ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Політика в травневому медіапросторі Одеси: скандал навколо лідерів ОПЗЖ та майже відсутність джинси

Приблизно 3% повідомлень у новинних стрічках одеських онлайн-ЗМІ стосувалися діяльності політичних партій. 

Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані під час вибіркового аналізу п’яти одеських онлайн-ЗМІ, який з 10 до 14 травня 2021 року включно провів Інститут масової інформації. Загалом проаналізовано 747 повідомлень сайтів "Думська", "048", "Одеса.Онлайн", "УСІ" та "Одесская жизнь". Методологія дослідження охоплювала аналіз кількості новин зі згадками політичних партій, їхню тематику та наявність у них ознак замовності або контрагітації.   

Про які партії писали одеські медіа в травні?

Головним політичним ньюзмейкером у регіональних медіа Одещини став Віктор Медведчук та його політична сила. Практично всі основні місцеві ЗМІ стежили за перипетіями, пов’язаними з підозрами й судовим процесом, які ініціювали СБУ та прокуратура щодо лідерів ОПЗЖ. Загалом половина новин зі згадками політичних сил стосувалася саме цієї партії.  "Медведчук вирішував питання свого бізнесу в окупованому Криму особисто з Путіним" – з такими типовими заголовками виходили новини в Одесі.

Всі повідомлення мали нейтральну або негативну конотацію. Позитивних  меседжів щодо ОПЗЖ не було зафіксовано. Навколо цієї теми формувалися й інші політичні повідомлення. Так, 20% новин за участю політичних сил стосувалися партії "Братство", активісти якої провели мітинг біля редакції місцевого телеканалу, що, за словами учасників акції, має стосунок до ОПЗЖ. "В Одесі активісти з Києва вимагали закрити два телеканали й шукали Медведчука" – з подібними назвами були опубліковані п'ять новин у регіональних онлайн-ЗМІ. Тобто судовий процес щодо Медведчука зайняв 70% повідомлень за участю будь-яких політичних партій.

Про "Європейську солідарність" згадувалось у 12% таких повідомлень. Наприклад, у новині "Проросійські члени топонімічної комісії при мерії Одеси зажадали перейменувати зупинку "Український театр", ідеться, що депутат міськради від ЄС Петро Обухов проголосував проти цієї пропозиції.

Але й крім суто політичних новин під час моніторингу виявлено повідомлення на кшталт "Нардепа Гончаренко обікрали в поїзді Одеса – Ковель", де є лише відомість про політичну належність депутата (ЄС). Під час моніторингу встановлено кілька прикладів згадок політичних сил у новинах, які стосуються бізнесових питань, будівництва тощо. Так, у новині "Одеський суд заборонив будівництво багатоповерхівки на Лідерсовському бульварі" фігурує місцевий політик, який ніби має стосунок до вказаного будівництва, і партія, від якої він балотувався до міськради. Важливо, що взагалі відсутні згадки про політичні партії в новинах про охорону здоров’я (пандемію, коронавірус тощо), екологію, права людини. Дивує, що за моніторинговий період відсутня була політика й у соціальних новинах, де зазвичай найбільше джинси.

Водночас зафіксовано лише два матеріали з ознаками замовності, зокрема новина "Я з родини виробників-будівельників і звик створювати, а не руйнувати", – нардеп Ігор Васильківський відзвітував про роботу" (депутат ВР від "Слуги народу"). Ті самі прикмети присутні й у повідомленні "У центрі Одеси відкрили громадську приймальню народного депутата". Разом з тим партійності політика в новині не вказано. Нагадаємо, що мажоритарник Артем Дмитрук пройшов до парламенту від “Слуги народу”.

Незначні показники згадок політичних партій і джинси в одеських медіа в травні 2021 року відбивають певне інформаційне та політичне затишшя в Одесі після активного політичного сезону та свідчать про завершення етапу конструювання поточної владної структури в регіоні.

Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!