Як медіа Миколаєва борються з кадровим голодом
Кадровий голод у медіа став ще гострішим під час війни. Втрата співробітників через переїзди, мобілізацію та економічні труднощі залишає редакції перед складним завданням – зберегти стабільність роботи та забезпечити високу якість контенту.
Згідно з останніми даними дослідження Інституту масової інформації (ІМІ), лише 32% українських редакцій змогли уникнути втрат співробітників за останній рік, тоді як більшість медіа втратили від трьох до п’яти працівників. Ще одна проблема – дефіцит кваліфікованих кадрів, про який заявили 56% редакцій.
Ми поспілкувалися з керівниками кількох онлайн-медіа Миколаєва й дізналися, як вони розв'язують проблему дефіциту журналістів.
Преступности.НЕТ: шукають у редакцію молоді кадри
Головний редактор сайту "Преступности.НЕТ" Анатолій Чубаченко каже, що брак кадрів – це постійна проблема для медіа. Однак через повномасштабну війну ситуація ускладнилась, бо змусила частину колег залишити країну, а іншу – приєднатися до лав Сил оборони. За словами Чубаченка, редакція вже давно відмовилася від пошуку досвідчених журналістів, орієнтуючись натомість на молоді кадри.
"Останні років вісім ми майже не шукаємо журналістів з досвідом, а йдемо в університети й пропонуємо роботу студентам 3 курсу і вище, – пояснює Чубаченко. – Це складний шлях, але він дає свої результати".
За його словами, після початку повномасштабного вторгнення склад редакції Преступности.НЕТ змінився на 70%. Разом з Анатолієм Чубаченком у редакції на сьогодні працює шестеро журналістів.
Видання працює в режимі повного завантаження, що потребує мінімально необхідного складу журналістів для стабільної роботи сім днів на тиждень. Чубаченко зізнається, що для розширення штату потрібні додаткові гроші, а це сьогодні значний виклик. Утім, він упевнений, що головне – це бажання вчитись і працювати. "Основна вимога – це бажання працювати і бажання вчитися. Для початку цього досить. У нас зараз працюють три студентки 4 курсу. Вони ще не бакалаври, але вже працюють", – додає головний редактор.
Сайт "0512": відмовилися від пошуку журналіста в Миколаєві
В онлайн-медіа "0512" зараз працює троє журналістів. Пріоритетними для медіа є соціальні теми, культура, освіта та історична тематика.
Головна редакторка сайту "0512" Альона Ткаченко розповідає, що пів року тому редакція зіткнулася з браком кадрів через зміни в колективі. "Через економічні труднощі та військову ситуацію багато журналістів виїхали за межі області або країни, що створило серйозний дефіцит фахівців", – розповідає Ткаченко.
Тривалий пошук журналіста, який би відповідав вимогам, не дав очікуваних результатів. Серед головних критеріїв були вища освіта, знання української мови та фізичне перебування в Миколаєві, адже навички, як зазначає Ткаченко, можна здобути лише в роботі.
Зрештою, редакції довелося переглянути свої вимоги та розглянути варіант віддаленої роботи для залучення журналістів з інших міст. Це, за її словами, дало змогу не лише компенсувати кадровий дефіцит, але й додати до команди професіонала з досвідом, який відкрив нові тематичні напрями для редакції.
"Ми змогли залучити журналіста з іншого міста, який має досвід написання різноманітних тем, що не розкривалися в нашій редакції раніше", – додає редакторка.
МикВісті: інвестиції в професійний розвиток та стажування студентів
СЕО МикВістей Олег Деренюга каже, що його команда намагається інвестувати в професійний розвиток, журналісти регулярно беруть участь у тренінгах та семінарах, що дозволяє їм підвищувати кваліфікацію. "Наші журналісти регулярно відвідують тренінги й семінари, де розвивають свої навички та обмінюються досвідом", – розповідає Олег Деренюга.
Крім того, редакція активно працює зі студентами, даючи їм можливість пройти стажування та практику. Цей підхід допомагає знайти нові таланти, які, здобувши досвід у реальних умовах, часто залишаються працювати в редакції.
"Ми регулярно приймаємо студентів на практику, багато з них залишаються в нашій команді, що дозволяє підтримувати роботу редакції і забезпечувати новими кадрами", – ділиться досвідом керівник МикВістей.
Освітні можливості для журналістів у Миколаєві
У Миколаєві функціонують три виші, які готують майбутніх журналістів: Нацуніверситет кораблебудування ім. адмірала Макарова, Чорноморський нацуніверситет імені Петра Могили та МКУ ім. Пилипа Орлика. Кожен із цих закладів надає студентам основи професії та готує їх до роботи в медіа. Студенти та випускники вишів працюють в онлайн-медіа і на місцевих телеканалах.
Студентка Університету імені Пилипа Орлика Даріна Мельничук після стажування отримала роботу в онлайн-медіа "МикВісті", студентка ЧНУ імені Петра Могили Світлана Стріла отримала роботу в Преступности.НЕТ, а випускниця НУК адмірала Макарова Юлія Голокоз працює кореспонденткою Суспільного в Миколаєві.
Також у місті працює журналістський хаб Інституту масової інформації "Медіабаза Миколаїв" – унікальна платформа для професійного розвитку та обміну досвідом серед журналістів. Медіабаза організовує регулярні тренінги, лекції та майстер-класи для медійників різного рівня підготовки. У жовтні, зокрема, у Медіабазі Миколаїв відбувся онлайн-тренінг про те, як працювати з чутливими темами в журналістиці.
Особливістю хабу є його відкритість для молодих спеціалістів: захід часто відвідують студенти-журналісти, які можуть не лише слухати провідних експертів, а й здобувати практичні навички та розвивати корисні професійні контакти. Така підтримка молодих кадрів сприяє розв'язанню проблеми кадрового голоду і збагачує журналістське середовище новими ідеями та підходами. Стежити за подіями медіабази можна на її на фейсбук-сторінці.
Післямова
Згідно з опитуванням ІМІ, яке було проведене у вересні 2024 року, лише 23% редакцій в Україні формують резерв кадрів через стажування для студентів чи менторство. Основними причинами кадрового голоду залишаються відсутність кваліфікованих фахівців та фінансові труднощі. Деякі редакції навіть не наймають чоловіків, побоюючись їхньої мобілізації.
Це тільки підкреслює складнощі, з якими стикаються медіа, але миколаївські редакції шукають нових форматів співпраці та навчання, щоб залишатися надійним джерелом інформації навіть у складні часи.
Катерина Середа, представниця ІМІ в Миколаївській області
Help us be even more cool!