Що таке Facebook Protect і чому медійників змушують її використовувати
Facebook Protect – це розширена програма безпеки у фейсбуці та інстаграмі, створена, щоб додатково захистити акаунти високоризикованих користувачів – журналістів, правозахисників, політиків, адміністраторів сторінок і т.д.
Програму почали тестувати у 2018 році та запустили до виборів у Сполучених Штатах у 2020-му.
З вересня 2021-го її застосування почали розширювати у світі, а з грудня запустили і в Україні:
“Відтоді понад 1,5 мільйона облікових записів увімкнули Facebook Protect, і з них майже 950 тисяч облікових записів уперше налаштували двофакторну автентифікацію. До кінця року ми плануємо розширити програму до більш ніж 50 країн, включно зі Сполученими Штатами, Індією та Португалією,” – пишуть у Facebook.
Facebook сам визначає, кого під’єднуваати до програми, а тим, кому її пропонує, повинні підімкнути Захист протягом 15 днів, інакше акаунт буде заблокований Утім, його можна швидко розблокувати, підключивши програму.
Чому це примусово? Насамперед Захист пропонується для користувачів, чиї облікові записи досить часто намагаються зламати передусім через їхню діяльність. В Україні, наприклад, Facebook – найпопулярніша соцмережа серед громадських активістів та журналістів і виступає каналом публічної та особистої комунікації, тому фб-акаунти стають ціллю зловмисників. За спостереженнями Лабораторії цифрової безпеки, у 2021 році Facebook атакували найчастіше після пошт, а 2020-го він лідирував у рейтингу атак.
По-друге, програма пропонує досить ефективні способи захисту, і про них розповімо далі.
Що робить Facebook Protect?
Насамперед програма перевіряє безпекові налаштування акаунтів – пароль та двофакторну автентифікацію.
Двофакторну зробили обов’язковою, адже це доволі ефективний спосіб захисту від найпопулярніших атак, як-от фішинг, повторне використання пароля, скидання пароля тощо.
Для користувачів, які адмініструють сторінки, пропонують Page Publishing Authorization. Якщо хоча б один з адміністраторів сторінки підімкнуив Facebook Protect – усі інші мають пройти авторизацію: увімкнути двофакторну та підтвердити країну, де вони перебувають.
Крім цього, Захист додатково моніторить підозрілу активність (особливо з нових пристроїв та місць) та додаватиме нові функції захисту, які з’являтимуться у Facebook.
Поширені проблеми з Facebook Protect та як їх розв’язати
Хоч Meta запевняє, що зробила двофакторну якомога безболісною? на практиці їм це не зовсім вдалося. У користувачів, які підімкнули Захист виникають проблеми, особливо в тих, хто вперше ввімкнув двофакторну.
Здебільшого це блокування акаунтів у тих, хто не підключив програму. Це вирішується швидко: потрібно її ввімкнути. Або ж коди двофакторної не спрацьовують на нових пристроях, акаунт тимчасово блокує, або в нього просто неможливо зайти. Тут є кілька варіантів вирішення:
1) Пам’ятайте, що двофакторна спрацьовуватиме щоразу, коли ви заходитимете з нового пристрою.
2) Якщо у вас двофакторна налаштована через додаток генератора кодів – переконайтеся, що у вас встановлено правильний час на пристрої, з якого заходите, і на телефоні, щоб додаток коректно генерував коди.
3) Коли ви вмикаєте двофакторну – обов’язково згенеруйте та збережіть резервні коди. Вони потрібні якраз на випадок, коли коди чомусь генеруються некоректно або ви втратили пристрій з кодами.
Резервні коди – must have!
Навіть якщо у вас двофакторна є давно – не забувайте час від часу перевіряти, де ваші коди. Адже потреба в них виникає не так уже й часто, а от коли вони потрібні – знайти їх не так просто.
Важливо, щоб коди не зберігалися лише на довірених пристроях (на вашому ноутбуці чи смартфоні): коди потрібні якраз на випадок втрати цих пристроїв.
Доволі хороші варіанти – видрукувати та зберігати з документами або ж на зовнішньому диску, де ви зберігаєте резервні копії важливих файлів.
У мене є ризики, але Facebook Protect мені не запропонували
Захистити свій обліковий запис від більшості атак допоможуть інструкції щодо налаштування захисту Facebook дивіться на “Як? Поради з цифрової безпеки від Цифролаби”.
Мар’яна Капранова, консультантка Лабораторії цифрової безпеки, для Інституту масової інформації
Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Швеції та Internews (проєкт Audience understanding and digital support). Думки, висловлені в цій публікації, відбивають виключно думку автора.
Help us be even more cool!