ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Березнева лавина COVID-19 у харківських онлайн-ЗМІ

27.03.2020, 14:00
Олена Лептуга

Кількість новин про коронавірус з 9 по 13 березня в період проведення моніторингу ІМІ збільшувалася у геометричній прогресії. Якщо на початку тижня це були поодинокі повідомлення про ситуацію за кордоном, то напередодні карантину, вже з 11 березня, стався справжній інформаційний вибух. Загалом у ці п’ять днів тема пандемії була топовою – їй присвячена понад третина статей в новинних стрічках (33,6%)*.

Найбільшу кількість новин про пандемію і коронавірус опублікувало АТН – 52, однак за процентним співвідношенням лідером є Kharkiv.Today – 45,6% новин про коронавірус від загальної кількості статей. Найменше тема коронавірусу висвітлювалася в Город Х – 19 новин зі 108 (17,6%).

Традиційно публікації зазначених онлайн-ЗМІ здебільшого базувалися на інформації пресслужб – 43 матеріали зі 182 (23,6%). Серед постачальників відомостей були державні установи, наприклад, Міністерство охорони здоров’я (057.ua), Міносвіти (Kharkiv.Today), прокуратура Харківської області (АТН) тощо, так і приватні – такі як МАУ (SQ) чи ФК «Шахтар» (057.ua).

Другими за популярністю джерелами виявилися посилання на українські ЗМІ, однак варто зазначити, що такі новини містили внутрішні лінки на прсслужби, офіційні сайти чи офіційних осіб. Абсолютний лідер з перепостів – АТН, журналісти якого 31 раз із 40 (або 77,5%) спиралися на матеріали своїх колег з інших видань. До речі, єдиний матеріал на основі іноземного медіа теж був опублікований на АТН

15,93% матеріалів базуються на власній роботі журналістів, майже стільки ж відсотків статей грунтуються на повідомленнях офіційних осіб та публікаціях на  офіційних сайтах (13,19% і 14,29%). Що стосується соціальних мереж, то найменше медійники використовували як джерело соціальні сторінки звичайних людей (1,65%), натомість повідомлення з офіційних акаунтів посадовців, особливо Геннадія Кернеса, потрапляли на шпальти частіше – 10,44%.       

Особливістю інфопростору Харкова і області було протистояння мера й голови облдержадміністрації навколо введення карантину. «Сварка» посадовців відбувалася опосередковано через особисті акаунти у Facebook або заяви на офіційних сайтах: «Кучер обратился к городской власти Харькова в связи с коронавирусом» (SQ) «"Принуждение Харькова": что думает Кернес о карантине и о чем запоздавшее распоряжение горсовета» (Kharkiv.Today), «Кернес заявил, что лично он против карантина» (SQ), «Кучер требует от Кернеса закрыть школы на карантин, но дети в районах области пошли на уроки» (Город Х). Деякі з них містили маніпуляції, як, наприклад, тут:

«По словам Кернеса, только общее спокойствие даст нам возможность безболезненно пережить объявленный правительством карантин."Я гарантирую стабильность в Харькове, четкую работу всех коммунальных служб, медицинских заведений, транспорта", — подчеркнул мэр» (SQ).

або тут:

«Жителей Харькова лишили культурно-развлекательной программы. В частности, с 12 марта в городе из-за карантина должны перестать работать театры, кинотеатры, а также цирк» (Город Х).

Заголовками, що мають зайве емоційне забарвлення є, зокрема, такі: «Кернес призвал харьковчан не опустошать полки магазинов» (SQ) або «В Харькове «перемоют» бомжей, которые ночуют в метро» (Город Х).  

Крім того, один заголовок «В Харькове школы и садики закрываются на карантин (список)» (SQ) не відповідав дійсності, оскільки спирався не на офіційну інформацію, а на коментарі із соціальних мереж.  

Загалом моніторинг виявив маніпуляції в 3,3% матеріалів, присвячених темі коронавірусу.  

Варто зауважити, що харківські медіа пропонували читачам не тільки серйозні матеріали. Наостанок пропонуємо двійку позитивних статей.

 

(Kharkiv.Today)

(SQ)

*Моніторинг проводився з 9 по 14 березня 2020 року. Аналідувалися усі новини в новинних стрічках п’яти найпопулярніших харківських ЗМІ: Город ХStatus QuoKharkiv.Today057.uaАТН. Його мета – визначити кількість новин про коронавірус, джерельний склад новин та маніпуляції в новинах про коронавірус у регіональних онлайн-медіа. Всього було проаналізовано 541 новина, із них 182 новини про коронавірусну інфекцію.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

Liked the article?
Help us be even more cool!