ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Що мають уміти журналісти: зупинення кровотечі

03.04.2020, 16:08
©depositphotos
©depositphotos

Людей завжди цікавитиме те, що з якихось причин від них приховано. І що менше у світі стає обмежень та кордонів, то більше аудиторія починає цінувати здатність журналістів долати вічний кордон – безпековий. Долати, щоб наживо демонструвати реальність війн і конфліктів, пожеж і катастроф, пандемій і соціальних заворушень. 

Робота в умовах високого ризику вимагає від журналістів додаткових навичок та відповідальності. Серед таких навичок – здатність надати собі чи колезі першу допомогу. Це вміння важливе і в повсякденному житті, де трапляються ДТП та раптові зупинки серця, побутові та спортивні травми, і стає критичним в умовах підвищеної небезпеки. Коли швидка приїжджає пізніше, а потерпілих може бути значно більше, ніж лікарів.

Перша домедична допомога – це дії, спрямовані на підтримання життя потерпілого до прибуття професійних лікарів. Тому перелік навичок, які варто мати, з одного боку, обмежено станами, що можуть убити потерпілого за лічені хвилини, а іншого – простотою дій, необхідних для порятунку. 

Так, наприклад, небезпечним станом, що потребує термінової допомоги, є критична кровотеча. Куля, ніж, зламана кістка, зуб – походження травми на етапі першої допомоги неважливе, важлива тільки швидкість із якою людина втрачає кров. У разі пошкодження великих судин кровотеча може бути такою рясною, що вб’є потерпілого за три хвилини. А це швидше, ніж приїзд бригади екстреної медичної допомоги. Тому тільки чіткі та правильні дії очевидця можуть урятувати життя. 

Як діяти, якщо побачили людину, що втрачає кров? 

1. Переконайтеся, що ви в безпеці.

Надання першої допомоги можливе тільки за умови відсутності загрози вашому життю.

2. Якщо постраждала людина у свідомості і здатна реагувати – попросіть притиснути місце її кровотечі руками. 

Суть методу прямого тиску полягає в тому, щоб механічно закрити отвір у судині, з якого тече кров. Фактично ви затискаєте судину так само, як затискали б садовий шланг, що пошкодився. Прямий тиск на рану – найпростіший та один з найефективніших методів зупинення кровотечі.

Самодопомога потерпілого дозволить звільнити ваші ресурси, щоб викликати швидку або знайти, чим перев’язати. Також це відволікатиме постраждалого від ситуації. За можливості завжди і передусім інструктуйте потерпілих для самодопомоги.

3. Викликайте швидку допомогу за номером 103.

Повідомте, що, де і з ким сталось. Якщо ви перебуваєте там, де приїзд швидкої неможливий, то маєте діяти за планом, складеним до виїзду в небезпечну / віддалену локацію. Складання такого плану – ваша відповідальність.

4. Надягніть гумові рукавички, щоб захистити себе від потенційного контакту з кров’ю потерпілого. 

Рукавички мають бути з вами в будь-який момент, адже ніхто ніколи не застрахований від побутової чи іншої травми. Безпечної побутової альтернативи рукавичкам не існує 

5. Якщо потерпілий не може затиснути свою рану, тисніть своїми руками.

Доцільно взяти в руку гемостатичний бинт, марлю чи тканину та тиснути нею.

6. Зачекайте 4–6 хвилин після зупинення кровотечі та накладіть тугу пов’язку. 

7. Контролюйте стан потерпілого.

Не дайте йому замерзнути, використовуйте термоковдру для зігрівання. Передайте лікарям інформацію, що сталося і яку допомогу було надано.

8. Завантажте чатбота першої допомоги в будь-який месенджер, щоб завжди мати доступ до знань, і пройдіть практичний тренінг із першої допомоги.

Федір Сердюк, засновник FAST, експерт з першої допомоги

Матеріал підготовлено в межах проєкту з безпеки для журналістів Jmama

Liked the article?
Help us be even more cool!