ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Можливі небезпечні ситуації та безпека журналістів: яка ситуація в полтавських редакціях

15.02.2022, 10:15
Надія Кучер

Основна тема, про яку зараз говорять і пишуть майже всі всеукраїнські видання, – російська ескалація на кордоні України. Чи складають полтавські редакції план дій для своїх журналістів у разі небезпеки – у блозі представниці ІМІ.

У Полтаві, оскільки місто не на кордоні, зберігаються спокійні настрої.

Що ж говорить офіційно влада? Якщо на рівні обласної влади заявляють про повну готовність дати відсіч в разі потреби, то міська влада залишається в дещо незрозумілій ситуації.

У державі у зв'язку з напругою кордоні та через концентрацію російських військ триває зараз переформатування Сил територіальної оборони. Це необхідно, щоб те чи інше місто функціонувало в умовах бойових дій, якщо такі умови виникнуть. І для захисту стратегічних підприємств та інфраструктури, якщо така необхідність виникне.

Щодо Полтави, міська влада ще не ухвалила програму про створення і фінансування добровольчих формувань. Тобто юридично тероборони в нашому місті не існує. Як прокоментувала представниці ІМІ в Полтавській області Аліна Рябоконь, керівниця пресслужби Полтавської міської ради, це мають розглянути найближчим часом. Та конкретної дати не назвала. 

Водночас в Україні дискусії про можливий наступ Росії тривають, медіа готуються до різних сценаріїв, як повідомляв раніше Інститут масової інформації. Серед полтавських журналістів, з якими поспілкувалася представниця ІМІ, особливої безпекової підготовки у зв'язку з можливим наступом Росії не відбувається. 

Медійники продовжують працювати у звичному режимі, висвітлювати повсякденні регіональні новини. 

Зокрема, про відсутність особливої підготовки, розроблення в редакціях безпекових планів та алгоритмів дій у разі загострення ситуації сказали такі видання: ОКІА "Новини Полтавщини", ІВ "Полтавщина", "0532.ua сайт міста Полтава". З розмов із медійниками стає зрозумілим, що така сама ситуація і в інших полтавських редакціях. 

"Не збираємо тривожних валізок, немає ні вивчення інструкцій, закупки продуктів. У роботі все абсолютно, як до цього. Хіба що два тижні тому нам провели інструкцію, як користуватися вогнегасником", – сказав у коментарі представниці ІМІ в Полтавській області Микола Лисогор, журналіст "Полтавщини", і його відповідь можна назвати узагальненою, оскільки від інших редакцій відповідь така ж.

У редакції  "0532.ua сайт міста Полтава" також особливої підготовки немає, але тему безпеки почали вивчати ретельніше:

"У нас маленька редакція. Поки що вивчаємо корисні публікації на цю тему", – прокоментувала Світлана Фільчак, журналістка "0532.ua сайт міста Полтава". 

Якщо узагальнити відповіді опитаних журналістів, стає зрозумілим, що в Полтаві редакції не здійснюють поки що підготовки. Не проводять інструктажів з безпеки, фізичної і щодо інформаційного захисту. Зі сподіванням на відсутність потреби використовувати це ІМІ все ж рекомендує потурбуватися про список основних речей, які має містити рюкзак першої необхідності, а в редакціях обговорити колективні ризики. Також нагадує про безпеку інформації та особистих пристроїв. Це особливо важливо зараз, коли дедалі більше редакцій відправляють журналістів у відрядження до зони ООС, і редакції з Полтави можуть не стати винятком. Просимо бути уважними та обережними під час перетину кордонів та на контрольно-пропускних пунктах, де ваші пристрої можуть перевірити або вилучити чи навіть конфіскувати та, відповідно, отримати доступ до інформації, що на них зберігається. 

Не зайвим буде пройти тренінг із домедичної допомоги. У Полтаві, до речі, такий днями проведуть у Містохабі, просторі для соціально-відповідальних людей. Також не варто забувати про сайт із порадами безпеки для журналістів від ІМІ – сайт Jmama, який називають мамою журналістів. 

Надія Труш, регіональна представниця Інституту масової інформації в Полтавській області

Блог підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House. Зміст блогу є відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та його автора й необов'язково відбиває позицію Freedom House.

Liked the article?
Help us be even more cool!