ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Дніпровські локальні медіа і локальна політична джинса: моніторинг ІМІ

Міські голови Дніпра і Кам’янського, Філатов і Білоусов, а ще інші посадовці – ті, на кому активно продовжили джинсувати дніпровські ЗМІ. За час моніторингу ми виявили 4% політичної джинси, що більш ніж удвічі переважає торішній показник. Публікували медіа і комерційну джинсу, і неналежно марковану рекламу. Комерційна джинса становила 2,3% новин, що також більше за тогорічні підрахунки. Контрагітації, тобто матеріалів проти когось, під час моніторингу не виявили. Тільки одне медіа належно маркувало рекламні матеріали.

Такі результати моніторингу Інституту масової інформації щодо джинси в локальних медіа, зокрема політичної та її замовників, комерційної, контрагітації та неналежно маркованих матеріалів. У Дніпрі досліджували п’ять найвідвідуваніших ресурсів: "Інформатор Дніпро", 056.ua, "Наше місто", "Дніпро Інфо" та gorod.dp.ua. Тривав моніторинг із 2 до 6 вересня 2024 включно. Проаналізовано 787 новин.

 

Політична джинса та її замовники

Нагадаємо, джинса – це прихована реклама (замовний матеріал) у вигляді журналістського матеріалу, спрямована на поліпшення / погіршення або ж створення позитивного / негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок, товарів, держструктур, благодійних фондів та релігійних організацій і жодним чином не позначена як реклама. Одразу зауважу, що навіть одна новина, навіть її одна ознака в медіа – це погано за замовчуванням. Це свідчить про те, що той чи інший ресурс щось приховує від своєї аудиторії чи є не зовсім чесним, не маркуючи реклами.

Цього року політичної джинси в локальних дніпровських ЗМІ було 4%, або ж 33 повідомлення. За результатами тогорічного моніторингу, сайти опублікували лише 1,7% матеріалів з ознаками політичної замовності.

Найчастіше ознаки замовності мали тексти про представників та органи місцевої та регіональної держвлади – 73%, або 24 публікації. Традиційно піарили мера Дніпра Філатова. Якраз цього тижня він їздив за кордон, тож ішлося про досягнення цього відрядження. Наприклад, "Наше місто" опублікувало новину "У Драммені Філатов прочитав лекцію місцевим рятувальникам про досвід Дніпра у війні з рф", gorod.dp.ua писав, що "У Кельні мер Дніпра Філатов обговорив із німецькими посадовцями посилення співпраці в галузях економіки, культури та гуманітарної підтримки", а на "Нашому місті" вийшла публікація з точнісінько таким самим заголовком про Кельн, співпрацю і галузі.

Про кого ж джинсували найчастіше?

Про органи й представників центральної державної влади медіа розмістили не менш ніж 12% (або чотири повідомлення), політиків місцевого рівня – 9% (або три повідомлення), політиків всеукраїнського рівня – 6% (або два повідомлення). Водночас найменше матеріалів з ознаками політичної замовності має "Дніпро Інфо" – 0,6% загальної кількості новин у стрічці.

"Інформатор Дніпро" мав 5,5% джинси із загальної кількості матеріалів. Як і торік, це медіа публікувало джинсу про міського голову Кам’янського Дніпропетровської області Андрія Білоусова. Майже половина замовних текстів, чотири з дев'яти, стосувалися Білоусова і його позитивної репутації.

Колаж. Скриншоти новин із сайту "Інформатор Дніпро" про Андрія Білоусова, мера Кам’янського

Також "Інформатор Дніпро" писав про проєкт Юрія Голика. Йдеться про розроблення тестування дронів для військових. У цьому тексті Голика представили як підприємця і волонтера. Та нагадаю, Юрій Голик був радником прем’єр-міністра Олексія Гончарука, радником голів обласних адміністрацій у Дніпрі та Запоріжжі й брав участь у програмі "Велике будівництво". Bihus.Info у 2023 та 2024 році опублікував власні розслідування "Щодо великого будівництва", і одним з фігурантів цих матеріалів був саме Юрій Голик. У розслідуваннях Голика називають ідеологом та консультантом "Великого будівництва".

Журналісти Bihus.Info розповідають про листування з колишнім власником будівельної компанії "СК "Стройінвест", яка за останні кілька років отримала від держави понад 4 мільярди гривень на різні роботи, зокрема й у межах "Великого будівництва". У листуванні в деталях обговорюється статус об’єктів, а також анонсуються майбутні виділення коштів. Також після розслідування 2022 року, де йшлося про гроші "Великого будівництва", детективи НАБУ провели низку обшуків, зокрема й у Юрія Голика.

"Наше місто" опублікувало 5,6% новин з ознаками політичної замовності, gorod.dp.ua і 056.ua – по 5% відповідно. Власне, сюди потрапили повідомлення про вже згадані раніше відрядження міського голови Дніпра Філатова за кордон. Чи, наприклад, новина від 056.ua про перевірку гучномовців у Дніпрі, де фактично немає новини, але є коментар представника комунального підприємства міської ради Дніпра. Gorod.dp.ua писав про роботу чергового по місту. Це коли представник міської ради Дніпра йде перевіряти роботу міської ради Дніпра. Цього разу це були ремонти в будинках ОСББ, які він перевірив і розповів про великі масштаби та гарну якість виконаних робіт.

Окремо варто звернути увагу, що моніторинг показав відчутно велику кількість новин, які є лояльними до місцевої влади. Часто це матеріали, написані за пресрелізом від місцевої влади. У них зазвичай бракує балансу думок, можуть бути питання до достовірності та відокремлення фактів від коментарів. Подібні матеріали можна зарахувати до так званого паркету. Це матеріали на основі брифінгів, пресконференцій чи пресрелізів посадовців, політиків. Часто це матеріали про якісь успіхи, розвиток, перемоги й що все це відбулося завдяки цим ось посадовцям. Отож переважали новини саме такі, на основі пресрелізів міської ради. Ці новини не потрапили до моніторингу. Але ось кілька прикладів таких компліментарних матеріалів. Наприклад, від gorod.dp.ua про підготовку до опалювального сезону чи про відвідини міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком нового ліцею в Дніпрі або про ремонт доріг у матеріалі "Нашого міста" і багато інших.

Комерційна джинса

Комерційна джинса становить 2,3% загальної кількості новин з усіх сайтів, або 18 повідомлень. Її кількість збереглася фактично на тому самому рівні, що й минулого року. Тоді цей показник становив 2% матеріалів з ознаками комерційної замовності. Не було комерційної джинси в "Інформатор Дніпро". Решта ж сайтів писала про різноманітні проєкти, послуги, видаючи це за журналістські новини. Найбільше таких повідомлень має "Наше місто" – 3,8%, або шість повідомлень, та gorod.dp.ua 3,4%, або сім повідомлень. У 056.ua було 3% таких новин (або три повідомлення), "Дніпро Інфо" – 1,3% (або два повідомлення). Так, gorod.dp.ua писав про будинок для літніх людей або ж про ресурс, що займається спортивними новинами. 056.ua писав про акції в магазинах і послуги провайдерів. До речі, "Інформатор Дніпро" це саме повідомлення опублікував з позначкою "Рекламний матеріал".

"Наше місто" писало про компанію у сфері харчових та агротехнологій. Йдеться про компанію МХП і про те, що вона потрапила до трійки лідерів за обсягом інвестицій у розвиток бізнесу. Власник компанії Юрій Косюк ще в липні 2014 року був призначений першим заступником глави Адміністрації Президента України і був позаштатним радником президента Петра Порошенка до травня 2018 року. На сайті руху "Чесно" йдеться про три справи, до яких, ймовірно, причетний Косюк. Зокрема, йдеться про забудову археологічної пам’ятки, ухилення від сплати податків, шахрайські схеми.

Скриншот із сайту "Інформатор Дніпро"

 

Неналежно маркована реклама

Неналежно марковану рекламу розміщували два ресурси – "Інформатор Дніпро" та 056.ua. Ці матеріали мали позначки "Партнерський матеріал", "Новини компаній" тощо, проте були опубліковані як рекламні. За результатами моніторингу, неналежно маркованої реклами в стрічках новин було 1,4%. Це менше, ніж торік: у 2023 році цей показник становив 2%. Так, 056.ua у вихідних даних указує, що "матеріали з плашками "Новини компаній", "Промо", "Партнерський матеріал", "Партнерський спецпроект", "Політичні новини", "Пресреліз", "PR", "Офіційно" публікуються на правах реклами". Матеріалів з такими позначками, у яких писали про воротатаксімаскувальні сітки тощо, видання має понад 9%.

Скриншот із сайту 056.ua

"Інформатор Дніпро" в розділі "Про нас" зазначає: "Ми – комерційне ЗМІ і отримуємо доходи від реклами. Публікації, розміщені на комерційній основі, маркуються позначкою "Партнерський матеріал". Таких повідомлень з неналежним маркуванням було 1,2%, або дві публікації. Одна з них стосувалася збору для військових, який організували магазин Eva та Фонд Притули. Інша стосувалася низки бізнесів, які започатковані в Дніпрі, але масштабувалися вже у великі проєкти.

Водночас саме "Інформатор Дніпро" – єдиний ресурс, який має матеріали, марковані як "Рекламний матеріал". Тобто читач чітко розуміє, що перед ним реклама. Звісно, хотілося б, щоб так робили всі – чітко відокремлювали журналістські матеріали від рекламних. До речі, така сама ситуація була і в моніторингу за 2023 рік, і поки що приклад "Інформатора" конкуренти не наслідують.

Оля Василець, регіональна представниця Інституту масової інформації в Дніпропетровській області

Liked the article?
Help us be even more cool!