Диявол криється в деталях, або влада бреше – журналісти вірять
Скільки би влада не розповідала про розширення-поглиблення реформ та їх поширення з одного регіону на решту України, все одно хай із часом у тому латаному-перелатаному мішку державного цинізму таки з‘явиться дірочка для шила, яке й раніше важко було втаїти у тряп‘яній посудині, а в епоху інтернету – тим більше. І ось у такій дрібничці можна побачити весь стиль роботи влади.
Найсвіжіший приклад брехні від команди «професіоналів» - учорашній початок Державної підсумкової атестації у середніх школах. Хоч у моїй родині немає учнів-випускників, я завдяки своїм друзям, які хвилювалися разом з їхніми дітьми в очікуванні варіанту переказу, із самісінького ранку також долучилася до тих переживань. Зазвичай (у попередні роки) Міністерство освіти оголошувало номери завдань у телезверненні до учнівсько-учительсько-батьківського люду. Нині ж, на 27 травня, день початку державних підсумкових атестацій, цей випробуваний часом канал комунікації запланував собі чергову «технічну профілактику». А це означає, що ефір цього дня прокинеться десь надвечір, а не о 9 ранку, коли міністр має оголосити країні варіант переказу для 11 класу.
Не біда, сказав міністр напередодні і призначив побачення багатотисячній армії дітей та батьків у … інтернеті. А чому б і ні? Міністерство освіти й науки знає ціну інноваційним технологіям, на які вже давно перейшов цілий світ. Однак вже о 9 ранку стало зрозуміло, що сайт Міносвіти, звідки обіцяли пряму інтернет-трансляцію, просто … впав, ставши жертвою небаченої раніше популярності. Спочатку сайт не відкривався взагалі, а згодом таки відкрився, але замість міністра там транслювали … мертву тишу в чорному квадраті. Зате наживо.
Така сама біда трапилася і з альтернативною трансляцією - не відкривалося нічого.
Соціальні мережі наповнилися панічними повідомленнями про те, що випускники вже з півгодини чекають, поки вчителі достукаються до Міносвіти та отримають вказівку з номером переказу.
«Ну от... простий приклад того, що система вразлива, бо продажна і корумпована.... Сайт, лежить, бо гроші на на створення та підтримку нормального сайту, скоріш за все, вкрадені», - написав у Facebook один із моїх друзів.
А тим часом сайт Міносвіти, зіп’явшися так-сяк на ноги, сповістив, що міністр Табачник благополучно зачитав завдання в інтернетному он-лайні. Прес-служба постаралася і додала навіть купу фоток на підтвердження.
Однак мої друзі із Facebook, як і тисячі інших українців, що тупо дивилися у цей час у чорний квадрат, мали усі підстави не вірити цій новині.
«Нагло брешуть... я хвилин 40 сидів в неті намагаючись дізнатися це для доньки, що разом з іншими випускниками сиділи в класі сотого ліцею і не знали що робити... сайт лежав.. пізніше ще було повідомлення, що ніби українське радіо має оголосити номер переказу... дарма... вони дізналися про переказ якимось іншими каналами... можливо телефонограмами лише о 9.20... Екзамен мав початися о 9.00».
«Сама сьогодні була свідком цього чергового казусу МОН (( бідолахи-випускники мало не годину чекали в аудиторіях того нещасного номера, доки адміністрація школи безуспішно атакувала запитами сайт міністерства».
«Я думаю, это технология сознательной дискредитации ЗНО. Создают максимум проблем, чтобы общественность взвыла и требовала возврата к обычным коррупционным экзаменам. И тогда Табачник весь в белом сообщит по просьбе трудящихся ...».
Однак, попри цей явний прокол у роботі Міносвіти, ні міністр, ні його підлеглі не те, що не вибачилися перед багатотисячною громадою, яка того дня досить таки перенервувала через кричущу некомпетентність «команди професіоналів», - чиновники просто «не помітили» того казусу. А що такого сталося? Табачник зачитав завдання? Зачитав! А що ви його не побачили-не почули, то вже ваша проблема.
Те, що влада бреше, давно не є новиною. Найгірше ж у історії з Табачником те, що разом з владою дружно збрехали й журналісти. Купа інтернет-ресурсів, поширивши офіційні повідомлення відомчих прес-служб («випускники відбули державну атестацію з української мови»), навіть не поцікавилися, як воно було насправді. Безмежна довіра журналістів до влади вражає ще дужче, ніж новини ТСН.
Чи не єдиним скептиком виявився інтернет-ресурс LB.UA, який, почувши народні нарікання, вирішив особисто спитати в Міносвіти, що ж там відбувається. Це змусило прес-службу визнати: проблеми були, був збій у системі, у кількох областях написання переказу почалося пізніше. Однак і після цього визнання - жодних вибачень від Міносвіти. Відтак, і більшість інтернет-видань, поширивши ще зранку бадьорий рапорт прес-служби у стилі «все хорошо, прекрасная маркиза», не мали чого додати до запропонованої читачам напівправди. Цим самим підтвердивши, що чимало журналістів страшенно далекі від народу і дивляться на життя очима влади. Без жодного докору сумління.
Help us be even more cool!