ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Моніторинг свободи слова на Донеччині – лише один випадок восени

За останні майже три місяці на неокупованій частині Донецької області у барометрі свободи слова Інститутом Масової Інформації зафіксовано всього один випадок перешкоджання професійній діяльності журналістів. Це сталося у жовтні, коли представників декількох маріупольських ЗМІ не пустили на одне з підприємств Ріната Ахметова, хоча вони й мали акредитацію.

Але анонсована відкрита пресконференція та так звана ознайомча екскурсія металургійним комбінатом “Азовсталь” виявилися не для всіх. Потрапити на захід мали змогу лише журналісти корпоративних ЗМІ, власником яких є доларовий мільйонер, олігарх Рінат Ахметова. Тоді місцеві журналісти (телеканал ТБ-7, міський сайт 0629), що не потрапили на захід назвали цей факт “черговим проявом цензурування” теми проблем екології, адже підприємства Ахметова є головними забруднювачами навколишнього середовища області, та Маріуполя зокрема.

За листопад та грудень по сьогоднішній день на Донеччині - не зафіксовано жодного порушення прав журналістів. На відміну від попереднього кварталу, де таких випадків було 4, серед них і побиття, і перешкоджання діяльності. Одне з кримінальних проваджень доведено до суду.

“Якщо казати про статистику то, у 2017 – зареєстровано 9 справ, з них прийнято рішення про закриття у 7 провадженнях. У 2018 році – 12 таких справ, з них прийнято рішення про закриття у - 10 провадженнях. Та у цьому році – 7 справ по “журналістським” статтям, з них прийнято рішення про закриття у 6 провадженнях, розглядається в суді одна справа” - зазначив Андріан Гоменюк, слідчий ГУНП в Донецькій області.

Ця єдина справа, що дійшла до суду - побиття Нестора Бондаренка, оператора маріупольського телеканалу “Сігма”, нападника оперативно затримали, виказали підозру та передали справу до суду.

Як не дивно, але випадок у місті Покровську із незаконним утриманням погрозами, та побиттям людей та техніки, а саме знімальної групи телеканалу “Капрі-ТБ”, так і залишився поза увагою поліції, адже справу було закрито через те, що слідчі не побачили в ньому ознак кримінального правопорушення, власне про що самих постраждалих навіть не попередили. Наразі журналісти подали оскарження до суду.

На квартальній зустрічі слідчий Андріан Гоменюк навів статистику щодо реєстрації кримінальних проваджень за “журналістськими” статтями кримінального кодексу України (171, 345-1, 347-1, 348-1, 349-1). Так по області з 2017 по 2019 рік внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань - 28 кримінальних проваджень. На теперішній час перебувають на розгляді слідчих підрозділів ГУНП в області 5 кримінальних справ вказаної категорії.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця ІМІ в Донецькій області

Матеріал підготовлено в межах проекту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки FreedomHouse

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!