ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Пресслужби – головні постачальники новин для черкаських медіа

Джерелом майже половини новин черкаських онлайн-ЗМІ є повідомлення різноманітних пресслужб, водночас лише п’ята частина новинного контенту – власна робота журналістів. Такими є результати моніторингу ІМІ в січні. Його метою було визначити джерела новин в регіональних онлайн-медіа.

Для дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, "Провсе", "Вичерпно", "Прочерк" та Zmi.ck.ua з 13 до 17 січня включно. Не бралися до уваги аналітика, авторські колонки, блоги; офіційні анонси про вимкнення води, концерти, пресконференції тощо. Всього було проаналізовано 568 новин. Сайт "Прочерк" за цей час опублікував 155 матеріалів, "Провсе" – 137, Zmi.ck.ua – 101, "Вичерпно" – 97 і 78 матеріалів опублікувало видання 18000. Водночас у новинах було використано 587 різноманітних джерел. 

Майже половина всіх використаних джерел (48%) – це повідомлення пресслужб, переважно поліції, прокуратури та ДСНС (сюди більшою мірою було зараховано і посилання на пости згаданих пресслужб у соцмережах). Повідомлення пресслужб є домінантним джерелом для чотирьох із п’яти сайтів, що підлягали моніторингу.

Таким чином, 66% використаних сайтом "Провсе" джерел для публікацій – це повідомлення пресслужб. Також 52% використаних сайтом "Вичерпно", 46% – виданням "Прочерк", 42% – Zmi.ck.ua і чверть джерел сайту 18000 є теж повідомленнями пресслужб. До прикладу, це такі публікації, як "Черкаський студент отримав стипендію Кабінету Міністрів" на сайті "Провсе", "Обласний краєзнавчий музей запроваджує еко традиції" на сайті "Вичерпно" чи ж "Стало відомо, яке оформлення матиме меморіал воїнам АТО у Черкасах" на Zmi.ck.ua. 

У 19% прикладів джерелами новин ставала власна робота журналістів видань. 38% джерел, які використали для публікацій журналісти сайту 18000, – їхня власна робота. 23% – у Zmi.ck.ua; 21%  – у "Вичерпно"; 14% – на сайті "Прочерк"; 9% – на "Провсе". Тут переважно фігурують замітки та повідомлення кореспондентів із подій та заходів, як-от пресконференції, засідання органів влади тощо. До прикладу, публікація "Медичних працівників Черкас хочуть стимулювати тисячною премією" на сайті 18000 чи ж "Очільник Черкащини розповів про долю черкаського аеропорту (відео)" на сайті "Прочерк".

Третім за кількістю джерелом новин стали інші, всеукраїнські та регіональні, ЗМІ. Їх у середньому використовували у 15% прикладів. Інші ЗМІ – 22% всіх джерел сайту "Прочерк", 21% джерел Zmi.ck.ua, 12% – "Вичерпно" та 8% джерел видань "Провсе" і 18000. Йдеться про такі публікації, як, наприклад, "Хто як чудив минулого року на Черкащині" на сайті "Прочерк" чи "На Черкащині чоловік в інвалідному візку займається ковальством (ВІДЕО)" на Zmi.ck.ua. 

7% усіх використаних черкаськими онлайн-ЗМІ джерел – це соцмережі, а саме фейсбук і значно рідше інстаграм. Соцмережі – 10% джерел новин на сайті "Прочерк", 8% у 18000, 7% у Zmi.ck.ua, 5% у "Вичерпно" і 4% у "Провсе". До прикладу, публікація "Фермери Черкащини знову прийшли до президента" на сайті Zmi.ck.ua чи ж "Відома спортсменка з Черкас випустила власну книгу" на 18000.


Офіційні сайти ставали джерелом у середньому в 6% прикладів. У 14% – у 18000, у 7% – у Вичерпно, у 4% – у "Прочерку" та "Провсе" і в 3% – у Zmi.ck.ua. Йдеться передусім про сайти Президента, міністерств, а також, наприклад, спортивних команд і федерацій. Як, скажімо, у публікаціях "Міністерство зробило публічними 28 освітніх реєстрів" на сайті 18000 чи "Зеленський призначив нового суддю на Черкащині" на сайті "Вичерпно". 

Джерел 3% публікацій встановити не вдалося. Найбільше (10) таких новин на сайті "Провсе", три на "Прочерку" і по дві на "Вичерпно" та 18000. Слід зазначити, що досить часто не вдається встановити джерела публікацій, які мають ознаки джинси. Як-от, наприклад, у публікаціях "Відремонтували будинок культури за підтримки ВО "Черкащани" чи "Вікняни передали кошти для дівчинки, що потребує пересадки нирок" на сайті "Прочерк", або ж "Сортування сміття, хаби та стоматкабінет: корисні проекти, які у 2019-му підтримав благодійний фонд МХП" на сайті "Провсе", "Мінцифра та Київстар розпочинають співпрацю у сфері цифрової грамотності" на "Вичерпно", або ж "У Черкасах вчать пенсіонерів комп’ютерній грамотності. Є перші випускники" на 18000. 

Варто зауважити також, що новин, джерелами яких стали повідомлення іноземних медіа, було всього три. Перша – на Zmi.ck.ua: "Хасидів на Черкащині жорстоко побила група невідомих (ФОТО)" за 13 січня, у якій видання посилається на ізраїльський сайт Yeshiva World News зі штаб-квартирою в США. До речі, подібну новину опублікували всі сайти, які підлягали моніторингу, однак посилаючись на форум "Української правди", де, зі свого боку, посилалися на цей іноземний ресурс. Цікаво, що ще раніше того ж дня ізраїльська газета The Jerusalem Post опублікувала статтю, що інформація про жорстоке побиття не відповідає дійсності. На цей самий матеріал, спростовуючи гучні заяви, посилається у своїй публікації "Масовий напад" на євреїв в Умані виявився фейком" Радіо Свобода.

Також 14 січня на сайті "Прочерк" з’явилася публікація "Американська телекомпанія випустила фільм про "місто-привид" Орбіту" з посиланням на відеоролик телеканалу "Настоящее время", міжнародного російськомовного каналу з редакцією в Празі. Наступного дня новиною "Про селище Орбіта на Черкащині зняли фільм журналісти американської телекомпанії" той самий ролик опублікували на сайті Zmi.ck.ua.

У грудні вже торік було проведено подібне дослідження, хоч і з дещо іншою методикою. Варто зазначити, що й минулого місяця показник використання джерел пресслужб був близький до теперішнього – 52%. 

Особисті спостереження під час досліджень дають підстави припускати, що доволі часто черкаські регіональні онлайн-медіа, беручи до стрічки повідомлення пресслужб (нагадаю, що йдеться переважно про пресслужби поліції, прокуратури, ДСНС), керуються банально тим, щоб "набити" свою денну стрічку до визначеної норми кількості публікацій на день. Що не є позитивною практикою. А особливо ж з огляду на те, що тематика таких публікацій переважно негативна і займає, по суті, найбільшу частку інфопростору.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!