ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Переважно статистика: як онлайн-ЗМІ Черкащини пишуть про вакцинацію

Черкаські медіа не надто багато писали про вакцинацію і найбільше уваги приділяли статистиці вакцинованих та старту роботи центру масової вакцинації в Черкасах. Водночас основними джерелами публікацій була пресслужба облдержадміністрації і майже ніколи власна робота журналістів.

Такими є результати червневого моніторингу Інституту масової інформації, метою якого було визначити частку матеріалів про вакцинацію в регіональних онлайн-медіа, виокремити основні типи текстів та дослідити джерела інформації в матеріалах про вакцинацію в регіональних онлайн-медіа.

Моніторинг охопив публікації із 7 до 10 червня 2021 року. До дослідження взято матеріали зі стрічок сайтів 18000ПровсеВичерпноПрочерк та Zmi.ck.ua

Усього за цей період сайти опублікували 608 матеріалів. Від 102 на Zmi.ck.ua до 153 на "Прочерку". З них вакцинації стосувалися 36 новин, себто 6%. Найбільше про вакцинацію писали на сайті 18000, де цю тему зачіпали в 10% публікацій. На сайті "Вичерпно" стосувалися вакцинації 7% новин, 5% – у Zmi.ck.ua, 4,4% – "Прочерку" і 4% – "Провсе". 

Половина з цих публікацій – офіційні звіти про перебіг вакцинації, себто статистика кількості вакцинованих за той чи інший період в області, яку кожної робочої доби наводить на сайті Черкаської ОДА заступниця очільника адміністрації Лариса Кошова. 

Чверть публікацій про вакцинацію – анонси й оголошення про старт роботи в Черкасах центру масової вакцинації в режимі "вихідного дня", що припадав на 12 червня, про що щонайменше один раз за період моніторингу писали всі аналізовані ЗМІ.

Інша чверть – новини про вакцинацію. До прикладу, замітка на "Вичерпно" про те, що до України доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer чи ж публікація 18000 про те, що на Черкащині розпочалася вакцинація державних службовців та працівників суду. 

Джерелами абсолютної більшості – 86% – публікацій про вакцинацію були пресслужби організацій, установ та органів влади (зокрема, їхні офіційні речники та пресрелізи). Найчастіше це була пресслужба Черкаської ОДА. Також джерелами новин про вакцинацію були, наприклад, пресслужби Черкаської міської ради та Центру громадського здоров’я МОЗ України. 

Ще майже 12% джерел у новинах про вакцинацію стали соцмережі та офіційні сайти. До прикладу, 18000 у публікації про те, як отримати другу дозу вакцини проти COVID посилаються на Facebook-сторінку МОЗ. 

З огляду на тему у вибірці, можливо, бракувало просвітницьких та аналітичних матеріалів, де б, наприклад, ішлося про особливості окремих видів вакцин та їхньої дії, допусків і т. ін. чи ж наводилися б думки й роз’яснення фахівців абощо. Джерелом таких публікацій могла б бути власна робота журналістів або ж принаймні інші, національні чи й закордонні, ЗМІ. Натомість у вибірці наявний лише один матеріал, джерелом якого є власна робота журналістів, – це публікація 18000, у якій генеральна директорка директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров’я МОЗ Марія Карчевич розповіла журналістам видання, коли і як в Україні видаватимуть так звані ковідні сертифікати.

Цікаво також згадати, що в березні минулого року, коли лише було оголошено пандемію та запроваджено перші карантинні заходи, стрічки цих самих сайтів на 23% складались із публікацій про коронавірус, вже у квітні цей показник зріс до 46% і в  травні минулого року теж тримався на позначці 40%.  

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!