Іван Мельник: «Чорноморські новини» пережили війни, та чи витримають Матвійчука?
05.07.2012, 03:47
19 липня Одеська газета «Чорноморські новини» відзначатиме своє 95-річчя. Та замість святкувань колектив редакції змушений захищатися в суді. Єдине обласне видання українською мовою вже більше двох років бореться за існування з обласною владою. Газету вже не раз намагалися виселити з приміщення, взимку в редакції відключили опалення, не дають можливості продаватись в мережах розповсюдження. Про тиск на газету вчора мали говорити у Києві на засіданні парламентського Комітету свободи слова. Через відсутність кворуму засідання було перенесене і проблемні питання багатьох українських ЗМІ – знову відкладені.
Про перспективи виживання «Чорноморських новин» журналістам ІМІ вдалося поговорити із головним редактором газети Іваном Мельником.
Про перспективи виживання «Чорноморських новин» журналістам ІМІ вдалося поговорити із головним редактором газети Іваном Мельником.
- Чим ваша газета так не подобається місцевій владі?
— Проблеми «Чорноморських новин» сьогодні — це проблеми загалом свободи слова в Україні. Ми - незалежна газета, наш співзасновник — трудовий колектив редакції і наша політика — це чесне і правдиве слово. Наприклад, в одному з останніх номерів вийшла стаття про фермера, в нього незаконно забрали врожай, і це не без відома районної адміністрації. Ми також пишемо про питання мовного закону і т.п. Зрозуміло, що така позиція і така політика газети не подобається нинішній владі, а тим більше одеській, що відверто налаштована антиукраїнськи. Іде цілеспрямована політика на нищення українського слова в Одесі. Це на рівні як міської влади, так і обласної державної адміністрації.
— Колись газета «Чорноморські новини» отримувала частину фінансування від ОДА. Чи зараз ви отримуєте ці гроші?
— Ми живемо вже 2,5 роки взагалі без жодної підтримки. Колись наше видання справді частково дотувалося з обласного бюджету. Але за нинішнього керівництва наша газета була позбавлена такого фінансування. При чому підтримки російськомовних видань, в яких друкують по 5-10 фотографій нинішніх очільників області чи міста, ніхто не скасував. Коли помінялася влада, я навіть хотів піти з посади головного редактора, щоб зберегти газету і її фінансування. Але мені сказали, що проблема не в мені, що їм весь наш колектив не подобається. Нам сказали, що ми загинемо через кілька місяців. Але ми оптимізувались як могли, скоротили штаб, люди і сьогодні працюють на півставки, а то й на громадських засадах. За підтримки наших читачів, ми продовжуємо видавати цю газету.
На фото: Спершу прародич "Чорноморки" "Голос пролетарія" був російськомовною газетою.
— У чому проявляються утиски?
— Проти нас іде цілеспрямована боротьба на знищення. Вже кілька років нас намагаються позбавити приміщення. Його передали ще у 1991 р. постановою Кабінету Міністрів на баланс трьох редакцій: «Вечерняя Одесса», «Чорноморські новини» і «Юг». В постанові було написано: «До прийняття окремого законодавства», тобто закону про роздержавлення. Це великий будинок, знаходиться на гарній площі, тому впродовж всього цього часу на нього постійно зазіхають ті, хто має гроші. І вони це роблять через владу. На щастя, поки що всі суди ми вигравали. Тепер стало відомо, що Одеська обласна рада незаконно оформила свідоцтво власності на цей будинок. У нас є акти прийому-передачі ще з 1991 р., всі документи ми подаємо в суді. Вони ж натомість не можуть надати жодного документу. 9 липня буде чергове засідання суду.
Минулої зими в нас взагалі відключили опалення. Редакція працювала при – 4°, хоча ми вчасно оплачували комунальні і в суді це довели. Нам присилають рахунки на обслуговування ліфта, який вже 6 років не працює. Виставляють такі суми, з якими ми не погоджуємося. Окрім того нам не дають можливості продаватися в кіосках, бо у нас нема штрих-коду, хоча всі інші газети продаються без штрих-кодів. Чому вони знайшли єдине україномовне видання і саме у нас забрали можливість продаватись?
На фото: У 1930-х роках під назвою "Чорноморська комуна" газета виходила вже українською мовою.
— Як Ви оцінюєте стан інформаційного простору Одеси?
— Сьогодні і телеканали, і друковані ЗМІ Одеси практично повністю приватизовані владою або контролюються нею. З друкованих ЗМІ незалежними залишилися хіба що «Чорноморські новини», газета «Юг» (головний редактор Ольга Кологрьова також приїздила до Києва на засідання Комітету – ред.) і «Вечерняя Одесса», де трудовий колектив є також співзасновником. Ці три газети проводять самостійну політику. Звичайно, що владі це не подобається. Наше видання існує з 1917 р. і за всі роки незалежності в нас не було ніяких проблем з виходом газет. Ми, видавці української газети в Одесі, не вимагаємо якихось особливих прав для себе, але не хочемо бути ущемленими.
Розмовляли: Роман Кабачій, Ірина Чулівська, ІМІ
Liked the article?
Help us be even more cool!
Help us be even more cool!