ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Місцеві політики й посадовці – головні замовники джинси в дніпровських онлайн-медіа

Такі результати вересневого моніторингу ІМІ, під час якого ми аналізували джинсу, її кількість і замовників. Також ми досліджували ресурси на наявність контрагітації й неналежно маркованої реклами. У Дніпрі аналізувалися п’ять найвідвідуваніших ресурсів: nashemisto.dp.ua/, dnepr.info/uk/, dp.informator.ua, gorod.dp.ua, 056.ua з 4 до 8 вересня 2023 року включно.

Усього за вказаний період налічили 826 новин, з них 30 публікацій, або 3,6% джинси. Ще чотири публікації, або 0,5% загальної кількості новин онлайн-медіа, були контрагітацією. Політична і комерційна джинса публікувалася майже в рівних пропорціях: 1,7% та 2% відповідно. Неналежно маркованої реклами зафіксували трохи більше, 17 публікацій, або 2,5% загальної кількості новин.

Усього в медіа Дніпра за період моніторингу вийшло 3,6% матеріалів з ознаками замовності. У порівнянні з довоєнним 2021 роком політичної джинси та контрагітації стало дещо менше. Так, у 2021 році 4% новин у дніпровських онлайн-медіа були політичною джинсою, ще 1% – контрагітацією. Напередодні виборів у 2020 році загалом політична джинса була зафіксована в 4,4% дніпровських новин.

Наприклад, матеріалом з ознаками замовності є публікація, яку поширили "Наше місто" та "Днепр Інфо" з посиланням на допис міського голови Дніпра Бориса Філатова про діяльність уже колишнього очільника Міноборони України Олексія Резнікова. Філатов позитивно відгукується про Резнікова та підтримує його після того, як стало відомо про відставку міністра. Обидві публікації в медіа мали схожі, досить емоційні заголовки. Так, у "Нашого міста" це було: "Олексію, пам’ятай, велике бачиться на відстані: Борис Філатов прокоментував відставку міністра оборони", а в "Днепр Інфо" – "Велике бачиться на відстані: мер Дніпра прокоментував відставку міністра оборони".

Також усі аналізовані видання опублікували однаковий матеріал з майже ідентичними заголовками про те, що в Дніпрі до Дня міста 32 родини військових отримали ключі від нових квартир. Про це написали "Наше місто", "Інформатор", gorod.dp.ua та "Днепр Інфо". До речі, видання 056 теж написало цю новину, проте в них цю новину позначено приміткою "Політичні новини". Так на сайті неналежно маркують рекламу. У вихідних даних сайту вказано, що "матеріали з плашками "Промо", "Партнерський матеріал", "Партнерський спецпроект", "Політичні новини", "Прес-реліз", "PR", "Офіційно" публікуються на правах реклами.

Коментарі в цих компліментарних новинах надають мер Дніпра Борис Філатов і голова Дніпровської ОВА Сергій Лисак. У цих новинах порушено такі стандарти журналістики, як повнота матеріалу, баланс думок і точок зору.

Сайт "Інформатор" досить активно писав про міського голову Кам’янського Дніпропетровської області Андрія Білоусова.

Так, 5 вересня на сайті з’явилися дві новини: перша – "У 2024 році у Кам’янському відновлять програму підтримки ОСББ та ЖБК", друга – "На День міста у Кам’янському запустять в роботу ряд соціально важливих об’єктів". 7 вересня сайт опублікував ще одну новину "У школах Кам’янського у новому навчальному році відновили гаряче харчування". Зауважимо, що кожного разу "Інформатор" посилається на дописи Білоусова в Telegram, де йдеться про позитивні зміни, які робить він чи міська влада. Тут його повідомлення за 5 та 7 вересня, з яких, власне, і писали новини. Знову ж таки новини на сайті написано без балансу думок, точності й повноти.

Загалом найбільше політичної джинси ми зафіксували якраз в "Інформатора" – чотири публікації, або майже 3%. "Наше місто" опублікувало три новини з ознаками політичної замовності, або 2% із загальної кількості новин на сайті, gorod.dp.ua опублікував чотири новини (або 1,8%), "Днепр Інфо" мав чотири публікації (або 1,6% джинси) замовних. На сайті 056.ua у цей період політичної джинси ми не виявили.

Відповідно до даних вересневого моніторингу, замовниками політичної джинси стали представники / органи місцевої влади в 64% матеріалів, ще в 36% – політики місцевого рівня. Згідно з моніторингом за 2021 рік, половину джинси тоді замовляли органи місцевої влади.

Комерційну джинсу публікували на всіх ресурсах моніторингу. Варто додати, що комерційна джинса – це матеріали, які не марковані як реклама чи в будь-який інший спосіб та мають на меті просування певного товару, послуги чи самої фірми з метою збільшення доходів компанії. Усього матеріалів, які можна зарахувати до комерційної джинси, зафіксовано 16 штук, це майже 2% загальної кількості новин. Комерційної джинси найбільше виявили в gorod.dp.ua – 3,7% (вісім повідомлень) і "Нашого міста" – 3,5% (п'ять повідомлень). У решти сайтів ("Інформатор", 056, gorod.dp.ua) були тільки по одній публікації з ознаками комерційної замовності.
Так, наприклад, "Наше місто" писало про вартість відпочинку в Дніпрі та Карпатах зі згадкою про низку готелів, які можна замовити через систему інтернет-бронювання житла. А gorod.dp.ua писав про алкоголь, електроніку, світлотехнічну компанію та розповідав про групу "Метінвест". Слід додати, що одним з акціонерів є Рінат Ахметов – бізнесмен, був народним депутатом від Партії регіонів.

Неналежно маркована реклама

На дніпровських сайтах ми зафіксували 17 публікацій, або 2%, неналежно маркованої реклами із загальної кількості новин. Публікували такі тексти тільки на 056.ua. Як ми вже писали вище, у вихідних даних сайту перелічено список позначень, які свідчать, що матеріал публікують на правах реклами. Всього за час моніторингу видання опублікувало 138 новин, неналежно маркована реклама тут становила 12,3% загальної кількості новин. Так, наприклад, під плашкою "Новини компаній" вийшли анонс туру співака Володимира Дантеса, публікація про компанію, яка займається розробленням сайтів, матеріал з рекомендаціями щодо вступу до вишів за кордоном. Під плашкою "Партнерський матеріал" вийшов текст із заголовком "Індивідуальні юридичні консультації, тренінги та ради ВПО: як переселенцям на Дніпропетровщині допомагають інтегруватися в нову громаду".

Є і позитивні зрушення. Наприклад, ми зафіксували, що "Інформатор" деякі матеріали маркує як "Реклама". І це, безперечно, гарна тенденція. Так, під плашкою "Реклама" вийшли тексти про Дніпровський металургійний завод, благодійний фонд, компанію, яка звітує про благодійність для ЗСУ та відкриття лікарні, де йдеться про спонсорів.

Контрагітація

У новинах онлайн-медіа ми зафіксували 0,5% контрагітації. У довоєнний період, 2021 року, контрагітація становила 1%. Контрагітацію виявили тільки в gorod.dp.ua. Контрагітація – це матеріали з ознаками замовності, які опубліковано проти когось.
Так, наприклад, у тексті "Береза: Уже п’ять років слухаю чутки, що Коломойський неофіційний власник Дніпра-1" – контрагітація, спрямована проти Ігоря Коломойського.
А в матеріалі "У Підгородному спалахнув скандал навколо нової сонячної електростанції" – контрагітація, спрямована на такого собі "депутата П". Матеріал ґрунтується на одному коментарі та не пропонує читачеві точку зору інших учасників конфлікту чи позицію, скажімо, закону.

Варто зазначити, що на тлі результатів інших міст кількість джинси в дніпровських медіа значно вища. Адже, до прикладу, у Харкові – 1,2%, а в Одесі відсоток політичної джинси становить лише 0,4 % новин.

Оля Василець, регіональна представниця Інституту масової інформації в Дніпропетровській області

Liked the article?
Help us be even more cool!