ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Методологія моніторингу матеріалів з ознаками замовлення (джинси)

01.02.2019, 10:55

Моніторинг проходить хвилями – одна хвиля протягом тижня раз на квартал.

Вибірка залежить від кількості матеріалів, які вийшли у ЗМІ, що підлягали моніторингу, протягом тижня. Тиждень моніторингу визначається експертною групою Інституту масової інформації.

Аналіз проводиться в 11 онлайн-ЗМІ, що є лідерами за кількістю відвідувачів: obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua, Liga.net.

У вищеперелічених ЗМІ аналізуються всі матеріали в стрічці новин, що вийшли протягом моніторингового періоду, та визначається кількість матеріалів з ознаками замовлення в числовому еквіваленті: кількість замовних матеріалів, що виявлені за моніторинговий період (один тиждень), а також відсоток матеріалів з ознаками замовлення від загальної кількості матеріалів.

Джинса — це журналістський матеріал або матеріал прес-служб, що спрямований на поліпшення/погіршення або ж створення позитивного/негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів та релігійних організацій, і не позначений як реклама зрозумілим для переважної більшості людей чином.

Політична джинса — замовниками її є політичні партії, окремі політики або люди, які мають політичні інтереси; за допомогою таких матеріалів ці гравці намагаються підвищити свій рейтинг або понизити рейтинг конкурентів

Ознаки політичної джинси:

  1. Серія матеріалів присвячена одному політику або політичній силі, більшість матеріалів не є суспільно важливими, можуть бути як позитивного, так і негативного характеру. 2. Один і той самий матеріал трапляється одночасно в кількох ЗМІ, причому в деяких він може перебувати під рубриками, які ідентифікують рекламу. 3. Матеріали, що легалізують дії певних політиків (незбалансовані, лише позитив), які можуть бути непопулярні в суспільстві. 4. Просування певної популярної в суспільстві ідеї певним політиком. 5. Експертні матеріали, що просувають певну політичну силу, політика або ж політичну ідею (теж незбалансовані і лише позитивні).

Нетипові ознаки політичної джинси:

  1. Матеріал висвітлює наміри політика, що наразі не підтверджені дією. 7. Просування політичної ідеї.

Комерційна джинса — замовниками цього типу джинси є комерційні компанії, спрямована вона на просування певного товару, послуги чи самої фірми для збільшення доходів компанії. До цього типу джинси також можна віднести матеріали не якоїсь певної компанії, а групи компаній, які спрямовані на ухвалення або ж неухвалення певних державних рішень.

Ознаки комерційної джинси:
  1. Матеріали спрямовані на просування певної торгової марки або товару чи послуги певної торгової марки.
  2. У матеріалі безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта.
  3. У матеріалах містяться елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта (номери телефонів, посилання на сайти).
Нетипові ознаки комерційної джинси (не завжди означають замовність матеріалу):
  1. Матеріали просувають певні законопроекти, що необхідні виробникам певних товарів чи послуг, або ж нівелюють законопроекти, що їм зашкодять.
  2. Матеріали пропагують ідею, яка стимулює вживання певних товарів чи послуг.
  3. Матеріали спрямовані передусім на отримання коштів.
  4. У матеріалі є зображення певної конкретної торговельної марки.

Іміджева джинса — матеріали, замовниками яких є благодійні фонди, релігійні структури та державні органи. Такі матеріали можуть не бути прямо пов’язані з політичною чи економічною вигодою, вони підтримують соціальний рейтинг і впізнаваність таких структур.

У межах цього моніторингу іміджева джинса належить до політичної.

Моніторинг проводять експерти ІМІ за підтримки програми "У-Медіа" "Інтерньюз Нетворк".

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!