ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Вебсерфінг. Безпечна робота в браузері

11.03.2020, 12:56

У попередній частині ми описали базові правила безпечного користування браузерами. Найбезпечнішими з популярних браузерів вважаються 64-бітні версії Google Chrome та Mozilla Firefox. Щоб підтримувати їх у робочому стані, браузери необхідно своєчасно оновлювати – як і решту інстальованих на пристрої програм та саму операційну систему. 

Також дуже рекомендується використовувати лише мінімум довірених розширень, завантажених з офіційних вебмагазинів Chrome Web Store and Mozilla Addons for Firefox, щоб мінімізувати ризик дати доступ до ваших персональних даних шкідливим розширенням. Доброю безпековою практикою є мати також адблокер, наприклад uBlock Origin from Raymond Hill, який доступний для Chrome та Firefox.

Гранульований доступ

За замовчуванням більшість додатків мають доступ до всіх вкладок – фактично до всього, що ви переглядаєте в браузері. 

У Google Chrome це налаштування можна змінити для розширень, які необхідні для вирішення дуже вузьких завдань, наприклад налаштувати роботу банківських плагінів для підписання фінансових транзакцій лише для потрібних вам вебсайтів, обмеживши доступ цих додатків до всіх інших сторінок. 

Зробити це можна, перейшовши за chrome://extensions/, натиснувши "Details / Деталі" та обравши в розділі "Доступ до сайту" опцію "На певних веб сайтах" і адреси потрібних вам сторінок.

Вимкнути повідомлення, що спливають

Повідомлення, що спливають, із важливих для вас вебсайтів можуть бути зручним способом інформування про останні новини та ключові оновлення. Іноді ці повідомлення можуть бути лінками на зловмисні вебсайти, які перевіряють характеристики вашої операційної системи, і, якщо вона не оновлена та недостатньо захищена, можуть заразити вас зловмисним програмним забезпеченням.

Заборонити вебсайтам показувати повідомлення, що спливають, та прибрати вже надані дозволи у Firefox можна за цим посиланням: about:preferences#privacy, натиснувши в розділі "Деталі" кнопку "Налаштування" напроти блоку "Сповіщення".

У вікні, що відкриється, поставте пташку напроти "Блокувати нові запити про отримання сповіщень". Якщо в списку є якісь невідомі або небажані вебадреси – приберіть їх та натисніть "Зберегти зміни".

У Chrome це робиться за цим посиланням: chrome://settings/content/notifications.

Там теж потрібно перевірити, чи є небажані або незнайомі вебсайти в списку "Дозволити", і за бажання вибрати опцію "Сайти не можуть просити дозвіл надсилати сповіщення", щоб вони не турбували вас у майбутньому.

Паролі та автозаповнення

Часто браузери пропонують зберігати ваші паролі. Для більшості користувачів це цілком прийнятна опція, яка дозволяє мати складні унікальні паролі на важливі вебсайти без потреби тримати їх усіх у пам’яті. 

Важливо! Це припустимо лише в разі, якщо цей браузер використовуєте тільки ви, тобто у вас є окремий акаунт від інших користувачів цього пристрою з відомим лише вам паролем. Інакше до ваших паролів і облікових записів матиме доступ будь-хто, хто користується цим пристроєм.

Варто перевірити, які паролі збережено у вашому браузері і чи хочете ви їх там зберігати надалі. Якщо ви не хочете, щоб браузер пропонував зберігати вам паролі, то це також можна налаштувати. 

У Chrome збережені паролі можна перевірити за таким лінком: chrome://settings/passwords.

Одночасно варто перевірити, яка ще інформація зберігається у вашому браузері,  тут: chrome://settings/payments – та тут: chrome://settings/addresses.

У Firefox збережені паролі можна подивитися на about:preferences#privacy в розділі "Входи та паролі".

Як почати життя спочатку

Врешті-решт, якщо ви все ж припустились усіх можливих помилок у користуванні браузером, усі вкладки постійно виснуть та повідомлення, які спливають, з’являються щосекунди і загалом нічого не працює – необов’язково все втрачено. 

Firefox дозволяє скинути налаштування браузера до базових, у такий спосіб позбувшись накопичених протягом попереднього користування проблем та шкідливих програм. Як менш радикальний захід спочатку можна спробувати перезапустити браузер без додатків.

Зробити це можна на цій сторінці: about:support.

Там само можна повністю оновити всі налаштування Firefox до базових.

Не хвилюйтеся, ваша персональна інформація – паролі, закладки тощо – буде збережена в окремій папці на робочому столі.

У Chrome також є опція "Скинути налаштування", доступна за цим лінком:  chrome://settings/resetProfileSettings?origin=userclick.

 

Збережені закладки та паролі водночас також залишаться у вашому браузері.

Безпечного і зручного вебсерфінгу! :)

Вадим Гудима, Лабораторія цифрової безпеки

Матеріал підготовлено в межах проєкту проекту з безпеки для журналістів Jmama

Liked the article?
Help us be even more cool!