ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Війна на кордоні: як чернігівські медіа висвітлюють воєнну тематику

03.06.2024, 10:00
Павло Пущенко

Тематика війни займає понад третину інформаційного наповнення чернігівських онлайн-медіа. Повідомлення про щоденні обстріли прикордоння Чернігівщини, руйнування цивільної інфраструктури, втрати воїнів, роботу волонтерів та гуманітарних місій з відновлення області становлять основу новин на воєнну тематику. Такі результати моніторингу ІМІ чернігівських медіа в травні 2024 року. 

Новини про війну ми аналізували із 6 до 10 травня включно в п’яти регіональних онлайн-медіа Чернігова: 0462.ua, Город, Суспільне.Чернігів, Челайн, Час Чернігівський.  

Була визначена загальна кількість новин про війну та їхня тематика: “бойові дії”, “соціальні наслідки війни”, “цивільні жертви”, “ВПО / біженці”, “гуманітарна / міжнародна допомога, “робота волонтерів і активістів”, “кримінальні новини про війну”, “інформація про повітряні тривоги”, “інше”. Окремий акцент моніторингу був спрямований на аналіз  використання мови ворожнечі в новинах про війну. Всього проаналізовано 302 новини, з яких третина, 98 повідомлень, або 32%, стосувалася воєнної тематики. 

Більшість із них (31%) стосувалася соціальних наслідків війни, зокрема обстрілів / руйнувань цивільної інфраструктури, 23% новин були про бойові дії, 10% – про роботу волонтерів, благодійників та активістів, 7% – про кримінальні новини щодо війни (колаборанти, зловживання, злочини), у 4% інформували про ВПО, 3% – гуманітарна допомога та міжнародна підтримка, 2% стосувались інформації про повітряні тривоги, 1% – про цивільні жертви війни, решта, 17%, стосувалась інших повідомлень, пов'язаних з воєнною тематикою.  

Зазначимо, що в порівнянні з тематичним дослідженням у листопаді 2023 року кількість новин про війну в чернігівських онлайн-медіа не змінилася. Тоді також найбільша частина місцевих новин стосувалася теми війни та її наслідків – 31% загальної кількості.

Соціальні наслідки війни

Оскільки на Чернігівщині безпосередні бойові дії не ведуться, але ворог щодня обстрілює українсько-російське прикордоння, то в стрічках журналісти публікували найбільше повідомлень про обстріли, руйнування цивільної інфраструктури в прикордонних громадах. Такі повідомлення займають третину загальної кількості новин про війну. 

Так, усі місцеві медіа повідомляли про щоденні звіти щодо обстрілів Чернігівської області, які зосереджуються на прикордонних північних громадах. Російські війська атакують область із мінометів, ствольної артилерії та некерованими авіаційними ракетами.

Скрін із сайту “Суспільне.Чернігів” 

Але обстрілює ворог не лише прикордонні громади, а й глибші території області потужнішим озброєнням. Так, у період моніторингу був “приліт” і по південній частині області – Прилуччині, про що писали всі медіа.  Як повідомив  департамент із питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА, 9 травня ворог застосував по території Прилуцької громади балістичну ракету “Іскандер-М”. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила. Переважно медіа публікували офіційні повідомлення про щоденні обстріли прикордоння

Найбільше інформації в цьому блоці публікував сайт “Челайн” – 12 повідомлень із загальної кількості 31 новина про наслідки війни, на другому місці за кількістю новин сайт 0462.ua – дев'ять повідомлень. Натомість на сайті  “Город” не було зафіксовано жодної новини про щоденні обстріли прикордоння області. 

Бойові дії 

Повідомлення про бойові дії стосуються поховання військових з Чернігівщини, які загинули на фронті. Медіа на основі офіційних повідомлень від Чернігівського обласного ТЦК та СП інформують про життєвий шлях та обставини загибелі воїнів. Таких новин за період моніторингу було 23% загальної кількості про війну в місцевих онлайн-медіа.  

Скрін із сайту Город

Найчастіше про загибель воїнів з Чернігівщини повідомляло видання “Час Чернігівський” – вісім новин, “Челайн” та Суспільне.Чернігів опублікували по п'ять повідомлень відповідно. 

Волонтерська, гуманітарна допомога та ВПО  

Чернігівська область, яка зазнала однією з перших сильних руйнацій 2022 року, під час окупації області, активно працює над відновленням критичної інфраструктури та індивідуальних помешкань жителів, підтримує бійців на фронті, ветеранів, які повернулися, та ВПО. 

Наприклад, більшість медіа повідомила, що в Чернігові створюють ветеранський простір у комунальному приміщенні, яке передали в оренду ГО “Ветеранська спільнота України “Серцевір”. Зокрема, про це писали Суспільне.Чернігів та Челайн.

Скрін із сайту “Суспільне.Чернігів” 

Загалом найактивніше висвітлює діяльність волонтерів та активістів щодо допомоги військовим видання “Челайн”, зосереджуючись не лише на великих проєктах з обласного центру, але й на локальних ініціативах з громад області. В період моніторингу на сайті опублікували п'ять повідомлень на цю тему. 

Скрін із сайту Челайн

Кримінальні новини про війну 

Кримінальні новини на воєнну тематику в місцевих медіа стосуються переважно повідомлень про заочне засудження російських військових за скоєні воєнні злочини під час окупації Чернігівщини. Так, на Суспільне.Чернігів було три повідомлення про кримінальні злочини, пов'язані з темою війни, на інших сайтах по одній новині. 

Скрін із сайту “Суспільне.Чернігів” 

На тижні, що потрапив до моніторингу, більшість медіа публікувала новини й про справу колишнього депутата Чернігівської міської ради Сергія Кирієнка, причетного до організації незаконного вивезення чоловіків призовного віку за кордон. Справу Кирієнка передали до суду та оголосили його в міжнародний розшук, повідомило Управління Служби безпеки України в Чернігівській області. 

Панічні повідомлення та інші категорії 

Панічну хвилю серед чернігівців спричинив пост начальника міської військової адміністрації Дмитра Брижинського про можливу загрозу удару по Чернігову.

Так, 9 травня, о 8:00, начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський у своєму Telegram-каналі попередив, щоб чернігівці не ігнорували сигналів повітряної тривоги, спускалися в укриття, уникали місць скупчення людей та не перебували поруч з обʼєктами критичної інфраструктури.

“Росіяни планують завдати ударів по критичній інфраструктурі. До неї належать: телерадіовежі, теплоелектростанції, газорозподільчі станції, адміністративні будівлі органів влади та інші”, – написав Брижинський.

Але жодної додаткової інформації від керівників міста не було. Тим часом у Чернігові з ранку не працював Центральний ринок, на дистанційне навчання пішла школа №1, у середмісті патрулі просили підприємців не ігнорувати сигналів повітряної тривоги. Сам Дмитро Брижинський на дзвінки журналістів не відповідав, а в його пресслужбі Суспільному повідомили, що жодних розпоряджень щодо закриття Центрального ринку, магазинів та шкіл МВА не давала. Тільки в другій половині дня начальник департаменту цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА Сергій Болдирєв у коментарі Суспільному зазначив, що зранку 9 травня надійшла інформація про можливий удар по телевежі в Чернігові.

Оскільки в цей період ворог, дійсно, застосовував удари по телевежах у Харківській та Сумській областях, такі побоювання влади були, очевидно, небезпідставними. Але якість комунікації з жителями про загрозу залишає бажати кращого.  

Не оминули чернігівські медіа й теми масових відключень електроенергії через російські обстріли об'єктів критичної інфраструктури та попередили чернігівців про її можливі відключення. Як відомо, вночі 8 травня росіяни вчинили масовані атаки “шахедами”, крилатими та балістичними  ракетами на об’єкти енергетичної  інфраструктури одразу в шести областях – Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській та Вінницькій.

Серед інших новин воєнної тематики варто згадати про звернення президента Володимира Зеленського з нагоди 8 травня, яке він записував у селі Ягідне Чернігівської області. Про це написали сайти 0462.ua та Челайн

Нагадаємо, що на початку березня 2022 року в захопленому селі Ягідне Чернігівського району російські військові захопили й утримували в підвалі школи в нелюдських умовах майже 370 людей, використовуючи їх як “живий щит”: окупанти прикривали свій командний пункт від можливого наступу захисників України. Десять людей загинули внаслідок нелюдського поводження.

Скрін із сайту 0462.ua

Про мову ворожнечі  

Окремий акцент моніторингу стосувався використання мови ворожнечі місцевими медіа під час опису воєнних подій. Таких випадків зафіксовано не було. 

Навіть ті назви, які Комісія з журналістської етики дозволила використовувати, типу  “орки”, “рашисти”, “рашизм” тощо, не зустрічаються в матеріалах чернігівських медіа, перевагу віддають офіційним визначенням. 

Можливо, така ситуація склалася через те, що більшість текстів на воєнну тематику часто базується на офіційних повідомленнях, а можливо, чернігівські журналісти усвідомлюють, що краще називати речі своїми іменами, зокрема “орків” – “російськими військами, які прийшли нищити українців”. 

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Liked the article?
Help us be even more cool!