ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Стриманий оптимізм: як описували вихід із карантину черкаські онлайн-ЗМІ

Абсолютна більшість новин черкаських онлайн-ЗМІ про вихід із карантину характеризується нейтральною тональністю, пандемія коронавірусу досі є топтемою черкаських інтернет-медіа, а спікерами в ній найчастіше виступають представники місцевої влади.

Такими є результати травневого моніторингу ІМІ, метою якого було визначити кількість та якість новин про вихід із карантину, проаналізувати спікерів, які фігурують у таких новинах, а також тональність повідомлень у новинах про вихід із карантину в регіональних онлайн-медіа.

До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, "Провсе", "Вичерпно", "Прочерк" та Zmi.ck.ua, опубліковані з 11 до 15 травня включно. До уваги не бралися блоги, анонси, прогнози погоди, попередження про відімкнення світла чи води тощо. 

Загалом за період моніторингу в стрічках згаданих сайтів з’явилося 489 публікацій. Із них 40%, 195 новин, стосувалися пандемії COVID-19 (35 у "Провсе" та "Вичерпно", 37 у Zmi.ck.ua, 42 в "Прочерка" і 46 у 18000). Примітно, що в березні, коли лише було оголошено пандемію та запроваджено перші карантинні заходи, стрічки цих самих сайтів на 23% складались із публікацій про коронавірус, а вже у квітні – на 46%. 

Зі 195 травневих новин, які стосувалися пандемії COVID-19, найбільше (56%) публікацій  стосувалися карантинних заходів. З них 75%, або 83 новини, були про послаблення та вихід із карантину. Найбільше, 25 таких матеріалів, з’явилось у стрічці видання 18000, Найменше (12) – у "Вичерпно". Власне ці публікації і стали об’єктом нинішнього моніторингу ІМІ.

У 18% таких матеріалів не було спікерів загалом: найчастіше це були повідомлення від різних відомств чи ж звістки про відкриття парків, музеїв. Як-от, наприклад, новина 18000 про відкриття історико-культурного заповідника "Чигирин", новина "Провсе" про відкриття "Софіївки" чи ж публікація тими-таки 18000 переліку протиепідеміологічних заходів в умовах послаблення карантину від МОЗ. 

У решті ж публікацій висловилися 103 мовці. Найчастіше, як і минулого місяця, речниками в таких новинах фігурували представники місцевої влади: голова ОДА, міські голови, їхні заступники тощо. Саме вони були спікерами в 35% прикладів із добірки. Їхні повідомлення водночас характеризувалися нейтральною тональністю. Як-от, до прикладу, в публікації сайту 18000 "Воронов розповів, як у Черкасах відновлюватимуть роботу дитячі садочки", де спікером є очільник департаменту освіти та соціальної політики Черкаської міської ради, чи в матеріалі "Прочерку" "В ОДА готують низку пропозицій на розгляд уряду з пом’якшення карантину", де спікером є заступник голови Черкаської ОДА.

23% спікерів у новинах про вихід із карантину були українськими політиками. Серед них Президент, міністр охорони здоров’я, Прем’єр-міністр, як у матеріалі "Провсе" "Карантин продовжать до 22 травня", чи ж інші міністри, як-от, наприклад у публікації "До уваги черкащан – як запускатимуть пасажирський транспорт в Україн", де спікером є міністр інфраструктури Владислав Криклій.

15% мовців увійшли до категорії "інше". Серед них переважно коментарі звичайних громадян, селебрітіс та закордонних політиків. Повідомлення цих категорій речників також характеризуються нейтральною тональністю.

Ще 12% спікерів  –  громадські діячі, волонтери. 9% усіх коментарів становлять висловлювання представників бізнесу. 6% – медичних працівників. Серед цих категорій спікерів траплялися повідомлення з дещо негативною тональністю, які переважно стосувалися плану виходу з карантину для підприємців. Як-от, до прикладу, публікація на сайті "Провсе" "Помремо скоріше не від коронавірусу, а від голоду" – у Черкасах мітингують підприємці", а також публікації, що стосуються цього ж інфоприводу на інших сайтах, як, наприклад, матеріал "Малий бізнес дочекався: у Черкасах відзавтра запрацюють промислові ринки" на сайті Zmi.ck.ua і аналогічна публікація на "Провсе". Загалом повідомлення шістьох із дев’яти представників категорії "бізнес" мали негативну тональність.

Умовно негативної тональності й коментар очільника Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який ставить під сумнів виконання вимог карантину з боку підприємців і прогнозує куди потужніший осінній спалах хвороби в матеріалах на сайтах Zmi.ck.ua і "Провсе".

Загалом же, лише в 11% прикладів коментарів із добірки новин для моніторингу повідомлення мали негативну тональність. Решта ж характеризуються нейтральною. 

Нагадаю, що для зменшення рівня соціальної напруги через ситуацію з коронавірусом експерти ІМІ підготували рекомендації для влади та медіа щодо покращення комунікації та висвітлення ситуації з коронавірусом.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!