Поради щодо безпеки від CPJ: висвітлення інформації щодо спалаху коронавірусу
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), вірус COVID-19 (також відомий як новий коронавірус) наразі присутній на всіх континентах, окрім Антарктиди. Про це йдеться у матеріалм Комітету захисту журналістів, оновленому 17 березня.
Як повідомляється в новинах, 31 січня 2020 року ВООЗ оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров'я міжнародного масштабу, 28 лютого підвищила рівень глобального ризику з «високого» до «дуже високого», а 11 березня оголосила її пандемією.
Як повідомляє Trip.com, багато країн ввели обмеження для мандрівників або повністю закрились для відвідувачів. Мапу ВООЗ із розподілом випадків захворювання на коронавірус за країнами, що постійно оновлюється, можна подивитися за цим посиланням.
Відповідно до того, як розвивається ситуація і з'являється нова інформація, компетентні органи будуть випускати оновлені рекомендації з охорони здоров'я і повідомлення про нові спалахи. Щоб бути в курсі подій журналісти, які висвітлюють спалах коронавірусу, мають відстежувати новини від ВООЗ, Центрів з контролю та профілактики захворювань в США й Агентства Міністерства охорони здоров'я Англії.
Журналісти, які планують висвітлювати спалах COVID-19, повинні взяти до відома подану нижче інформацію щодо заходів безпеки та бути в курсі всіх останніх подій та обмежень. Пам'ятайте, що будь-яке завдання, чи то всередині країни, чи то за кордоном, у зв'язку зі швидким розвитком подій цілком ймовірно буде змінюватися без попереднього повідомлення.
Перед завданням
- Згідно з даними Центрів з контролю та профілактики захворювань в США, літні люди і люди з хронічними захворюваннями вважаються більш схильними до зараження коронавірусом. Якщо ви потрапляєте до цих категорій, вам не варто брати участь у завданні. Слід також брати до уваги вагітних жінок, які працюють.
- Сайт BuzzFeed, повідомляє про випадки расистських нападів на представників окремих національностей, а також закликає враховувати цей фактор під час відбору персоналу для будь-якого завдання. Слід також враховувати підвищені рівні ворожості та упереджень.
- Регулярно перевіряйте статус будь-якого заходу, який ви плануєте відвідати, беручи до уваги, що в багатьох країнах заборонили публічні зібрання за участю кількості людей, що перевищує допустимий рівень.
- Пам'ятайте про хибну інформацію, про що ВООЗ спеціально попередила і на що зробила акцент служба BBC. Роз'яснення міфів та хибних уявлень доступні на веб-сайті ВООЗ.
- Якщо поїздки до країни, що постраждала, все ж не уникнути, переконайтеся, що у вас зроблені всі необхідні щеплення і підготовлені профілактичні заходи для вашого пункту призначення. Заздалегідь подумайте про вакцинацію від грипу, аби уникнути плутанини щодо можливих симптомів
- Обговоріть зі своїм керівництвом план допомоги та підтримки, якщо ви захворієте під час виконання завдання, беручи до уваги можливість самоізоляції і/або перебування в зоні карантину/місцях, закритих для відвідування.
- Продумайте, що взяти з собою. З новин відомо про нестачу деяких продуктів, а також про випадки панічного скуповування товарів, зокрема масок для обличчя, дезінфікуючих засобів для рук, мила, консервів і туалетного паперу.
- Пошукайте останні новини щодо ситуації з безпекою в вашому пункті призначення. На сьогодні траплялися окремі інциденти із застосуванням насильства на Кіпрі, в Реюньйоні та в Україні, акції протесту також тривають в Іраку і Гонконгу, що посилилися через спалах COVID-19.
- Враховуйте можливий психологічний вплив під час ведення репортажу з місцевості, ураженої COVID-19, особливо якщо це медична установа, зона ізоляції чи зона карантину. На сайті Центру журналістики і травми DART можна знайти корисний ресурс для працівників ЗМІ, які висвітлюють травматичні ситуації.
- Ваші сім'ї можуть хвилюватися та непокоїтися через ваше завдання. Обговоріть ними можливі ризики та підстави для занепокоєння. За потреби влаштуйте розмову між членами вашої сім'ї та медичною службою вашої організації. Майте на увазі, що деякі організації і роботодавці підвищили рівень готовності до евакуації персоналу, що перебуває в постраждалих країнах.
Цифрова безпека
- Компанія з кібербезпеки Norton закликає передусім звертати увагу на власну цифрову безпеку, оскільки надходять повідомлення про те, що шахраї і хакери надсилають людям фішингові електронні листи, пов'язані з COVID-19.
- Будьте в курсі додатків, метою яких є вимагання грошей, як-от COVID-19 Tracker
- Будьте обережні, коли переходите за посиланнями, пов'язаними з COVID-19, в соціальних мережах, деякі з них можуть направляти вас на сайти, що заражають пристрої шкідливим програмним забезпеченням.
- Будьте уважні до ризиків, пов'язаних з репортажами про країни і/або з країн з авторитарними режимами правління, які, ймовірно, будуть відстежувати новини про спалахи COVID-19. Деякі уряди можуть спробувати приховати масштаби спалахів, відповідно піддати цензурі засоби масової інформації і/або вжити каральних заходів проти тих, хто веде репортажі без цензури.
- Журналісти можуть зіткнутися з підвищеним рівнем онлайн-троллінгу щодо статей, які висвітлюють ситуацію з COVID-19, особливо в соціальних мережах.
Планування подорожей
- Перевірте свій туристичний страховий поліс. Уряди деяких країн видали низку рекомендацій та застережень щодо здійснення подорожей в більшість країн. Такі рекомендації випустили Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії, Державний департамент США та Міністерство закордонних та європейських справ Франції. Майте на увазі, що отримання туристичної страховки, яка покриває COVID-19, може виявитися неможливим у майбутньому.
- Перевірте будь-які наявні та/або майбутні заборони на подорожі для вашого пункту призначення. Незабаром можуть бути введені додаткові заборони та/або обмеження для іноземних громадян.
- Переконайтеся, що у вас є план дій в надзвичайних ситуаціях, беручи до уваги, що міські центри, окремі регіони і/або цілі країни можуть бути закриті для відвідування та перебувати на карантині практично без оголошення.
- Майте на увазі, що велика кількість сухопутних кордонів закриті. Можливі додаткові закриття, що слід враховувати під час планування дій у надзвичайних ситуаціях.
- Не подорожуйте, якщо ви хворі. У більшості міжнародних і регіональних аеропортів, а також в інших транспортних вузлах введені жорсткі заходи медичного огляду. Дуже ймовірно, що після прибуття, мандрівники зіштовхнуться з тестуванням і/або примусовим карантином/самоізоляцією.
- Купуйте авіаквитки з повним відшкодуванням. За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту IATA, COVID-19 завдає значних фінансових труднощів багатьом авіакомпаніям і, як стверджується, сприяв нещодавньому краху найбільшої в Європі регіональної авіакомпанії FlyBe.
- Майте на увазі, що за останні тижні кількість рейсів значно скоротилася через скасування рейсів авіакомпаніями до/із багатьох пунктів призначення. Можливі подальші скасування, оскільки кількість випадків захворювання на COVID-19 значно збільшується.
- Перевірте ситуацію з візою до країни, куди ви прямуєте, звернувши увагу на те, що багато країн призупинили чинність віз, які вже були видані для поїздок.
- Перевірте, чи вимагає країна вашого призначення медичну довідку, яка підтверджує, що ви не заражені вірусом COVID-19. Більш детальну інформацію по деяких країнах можна знайти за цим посиланням.
- Вибирайте гнучкі маршрути і виділіть додатковий час на транзити в аеропортах по всьому світу з урахуванням медичного огляду та пунктів перевірки температури. Те ж стосується деяких залізничних станцій, портів/доків і автобусних станцій далекого прямування.
- Будьте в курсі будь-яких змін у країні, до якої ви прямуєте. У таких країнах як Саудівська Аравія і Росія дозволено в'їзд тільки громадянам певних країн у окремих аеропортах і терміналах.
- Постійно відстежуйте місцеві джерела новин про будь-які обмеження на пересування всередині міста в межах країни, яку ви відвідуєте.
Як уникнути зараження
- Багато країн зараз практикують соціальне дистанціювання. Якщо ви відвідуєте медичний заклад, будинок для людей похилого віку, зону карантину, тваринний ринок і/або ферму, поцікавтеся про чинні заходи гігієни. Якщо маєте певні сумніви, краще скасуйте відвідування. Стандартні рекомендації щодо запобігання зараження:
- Уникайте тісного контакту (відстань не менше 2 метрів) з тими, у кого спостерігаються такі симптоми респіраторного захворювання як кашель і чхання. Завжди прикривайте рот і ніс, коли кашляєте чи чхаєте.
- Подумайте про спосіб трансферу до і від місця призначення. Уникайте поїздок у громадському транспорті в годину пік і обов'язково користуйтеся спиртовим гелем для рук, коли виходите. (Центр з контролю та профілактики захворювань в США рекомендує використовувати дезінфікуючі засоби для рук на спиртовій основі з вмістом понад 60% етанолу або 70% ізопропанолу). Якщо ви подорожуєте на власному транспортному засобі, майте на увазі, що будь-яка заражена людина, яка перебуває в автомобілі, може заразити інших пасажирів.
- Журналісти повинні пам'ятати про необхідність дотримуватися «безпечної» дистанції під час спілкування з усіма, у кого проявляються симптоми, літніми людьми, людьми, які мають проблеми зі здоров’ям, людьми, наближеними до осіб із симптомами, працівниками закладів охорони здоров'я, які лікують пацієнтів з COVID-19, або працівників у місцях високого ризику.
- Замість петличних мікрофонів використовуйте направлені мікрофони з безпечної відстані. Журналісти, які працюють у зонах підвищеного ризику, повинні щодня мити мікрофонні губки в гарячій воді.
- Регулярно мийте руки гарячою водою з милом. Якщо гарячої води і мила немає в наявності використовуйте антибактеріальний гель або серветки, але за першої можливості вимийте руки гарячою водою з милом.
- Використовуйте захисні рукавички, якщо ви працюєте або відвідуєте місце зараження, як-от медичний заклад. Також можуть знадобитися інші медичні засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), такі як захисний костюм і маска, що повністю закриває обличчя.
- Як повідомляють нам журналісти, вони частіше перуть свій одяг при високій температурі після повернення із зон підвищеного ризику.
- Вживайте в їжу тільки м'ясо і яйця, що пройшли теплову обробку.
- Якщо ви працюєте в медичному закладі, на ринку або на фермі, де є заражені пацієнти, використовуйте одноразове взуття або водонепроникні бахіли, які необхідно витерти/прополоскати/промити відразу після того, як залишити це місце. Якщо ви використовували водонепроникні бахіли, їх слід утилізувати перед тим, як покинути місцезнаходження, і не використовувати повторно.
- Якщо ви працюєте в будь-якому місці, де може бути COVID-19, завжди протирайте все обладнання швидкодіючими антибактеріальними серветками, як-от Meliseptol, а потім ретельно продезінфікуйте. Переконайтеся, що все обладнання продезінфіковано до повернення на базу, а також, переконайтеся, щоб особи, відповідальні за обладнання, були проінформовані про це заздалегідь.
- Завжди ретельно мийте руки гарячою водою з милом до, під час і після того, як залишили зону зараження.
- Якщо у вас з'являться симптоми, особливо жар або задишка, подумайте про те, як ви будете отримувати медичну допомогу. Деякі державні органи охорони здоров'я можуть рекомендувати самоізоляцію для запобігання зараження інших. Якщо ви перебуваєте в країні, яка має дуже високий рівень захворюваності, в багатолюдних медичних центрах ви ризикуєте зустріти пацієнтів, інфікованих COVID-19, , що підвищить ваші шанси на зараження.
- Завжди дотримуйтесь вказівок та інструкцій місцевих органів охорони здоров'я.
Якщо ви працюєте в Китаї:
- Не відвідуйте «мокрі ринки» або ферми в зоні зараження. Уникайте прямого контакту з тваринами (живими або мертвими) та їхнім оточенням. Не торкайтеся поверхонь, які можуть бути забруднені екскрементами тварин. Якщо ви працюєте в медичній установі, на ринку або на фермі, ніколи не кладіть своє обладнання на підлогу. Завжди протирайте обладнання швидкодіючими антибактеріальними серветками, а потім ретельно дезінфікуйте.
- Уникайте близькості і/або попадання в загін для тварин або в клітку з великими/непередбачуваними тваринами. Якщо вас вкусила тварина, зверніться за медичною допомогою якомога швидше.
- Ніколи не їжте і не пийте, одночасно торкаючись тварин або перебуваючи поблизу ринку або ферми.
Медичні маски
- Центр з контролю та профілактики захворювань в США і ВООЗ погоджуються з тим, що людям, які не мають симптомів захворювання, не обов'язково носити маски, якщо тільки цього не вимагає місцева влада, або якщо ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику, наприклад, в лікарні; або піклуєтеся про людину з підозрою на інфекцію COVID-19. Якщо ви носите маску, то маєте виконувати такі вказівки:
- За потреби рекомендується використовувати маску N95 (або FFP2/FFP3) поверх стандартної «хірургічної» маски.
- Переконайтеся, що маска щільно облягає перенісся і підборіддя, зводячи до мінімуму проміжки між маскою та обличчям. Переконайтеся, що вуса і борода збриті або коротко підстрижені.
- Не торкайтеся маски і знімайте її тільки тримаючи за вушні петлі. Ніколи не торкайтеся передньої частини маски.
- Після зняття маски завжди мийте руки з милом і гарячою водою або дезінфікуючим засобом для рук на спиртовій основі (із вмістом понад 60% етанолу або 70% ізопропанолу).
- Щойно маска стане вологою, замініть її на нову чисту суху маску.
- Ніколи не використовуйте маски повторно і завжди одразу викидайте використані маски в герметичний пакет.
- Пам'ятайте, що використання маски — це лише частина особистого захисту. Настійно рекомендується не торкатися рота, носа й очей і регулярно мити руки.
- За жодних обставин не рекомендується використовувати бавовняні/марлеві маски.
- Пам'ятайте, що маски для обличчя можуть бути в дефіциті і/або ціна на них може різко зрости, залежно від регіону.
Після завдання
- Якщо ви повертаєтеся з регіону з високим рівнем зараження, цілком ймовірно, що вам слід буде самоізолюватися. Будь ласка, дотримуйтесь державних рекомендацій в цьому питанні.
- Слідкуйте за останніми оновленнями та інформацією про COVID-19, а також про процедури карантину та ізоляції, що застосовуються як у місці вашого перебування, так і в місці призначення.
Якщо у Вас є симптоми зараження
- Повідомте про це своєму керівництву й органам влади
- Співпрацюйте з ними, щоб дістатися додому відповідним транспортом з аеропорту або з іншого транспортного вузла. Не сідайте в таксі.
- Їдьте додому та дотримуйтесь відповідних інструкцій стосовно самоізоляції.
Якщо у Вас немає симптомів зараження
- Постійно спостерігайте за станом свого здоров'я
- Залежно від рівня зараження в країні, в якій ви перебуваєте, вам слід розглянути можливість ведення журналу з іменами/номерами телефонів осіб, з якими ви перебуваєте в безпосередній близькості, протягом 14 днів після свого повернення. Це допоможе відстежити цих осіб, якщо у вас виявляться симптоми/
Комітет захисту журналістів розробив онлайн-рекомендації щодо безпеки, в яких надає журналістам і редакціям служб новин основну інформацію про безпеку, про засоби фізичної, цифрової та психологічної безпеки, а також про громадянські заворушення і вибори.
Неофіційний переклад матеріалів виконано за підтримки Проєкту “Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні”.
Help us be even more cool!