Лучанка через суд намагатиметься отримати повну відповідь на запит
21.07.2018, 12:00
Мая Голуб
Бувають ситуації, коли розпорядник інформації може надати відповідь на запит, але не на всі питання. Відповідь надана, але ж не вся.
У подібних випадках варто скаржитись на ненадання всієї запитуваної інформації та звертатися до суду.
І нема різниці: подає запит журналіст чи звичайний громадянин, якого цікавить суспільно важлива інформація.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
Також можна не пояснювати розпоряднику інформації, для чого потрібна відповідь на запит. Адже, відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення подання причини запиту.
Представниця громадської організації «Волинське об’єднання зоозахисту» Ірина Петренюк подала позов до суду через отримання неповної відповіді на запит.
На сайті Єдиного реєстру судових рішень зазначено, що Волинський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі за позовом Ірини Петренюк до Луцької міської ради.
31 травня 2018 року Ірина Петренюк звернулася до Луцької міської ради із запитом на отримання інформації в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації». Вона просила надати акти всіх службових перевірок на комунальне підприємство «Ласка» за період 2012-2018 роки. КП «Ласка» в Луцьку проводить вилов, стерилізацію та прилаштування безпритульних тварин.
Запит на отримання інформації Ірина Петренюк надіслала через електронний майданчик у мережі Інтернет https://dostup.pravda.com.ua на електронну адресу Луцької міської ради [email protected].
7 червня 2018 року виконавчий комітет Луцької міської ради надав їй відповідь, зазначивши, що за вказаний період проводилося одне службове розслідування. Однак було ухвалено рішення про відмову у наданні Ірині Петренюк акта службового розслідування, оскільки він містить службову інформацію, тобто інформацію з обмеженим доступом.
Адвокатка Тетяна Юзвяк у позовній заяві зазначила, що акт службового розслідування не може належати до службової інформації, адже за змістом п. 1 ч.1 ст. 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації» до службової може бути віднесена інформація, що:
1) міститься в документах суб’єктів владних повноважень, які становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію, зокрема доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов’язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішення;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Відповідно до чинного законодавства, запитувана інформація є суспільно важливою. Адже якщо у КП «Ласка» були порушення, то це дійсно серйозно. Ірина Петренюк має підозри щодо можливих порушень утримання безпритульних тварин на території комунального підприємства. Також зоозахисниця підозрює, що безпритульних тварин могли вбивати й здійснювати інші порушення щодо них.
Ірина Петренюк розповіла, що вже не перший рік цікавиться долею безпритульних тварин.
«Тема комунального підприємства "Ласка" є важливою для мене та для багатьох інших людей, бо ми не є байдужими до страждань та болю інших живих істот, які не можуть самі заявити, що їх права порушують, що їх обкрадають, залишають у муках гинути від хвороб та холоду, а деколи знищують за допомогою щурячої отрути», – сказала зоозахисниця.
В Ірини Петренюк вже є одна виграна судова справа щодо ненадання відповіді на запит. Вона судилася за право отримання інформації на запит від комунального підприємства «Ласка» про транспортування живих безпритульних тварин. Детальніше про це можете почитати у блозі на сайті ІМІ.
Мая ГОЛУБ, регіональна представниця ІМІ у Волинській області
Блог підготовано в рамках проекту ГО “Інституту масової інформації” за підтримки Міжнародної громадської організації Internews Network, що реалізує програму “У-Медіа”, за фінансової підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID).
Liked the article?
Help us be even more cool!
Help us be even more cool!