ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Кримінал, аварії та надзвичайні ситуації – головні теми в стрічках черкаських онлайн-ЗМІ

Третина новин черкаських онлайн-медіа – публікації про аварії, надзвичайні ситуації та кримінал. Другою за частотою тематикою є коронавірус, а трійку замикає політика. Водночас, наприклад, новин про Операцію Об’єднаних сил чи екологію мізер, а публікацій про права людини і взагалі немає. Разом з тим кількість новин з ознаками замовності становить менш ніж 2%.

Такими є результати листопадового моніторингу ІМІ, що мав на меті дослідити ключові теми в новинах черкаських онлайн-медіа та частку новин з ознаками замовності.

Моніторинг тривав із 2 до 6 листопада 2020 року включно. До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000ПровсеВичерпноПрочерк та Zmi.ck.ua. До уваги не бралися блоги, анонси, прогнози погоди, попередження про вимкнення світла чи води тощо. 

Усього за період дослідження на сайтах з’явилося 568 публікацій. Найбільше, 148 новин, опубліковано на "Прочерку", найменше, 83 новини, – на Zmi.ck.ua. 

33% публікацій зі стрічок згаданих ЗМІ – новини тематики кримінал, аварії та надзвичайні ситуації. Абсолютна їхня більшість – повідомлення та релізи пресслужб поліції, управління ДСНС, прокуратури або ж т. зв. рерайт із їхніх сторінок у соцмережах. По 41 публікації на цю тематику – в стрічках сайтів "Вичерпно" та 18000 (34 та 35% усіх новин у стрічці відповідно), 40 (27%) – у "Прочерку", 33 (33%) та 31 (37%) – у "Провсе" та Zmi.ck.ua відповідно. Що становить 35% усіх новин у стрічці  

Нерідко одна і та сама публікація може фігурувати в стрічках усіх п’яти згаданих сайтів. Часто такі короткі публікації складаються з декількох речень опису факту чи події та фото (рідше відео) і не мають суттєвого інформаційного чи ж тим паче суспільно важливого або принаймні превентивного навантаження, а буквально слугують наповненням стрічки до певного показника кількості новин на день. 

Як-от, до прикладу, публікації "Під час руху на Черкащині загорілася автівка" чи ж "Не пропустив: у Черкасах біля Долини Троянд сталася аварія (ФОТО)" на сайті Zmi.ck.ua, новини "На Христинівщині у пожежі постраждала жінка" на "Прочерку", "Двох черкащан судитимуть за торгівлю наркотиками" на "Провсе", "На Черкащині сталася пожежа у багатоквартирній будівлі, постраждара пенсіонерка" на "Вичерпно" або “У Черкащанина при обшуку виявили зброю” на 18000.

Друга за частотою тематика – пандемія коронавірусу. У стрічках медіа, які підлягали моніторингові, таких новин – 23%. Найчастіше йдеться як про регулярне оновлення географічної, державної, міської чи регіональної статистики хворих, рідше про новини з лікарень, оголошення або ж пояснення тих чи інших протиепідемічних заходів, запроваджених урядом, тощо.

Третя за частотою тематика – політика, на яку припадає 14% публікацій із загальної кількості новин. У період моніторингу це були переважно публікації про результати виборів у громадах регіону. 

Новини соціальної тематики серед інших зайняли 9%, економіки / бізнесу – 6%, розважального контенту – 5%, спорту – 3% загальної кількості новин.

Водночас новин на тему Операції Об’єднаних сил усього дві, на тему екології – п'ять, з який три майже ідентичні публікації про рівень забруднення повітря в Черкасах на сайтах 18000Прочерк та Вичерпно. Міжнародних новин чи ж публікацій про права людини в п’ятиденній добірці моніторингу не виявилось узагалі.

Що ж до новин з ознаками замовності, то таких було всього 10, або 1,7% загальної кількості новин за цей період. На сайті 18000 таких публікацій не було взагалі, на "Провсе" їх було три, а на "Прочерку" – чотири, що становить 2,7% загальної кількості новин у стрічці в період моніторингу. Що ж до співвідношення політичної та комерційної джинси, то у звітному періоді переважала комерційна: 80 до 20%, вісім та дві публікації відповідно.

До прикладу, медіа без належного маркування рекламували кухнімережу супермаркетівбанківські послугиломбард у місті Дніпрі. Сайт Zmi.ck.ua розміщував у стрічці новин оголошення про вакансії на птахоплемзаводі. Авжеж не обійшлось і без політичної джинси. Наприклад, сайт "Прочерк" опублікував новину з ознаками замовності про зустріч лідера однієї з партій з активом, а "Вичерпно" – статтю про благодійність іншої партії. 

Варто нагадати, що реклама в Україні регламентується Законом "Про рекламу". Згідно з ним (стаття 9), вона має бути чітко відокремлена від іншої інформації і мати позначку "Реклама" або "На правах реклами" тощо. А у випадку з політичною тематикою – "Політична реклама", "Політична агітація" тощо. На жаль, моніторинг укотре довів, що медіа не завжди дотримуються цього закону і ставлять рекламні матеріали без маркування або ж з маркуванням, що не відповідає Закону “Про рекламу”.

Повертаючись до розподілу новин за тематикою, варто зазначити, що кримінал з НС, пандемія та політика традиційно є топтемами в черкаських ЗМІ. Це, зокрема, показав серпневий моніторинг основних тем публікацій на фейсбук-сторінках черкаських онлайн-ЗМІ. Тоді як у стрічках соцмережі, так і на сайтах видань найбільше було політики та криміналу, а замикав цю тематичну трійку коронавірус. Утім, пандемія на своєму початку, у березні та квітні, також очолювала список топтем, як показав тодішній моніторинг. Отже, можна констатувати, що найпопулярніші теми для ЗМІ впродовж майже всього року незмінні й лише змінюють позиції в топтрійці.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!