ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Черкаські онлайн-ЗМІ не використовують мови ворожнечі

Наявність у медіа новин про етнічні групи та вияви мови ворожнечі – такими були завдання серпневого моніторингу ІМІ. Дослідження стосувалося матеріалів, опублікованих упродовж 5–9 серпня включно в таких онлайн-ЗМІ Черкас: 18000, "Вичерпно", "Про все", "Інфоміст", Zmi.ck.ua.

Єдиного усталеного визначення “мови ворожнечі” наразі не існує. Однак можна сказати, що мова ворожнечі – це використання агресивних висловлювань, які принижують чи дискредитують людину або групу осіб за ознакою раси, етнічної чи національної належності, релігії, статі або сексуальної орієнтації. Це будь-яке самовираження з елементами заперечення принципу рівності між людьми в правах. Мова ворожнечі описує, ієрархічно зіставляє різноманітні групи людей та оцінює особисті якості конкретних осіб на підставі їхньої належності до тієї чи іншої групи. Комітет міністрів Ради Європи визначає мову ворожнечі як усі форми самовираження, які охоплюють поширення, підбурення, сприяння або виправдання расової ненависті, ксенофобії, антисемітизму чи інших видів ненависті на ґрунті нетерпимості.

Під час моніторингу ми, зокрема, акцентували увагу на такі маркери присутності мови ворожнечі:

 • прямі або завуальовані заклики до насильства;
 • заклики до дискримінації;
 • заклики не дати групі можливості закріпитися в регіоні;
 • виправдовування випадків насильства та дискримінації;
 • твердження про кримінальність певної територіальної чи етнічної групи;
 • звинувачення у негативному впливі на суспільство чи державу;
 • твердження про неповноцінність та моральні недоліки такої групи;
 • створення негативного іміджу певної групи суспільства;
 • згадування групи чи окремих її представників у принизливому чи образливому контексті;
 • протиставлення однієї групи іншій;
 • пряме або завуальоване ствердження того, що одна група створює незручності в існуванні іншої.

Отже, за період моніторингу на сайтах було опубліковано 716 матеріалів, з яких лише п’ять (0,78%) стосувались етнічних груп. А саме: чотири з п’яти сайтів, які підлягали моніторингові ("Інфоміст", "Вичерпно", Zmi.ck.ua та "Про все"), з посиланням на пресслужбу Уманської міської ради, опублікували пресреліз із засідання робочої групи виконавчого комітету міськради щодо оперативного розв’язання питань під час масового перебування в місті брацлавських хасидів у вересні-жовтні цього року. Новини мало видозмінені, порівнюючи з релізом, і не містять мови ворожнечі. Однак варто зауважити, що повідомлення “В Умані вже почали готуватися до приїзду хасидів” на сайті інтернет-видання “Вичерпно” наприкінці містить контекстне нагадування (вочевидь, зумовлене алгоритмом роботи новинного сайту) про іншу публікацію, яка стосувалася хасидів і, зрештою, не підпадає під заданий період моніторингу. В контекстному нагадуванні йшлося про новину від 19 січня цього року, дослівно: “Нагадаємо, що 19 січня цього року група хасидів, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, з хуліганських спонукань пошкодила розп’яття Ісуса Хреста, розташоване на березі річки Кам’янка. Хуліганів затримали і на час слідства їх випустили із СІЗО під домашній арешт – хлопці внесли заставу в сумі 152 тисячі гривень”. Відповідне контекстне нагадування з негативним наповненням щодо хасидів абсолютно недоречне в оформленні новини про підготування до чергового паломництва і додає негативної конотації нейтральній публікації. Та позаяк сама новина з контекстного нагадування опублікована поза періодом моніторингу, то безпосередньо на результати моніторингу вона не вплинула, однак слугує негативним прикладом оформлення.

На сайті інтернет-видання “Вичерпно” з’явилася ще одна новина (“Суд Ізраїлю заборонив для хасидів нічні авіарейси в Україну”), що стосувалась етнічних груп, у якій також ішлося про хасидів, однак мови ворожнечі чи інших індикаторів, які б насторожили, у ній не виявлено.

Скриншот із сайту “Вичерпно”

Окремо слід звернути увагу на фото, що його використало видання “Вичерпно” для ілюстрації обох заміток. Воно додає негативних тонів до штрихів зображення групи,  про яку йдеться в тексті, і, ймовірно, має ознаки мови ворожнечі.

Разом з тим під час моніторингу новини онлайн-ЗМІ було проаналізовано не тільки щодо згадування етнічних груп та вияви мови ворожнечі щодо них, а й загалом на наявність мови ворожнечі в новинах інших тематик. У результаті аналізу мови ворожнечі за звітний період у тих онлайн-ЗМІ Черкас, що підлягали моніторингу ІМІ, не виявлено.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!