Журналісти, вивчіть свої права у відносинах із владою!
Просто треба знати свої права, - з таким закликом мені хочеться звернутись до всіх журналістів. І не тільки звернутись, а й сказати, що інформації про права журналістів, про те, як отримати інформацію, що таке публічна інформація і тому подібне – досхочу у вільному доступі. Не потрібно їхати за тридев’ять земель. Треба просто відкрити закони, спеціалізовані сайти. Варто просто почати цікавитись і таки почати знати свої права. Для чого? Аби не виникало ситуацій, коли незнання шкодить виконанню професійних обов’язків журналістам – отримання інформації, зокрема, - пише регіональний представник ІМІ в Чернівцях Надія Вірна на сайті обласної ОПОРИ.
Поштовхом до такого заклику стала нещодавня історія, що сталась в Івано-Франківську . Отож, там є виконком міської ради, який має комісії, які засідають. Є в Франківську і журналісти, які не ходили на засідання комісій, бо чомусь так повелось і склалась така думка, така певність, така установка, що засідання комісій виконкому закриті. І журналісти вірили, що комісії закриті. І що документи недоступні. І навіть не пробували заходити на ті комісії. Та одного дня журналісти таки вирішили втрапити на засідання комісії. Навіть зміни до регламенту були внесені, аби це забезпечити. І це сприймалось як перемога.
Так. Перемога – це втрапити журналісту на засідання колегіального органу суб’єкта владних повноважень. Тобто – засідання комісії виконкому міської ради. Тобто – це просто пряме виконання закону України «Про доступ до публічної інформації».
Я вже писала про те, що журналісти почасти толерують чиновників, які порушують їхні права. Але коли журналісти навіть про ті права не здогадуються – це ще гірше. Тоді в окремо взятому органів владних повноважень чи місцевого самоврядування створюється своє розуміння, тлумачення, виконання та атмосфера законів/беззаконня. Вона породжує якісь установки, думки, які не мають нічого спільного з реальним та законним станом справ.
Не буду моралізувати щодо того, що журналісти мають бути прикладом як носії високої правової культури. То може варто почати працювати над правовою медіа-культурою? Хоча б основоположні для журналістів закони роздрукувати і вичитати?
Посилання на як мінімум три найважливіші для журналістів закони
2) Про доступ до публічної інформації
3) Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації.
Текст: Надія Вірна, регіональний представник ІМІ на Буковині, для сайту чернівецької ОПОРИ.
Help us be even more cool!