ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Рекомендації щодо висвітлення дітей

24.06.2021, 15:11
Фото - independent.co.uk
Фото - independent.co.uk

Згідно з Кодексом етики українського журналіста, “журналіст має бути особливо обережним під час висвітлення питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст і редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів”.

ІМІ підготував рекомендації про висвітлення дітей у медіа.

  1. Перш ніж робити матеріал про дітей, переконайтеся, що він є суспільно важливим, а оприлюднення історії про неповнолітнього допоможе йому в розв’язанні його проблем і не зашкодить ні тепер, ні в майбутньому.  
  2. Якщо героєм вашого матеріалу є неповнолітня особа, то обов'язковим є отримати дозвіл на матеріал у батьків або опікунів неповнолітньої особи. Якщо ж репортаж відбуватиметься в закладі освіти, то дозвіл необхідно отримати в директора закладу або у відділі освіти, якому підпорядкований заклад.
  3. Проте, навіть якщо ви отримали такий дозвіл, зважте самі, чи оприлюднення матеріалу не завдасть шкоди дитині, оскільки батьки чи опікуни можуть повною мірою не усвідомлювати наслідків.
  4. Якщо навіть батьки виставляють у мережі фото чи відео своїх дітей, не використовуйте цих матеріалів у своїй роботі.
  5. Якщо в матеріалі йдеться про насильство чи інші травматичні події в житті неповнолітнього, варто проконсультуватися з психологом про наслідки для дитини в результаті оприлюднення травматичної історії.
  6. У таких матеріалах необхідно вжити всіх заходів, щоб унеможливити ідентифікацію неповнолітньої особи: на фото розмивати обличчя, в сюжетах приховувати його або проводити знімання в темній кімнаті. Змінювати варто і голос.
  7. Це варто робити не лише з жертвами злочинів, але й з обвинуваченими в неправомірних діях неповнолітніми особами.
  8. Неприпустимим є показувати інтимні частини тіла дитини. Це стосується і немовлят.
  9. Неприпустимою є сексуалізація дітей, зокрема дівчаток-підлітків.
  10.  У матеріалах, які стосуються дітей, варто уникати надмірної емоційності, оскільки тема дітей і так є однією з найчутливіших.
  11.  Матеріали, що стосуються неповнолітніх, мають бути максимально точними, достовірними та збалансованими.
  12.  Не варто доповнювати матеріали про дітей оціночними та образливими коментарями із соціальних мереж.
  13.  У матеріалах про самогубства неповнолітніх осіб не потрібно вказувати способи вчинення суїциду, робити припущення щодо причин таких дій.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Liked the article?
Help us be even more cool!