника голови Верховної Ради Адама Мартинюка – невідомі напали на активістів руху «Відсіч» та журналістів видання «Перець волинський» і побили їх. Журналістам подзвонили активісти руху, які в рамках кампанії «Помста за розкол країни» розповсюджували у виборчому окрузі №23 листівки, чому не можна голосувати за Адама Мартинюка. Шестеро нападників побили і активістів, і журналістів, розбили мобільний телефон, пошкодили диктофон та намагалися розбити журналістам відеокамеру.

7. На Мустафу Найєма напала охорона "регіонала"

30.07.2012. У Києві охорона одного з делегатів з'їзду Партії регіонів напала на журналіста Мустафу Найєма. Інцидент стався після того, як на шляху до виставкового центру, де проходив з’їзд ПР, машина супроводу одного з делегатів підрізала його мотоцикл та нецензурно висловився на адресу Найєма.

Коли журналіст підійшов спитати, хто саме їхав у автомобілі, натомість з машини вийшов охоронець, який вибив з рук Найєма телефон і, зі словами "Парнишка, ты что охр***ел", відштовхнув його. Після цього інший охоронець підняв телефон, видалив з нього відео, зняте журналістом, і віддав Найєму.

Найєм просить правоохоронні органи перевірити факт його побиття

8. В Ужгороді охоронець голови Держвиконавчої служби побив журналіста

31.07.2012. В Ужгороді охоронець голови Державної виконавчої служби в Закарпатській області Наталії Панової напав на головного редактора видання "Вся Закарпатська Правда", заступника громадського об'єднання «Антикорупція» Віталія Голуба.
Зранку журналіст проводив оперативну зйомку на площі Шандора Петефі у рамках журналістського розслідування. До нього підійшов кремезний чоловік і почав виривати камеру і наносити удари в грудну клітину, погрожуючи журналісту.

Невдовзі до чоловіків підійшла голова Державної виконавчої служби в Закарпатській області Наталія Панова. Жодних спроб, аби зупинити свого підлеглого, за словами Голуба, жінка не зробила. Навпаки - вона заохочувала свого знайомого до подальшого побиття журналіста, і сама йому погрожувала. Побиття Голуб пов’язує виключно з професійною діяльністю, оскільки ведуть журналістське антикорупційне розслідування. «У нас є інформація, яка може викликати сумніви у роботі Наталії Панової. Настрій у мене бойовий, я буду продовжувати розслідування» - розповів Віталій Голуб.

Нові елементи про побиття, напади та залякування - 2

1.    Суд відновив слухання справи про побиття редактора "Коломийського вісника"

2. Прокуратура теж вважає, що побитому Лазебнику ніхто не перешкоджав у журналістській діяльності

Перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура – 11

1. Охорона ВР не пускала журналістів до ложі преси

03.07.2012.Охорона Верховної Ради обмежила доступ журналістів до ложі преси для того, щоб вони не стали свідками зустрічі прем’єр-міністра України Миколи Азарова з представниками фракцій парламентської більшості.

 

04.07.2012. Журналістів, які прийшли на прес-конференцію президента Віктора Януковича, не випускали з Українського дому, незважаючи на те, що захід скасувався.

3. Першому національному під Українським домом пошкодили кабель

04.07.2012. Першому національному телеканалу поблизу Українського дому невідомі з-поміж демонстрантів пошкодили сигнальний кабель, через який проходить струм току потужністю 40 кіловат і який використовується для передачі телевізійного сигналу у прямий ефір телеканалу.

4. Людина Колеснікова незадоволена, що УП передрукувала статтю Financial Times з неугодним їй експертом

Національне агентство з питань підготовки та проведення фінальної частини Євро-2012 в Україні вважає неприпустимим те, що "Українська правда" передрукувала матеріал з газети Financial Times за підписом експерта Ендрю Вілсона.

У своєму блозі на сайті Financial Times експерт Ендрю Вілсон (European Council on Foreign Relations) написав про корупцію при підготовці України до Євро-2012.

"Корупція розцвіла пишним цвітом, у тому числі при підготовці до турніру", - пише автор. Подушове ВВП в Україні - 7200 доларів в рік, але на Євро-2012 вже витрачено більше, ніж британцями на Олімпіаду в Лондоні. "З чуток, відкати на більшості проектів складають до 40%", - говориться в його статті.

5. Злякавшись інтерв'ю, суддя наказала зачинити журналістку ICTV у своєму кабінеті

10.07.2012. У Чорткові Тернопільської області охорона районного суду за наказом судді Лідії Квятковської перешкоджала професійній діяльності знімальної групи “Надзвичайних новин” телеканалу ICTV. Суддя наказала охороні зачинити журналістку ICTV у своєму кабінеті, а у оператора телеканалу охорона намагалася відібрати камеру.
 

6.  В Криму з держрадіо зняли програму про акції на захист української мови

13.07.2012. З  радіоефіру Державної телерадіокомпанії «Крим» зняли україномовну програму «Два кольори», яка мала вийти ввечері 13 липня і в якій розповідалося про заборонену акцію кримської громадськості на захист української мови.

7. В ПР хочуть садити у в'язницю за наклеп та образу

У Партії регіонів пропонують повернутися до радянської практики покарання за наклеп і карати за поширення неправдивої інформації не тільки штрафами, але й тюремним ув'язненням на строк до п'яти років. Автор законопроекту, народний депутат Віталій Журавський у законопроекті №11013 пропонує значно посилити відповідальність за посягання на честь і гідність людини - зокрема, повернути кримінальну відповідальність за наклеп та нанесення образ.

8.У Кременчуці журналістів не пустили на засідання віце-мера з головними лікарями міста

24.07.2012. Кременчуцьких журналістів («Кременчуцький Телеграф», «Програма плюс» і «Візит») не пустили на засідання у міськвиконкомі, яку проводив віце-мер Віктор Калашник з головними лікарями міста.

9. У Львові працівник залізниці перешкоджав роботі журналістки ZIK

25.07.2012. У Львові працівник «Львівської залізниці» перешкоджав професійній роботі журналістки «Народного контролю ZIK», погрожуючи зламати відеотехніку.

10. Охорона Кабміну не пускала у будівлю уряду телеоператорів у сандалях

25.07.2012. Охоронці Кабінету Міністрів не пускали до будівлі уряду двох телеоператорів через відкрите взуття.

11. Партія регіонів та "Наша Україна" не пустили журналістів на свої з'їзди

30.07.2012. Журналісти не змогли потрапити до зали, де проходив з’їзд Партії регіонів. Для них був підготовлений спеціальний прес-центр, але поспілкуватися безпосередньо з делегатами з’їзду їм не вдалося. Також об'єднаний з'їзд "Нашої України", УНП та КУНу відбувся без присутності преси. "Для журналістів буде організована о 16:30 підсумкову прес-конференцію, де будуть присутні всі лідери партій, в тому числі і Ющенко", - повідомили у прес-службі.

Економічний, політичний, прямий тиск – 10
 

1. Запорізька незалежна газета "Суббота плюс" через тиск не вийшла в світ

05.07.2012. Не вийшла в світ незалежна газета Запоріжжя «Суббота плюс». Типографія “Кераміст” відмовилась її надрукувати через опубліковані у виданні матеріали про бізнесмена Євгена Анісімова, якого називають «наглядачем» по Запоріжжю від Партії регіонів.

2. На ТВі знову прийшли податківці. Для виїмки документів

12.07.2012. На телеканал ТВі прийшли чотири співробітники податкової міліції Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Києва із рішенням Шевченківського суду про виїмку документів ТОВ "Телерадіосвіт".

 

Податкова заявляє, що ТВі перевіряли до мораторію на перевірку ЗМІ

Княжицький: незаконність податкової в тому, що мене не повідомили про порушення справи

Княжицький переконує, що держава Україна заборгувала ТВі

Журналісти, що протестують проти переслідування ТВі та lb.ua прорвалися до Генпрокуратури

Канал ТВі відключений з кабельних мереж в 11 містах України

Прокуратура закрила справу проти гендиректора ТВі

3. Прокуратура порушила кримінальну справу проти "Лівого берега"

18.07.2012. Прокуратура Печерського району Києва порушила кримінальну справу за фактом порушення таємниці листування народного депутата Володимира Ландіка.

Сайт "Лівого берега" закрив доступ до свого контенту

LB.ua не братиме участь у Міжвідомчій робочій групі

Ландік вважає, що у конфлікті з LB.ua без суду не обійтися

У Генпрокуратурі заявили, що у справі LB.ua немає обвинувачуваних

Генпрокуратура обіцяє оприлюднити результати розслідування у справі щодо LB.ua

4. Королевська та Газманов знищують регіональну газету?

Донецька обласна організація Партії регіонів заявляє, що лідер партії «Україна – вперед!» Наталія Королевська сприяла подачі судового позову співака Олега Газманова до районної газети «Родное Приазовье» (м. Новоазовськ). «Фактично запущено процес знищення «Родного Приазовья», котре не побоялося сказати правду про істинні цілі політичної діяльності Наталії Юріївни та її однодумців», - йдеться у заяві регіоналів.

5. Телеканал «Київ» дізнався, що СБУ вивчає рух коштів на його банківському рахунку

Телеканалу «Київ» стало відомо, що СБУ вимагає розкрити банківську таємницю в банку - утримувачу комерційних рахунків телекомпанії, а саме: надати інформацію щодо руху коштів на зазначеному рахунку з 1 січня 2011 року.

6. Чоловіка чернівецької опозиційної журналістки обвинувачують у хабарі

12.07.2012.Завідуючого хірургічним відділенням Чернівецького госпіталю інвалідів ВВВ Олександра Воронюка затримано після того, як його дружина, головний редактор опозиційної газети «Буковинське віче» Віра Китайгородська виступила у Києві перед «Українським домом» з критикою закону Ківалова-Колесніченка та позицією Чернівецької обласної влади в справі знищення мережі книгареньу Чернівцях.

7. Разом із ТВі у Харкові відключили останній непідконтрольний владі телеканал

20.07.2012. У Харкові компанія "Тріанон" припинила трансляцію місцевого каналу "Симон" - єдиного непідконтрольного на сьогодні місцевій владі каналу. "Симон" частково транслював і опозиційний ТВі.

8. Мер Горлівки цькує на місцевих журналістів міліцію

23.07.2012. В редакцію сайту м. Горлівки - 06242.com.ua - на бесіду навідався співробітник Відділу боротьби з економічною злочинністю (ВБЕЗ) Горлівки.

Співробітник ВБЕЗ повідомив, що до начальника горлівської міліції Павла Панасюка надійшло звернення від міського голови Горлівки Євгена Клепа, у якому мер попросив міліцію дати оцінку тому, чи дотримуєть видання норм законодавства, які регулюють інформаційні відносини і межі юридичної відповідальності.

У зверненні Клеп стверджує, що в матеріалах на сайті публікується недостовірна і надумана інформація, яка принижує роль органу місцевого самоврядування у забезпеченні життєдіяльності міста. Також мер Горлівки зауважує, що найбільше він натерпівся від коментаторів, що висловлюють свою думку на сайті, пише видання.

9. Сімферопольська газета "Районная правда" заявляє про тиск з боку місцевої влади

24.07.2012. Редактор і члени редколегії сімферопольської газети «Районная правда» заявили про тиск з боку місцевої влади.

10. Податкова прийшла перевіряти луцьку телерадіокомпанію "Аверс"

26.07.2012. У Луцьку на телерадіокомпанію «Аверс» прийшла позапланова податкова перевірка.

Податкова скасувала перевірку ТРК "Аверс" і обіцяє покарати винних

Нові елементи про економічний, політичний, непрямий тиск – 3

1.Кошкіна просить Януковича захистити LB.ua

2.Ландік просить прокуратуру припинити переслідування журналістів LB.ua

3. СБУ заявляє, що інформація Притули про переслідування журналіста УП не відповідає дійсності

Нові елементи про судові позови від ЗМІ та журналістів - 2

1.Суд переніс розгляд справи за позовом Гужви до "Сьогодні Мультімедіа"

2. Вищий суд відмовив фотографу в задоволенні позову проти "України молодої"

Нові елементи про арешти, затримання – 1

1. ГПУ не бачить підстав відсторонювати слідчого, який змусив Касьянова зізнатися в замаху на губернатора

Генеральна прокуратура наразі не вбачає підстав для відсторонення слідчого прокуратури Ворошиловського району м. Донецька Руденка О.В. від виконання службових обов'язків. Про це йдеться у відповіді заступника Генпрокурора Віктора Войцишена на звернення голови Комітету з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця щодо надання інформації з приводу перешкоджання журналістській діяльності Максима Касьянова.

Нагадаємо, Максим Касьянов заявив, що на нього напали невідомі, коли він знімав авто голови Донецької обласної державної адміністрації Андрія Шишацького на парковці біля супермаркету «Бум». Представникам міліції невідомі представились як охоронці губернатора. Згодом стало відомо, що невідомі виявились оперативними співробітниками Державної податкової служби в Донецькій області.

Журналіст написав заяву з проханням вжити заходів щодо невідомих, які перешкоджали здійсненню його професійної діяльності. Згодом його запросили на допит до слідчого. Касьянов стверджує, що слідчий тиснув на нього і вимагав написати щиросердне зізнання в спробі замаху на губернатора.

Судові позови до ЗМІ та журналістів – 1

1. У Черкасах з журналістки хочуть стягнути 20 тис грн за статтю про інвалідів-посадовців

Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи» подав до суду на журналістку інтернет-видання “НародUA” Вікторію Кобиляцьку і хоче стягнути з журналістки 20 тисяч гривень.

Причиною позову стала публікація «Влада робить людей інвалідами», у якій йшлося про велику кількість посадовців, що пішли на пенсію по інвалідності, та про те, що колишні чиновники перед виходом на пенсію масово «ішли в інваліди» заради збільшення пенсії.

Liked the article?
Help us be even more cool!