ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

ДТП, кримінал, соціалка та коронавірус: які теми переважали в листопаді у волинських медіа

04.12.2020, 11:01
Мая Голуб

Тематика негативних новин у волинських медіа переважає над позитивними. А джинса в деяких медіа Волині нікуди не зникла. Окремі сайти поширювали "чорнуху" на тему місцевих виборів, хоч це суперечить професійним стандартам у журналістиці.

Такими є результати нового моніторингу від Інституту масової інформації, що тривав із 2 до 6 листопада цього року включно.

Цього місяця ІМІ провів моніторинг п’ять популярних волинських сайтів, щоб визначити найпопулярніші теми листопада, а також наявність чи відсутність джинси (матеріалів з ознаками замовності) і контрагітації. Під аналіз потрапили "Волинські новини", "ВолиньPost", "Волинь24", "Район.in.ua" та "Під прицілом". Загалом промоніторено 1216 новин, із них 1% був з ознаками замовності. Не було джинси на сайті "Район.in.ua".

Про що найчастіше писали в медіа

Найбільше новин на п’яти промоніторених сайтах було на тему криміналу, надзвичайних подій і ДТП – 28% загальної кількості промоніторених новин. На другому місці – новини про пандемію і коронавірус (20%), на третьому – соціальна тематика, 15,6%.

Новини про ДТП зазвичай були передруками з інших видань або ж надіслані пресслужбою, із сайту поліції чи із сайту Державної служби надзвичайних ситуацій України. Фото з ДТП на сайтах бували й ексклюзивні, якщо хтось із редакції був свідком або ж надіслали фото люди, що це побачили. 

Наприклад, новина про ДТП  із заголовком "У Луцьку ДТП за участю поліцейського авто" на сайті "Волинські новини" зроблена з Facebook-повідомлення активіста. Також у тексті є посилання на очевидців, хоча немає коментаря поліції. У цій новині неповна інформація, адже коментар з боку поліції мав би бути теж.

У новині на цьому ж сайті про те, що "У Луцьку на пішохідному переході збили бабусю", є фото з підписом "Волинські новини", а це означає, що, ймовірно, хтось із редакції зробив фото та одразу записав коментар.

Про COVID-19 в аналізованих онлайн-медіа постійно публікують статистику від Міністерства охорони здоров’я, зокрема про кількість ПЛР-тестувань, хворих на COVID-19, про кількість тих, хто одужав, померлих. Також публікується інформація про карантин в Україні та в інших країнах.

До соціальної тематики ввійшли новини про медицину, що не стосуються теми коронавірусу, освіту, соціальні виплати та інше. Цікавою новиною на на сайті "ВолиньPost" на соціальну тематику є текст "У ВНУ імені Лесі Українки обрали представника серед іноземних студентів".

На міжнародну тематику опубліковано 12% матеріалів загальної кількості новин. Міжнародні новини були на окремих сайтах про вибори президента в США та протести там через підрахунок голосів. Були новини й про вибори президента в Молдові, теракт у Відні, рятування дельфінів у Шрі-Ланці  та про події в Білорусі, Італії та інших країнах. Волинь – прикордонний регіон, тому чимало було новин про Польщу. Актуальна тема  про українських заробітчан у сусідній Польщі, про акції протесту через заборону абортів, посилення карантину та ситуацію з  коронавірусом там.

Однак на сайті "Волинь24" є певні недоліки в заголовках на міжнародну тематику. На цьому сайті можна побачити заголовки про події за кордоном, але без вказування про те, де це сталося. Деякі читачі можуть подумати, що події відбуваються на Волині, але в новині йдеться зазвичай йде про інші країни.

Також за цей період про політику опубліковано 7% новин, економіку і бізнес – 4,6% із загальної кількості публікацій на сайтах. Мало новин було про права людини, ООС і війну на сході та спорт – у межах одного відсотка з кожної тематики.

Джинса, маніпуляції та "чорнуха" в медіа

Відповідно до методології моніторингу Інституту масової інформації, політична джинса – це немаркований матеріал, що має на меті привернути увагу або підтримувати інтерес до політика або політичної сили, зокрема, щоб спонукати голосувати або не голосувати за них на виборах. Джинса та контрагітація  – це і є матеріали з ознаками замовності.

Найбільше контрагітації та критики на першому тижні листопада було проти ексмера і кандидата на посаду Луцького міського голови Богдана Шиби, який програв другий тур раднику Луцького міського голови Ігорю Поліщуку. Так, про Шибу був опублікований негатив з ознаками маніпуляцій  на сайтах "Волинські новини", "ВолиньPost", "Під прицілом". Маніпулятивним є текст із заголовком "Богдана Шибу знімали з реєстрації на вибори мера Луцька за те, що він розсилав листівки померлим" на сайті "Волинські новини". У тексті немає коментаря політика, а також наявні семантичні й смислові маніпуляції. Такий самий текст з аналогічним заголовком з’явився і на сайті "ВолиньPost".

Ще одна новина ("Богдан Шиба – мер, якого освистали лучани") на сайті "Волинські новини" не має прив’язування до часу, хоча йдеться про часи Майдану. У тексті та заголовку є маніпуляції, бо на відео видно, що політика на сцені на момент знімання не було, а зачитував один чоловік його прізвище. На сайті "Під прицілом" також опублікували аналогічну новину "Фууу! Ганьба!”: Шибу-мера привселюдно освистали лучани на майдані (відео)" напередодні другого туру виборів міського голови Луцьку. 

Натомість, на сайті є позитивний матеріал з ознаками замовності про те, що партія "Батьківщина" підтримала опонента Шиби Ігоря Поліщука з доданим  негативом про його колишнього суперника.

Джинса комерційна

Матеріали з ознаками замовності бувають не лише політичні, а й комерційні. Рекламні тексти мали б бути позначені, якщо йдеться про якийсь бізнес або  певну послугу за гроші. Однак в онлайн-виданнях не завжди можна побачити таке маркування.

Так, на сайті "Волинь24" було таких два тексти з ознаками комерційної замовності. Зокрема, новини "Ресторан "FatCat" дарує Вам знижку –20% святкування ювілеїв, днів народжень, весіль, корпоративів та радісних подій"  та "Унікальний масажер допоможе кожному "побудувати" тіло мрії та здатний усувати біль та скутість м’язів".

Загалом моніторинг новин показав, що на проаналізованих сайтах переважають прессрелізи та передруковані з інших сайтів новини про ДТП, надзвичайні події та кримінал. Читач відкриває стрічку новин та "поринає" в хвилю негативу,  поширену в медіа. Але, з іншого боку, це може бути як попередження іншим про можливі небезпеки. Хотілося б бачити більше ексклюзивних новин, про що ще не написали всі інші п’ять сайтів. Адже завдання журналістів – інформувати та показувати реальність такою, як вона є, без перебільшень та прикрашання.

Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!